Νέα βράβευση για το σχολείο μας…!!!

0

Συγγραφέας: 4ο ΝΗΠΙΑΓΩΓΕΙΟ Ν. ΙΩΝΙΑΣ - ΒΟΛΟΥ | Κατηγορία Χωρίς κατηγορία | , στις 14-06-2018

Erasmus+ KA2 – Traveling Projects – a Journey to Future Competences.

0

Συγγραφέας: 4ο ΝΗΠΙΑΓΩΓΕΙΟ Ν. ΙΩΝΙΑΣ - ΒΟΛΟΥ | Κατηγορία Χωρίς κατηγορία | , στις 12-06-2018

Ένα ακόμα ταξίδι συμμετοχής στο πρόγραμμα έφτασε στο τέλος του..!! Ελληνική συμμετοχή με το σχολείο μας και την αγαπημένη συνάδελφο Στέλλα Βαλαμουτοπούλου στο Daygavpils της Λετονίας με θέμα τα μαθηματικά, επιτραπέζια παιχνίδια και νέες τεχνολογίες στέφθηκε με επιτυχία παρουσιάζοντας το κουτί μας με κούκλα.

Εκδρομή – επίσκεψη στη λίμνη Κάρλα..!!!

0

Συγγραφέας: 4ο ΝΗΠΙΑΓΩΓΕΙΟ Ν. ΙΩΝΙΑΣ - ΒΟΛΟΥ | Κατηγορία Χωρίς κατηγορία | , στις 29-05-2018

Κλείνοντας το eTwinning έργο ‘Ενας δράκος με γυαλιά ψάχνει καθαρά νερά» επισκεφτήκαμε με γονείς και παιδιά τη λίμνη Κάρλα για να δούμε από κοντά τον υγροβιότοπο και τα πουλιά που ζουν εκεί και στη συνέχεια πήγαμε στο Μουσείο της Κάρλας για να δούνε τα παιδιά τα εκθέματα από τη ζωή των κατοίκων στη λίμνη και να παίξουμε παιχνίδια με τον Ήταυρο της λίμνης …!!! Ευχαριστούμε τον κ. Σωτήρη Γκανάτσιο υπεύθυνο του ΚΕΜΕΒΟ και την κ. Ματούλα Μωραίτη για την οργάνωση της επίσκεψης και τον κ. Βασίλη Λιάσκο που μας ξενάγησε στο μουσείο, μας έδειξε βίντεο και παίξαμε παιχνίδια για τον Ήταυρο κι έτσι με αυτό τον τρόπο ολοκληρώσαμε το έργο μας. Τα παιδιά μαγεύτηκαν από τη λίμνη και τους πελεκάνους, όπως και από τα εκθέματα του μουσείου. Καλό καλοκαίρι.

Project Erasmus+..!!

0

Συγγραφέας: 4ο ΝΗΠΙΑΓΩΓΕΙΟ Ν. ΙΩΝΙΑΣ - ΒΟΛΟΥ | Κατηγορία Χωρίς κατηγορία | , στις 27-04-2018

Το πρώτο μας ταξίδι στην Πολωνία στα πλαίσια του Erasmus+ με το έργο Travelling project-travelling to future competences, με θέμα την τέχνη του θεάτρου και παίζοντας τον παραδοσιακό μας Καραγκιόζη δείχνοντας την τέχνη του θεάτρου σκιών..!!! Ένα πολύ ωραίο ταξίδι ….μία πολύ καλή ομάδα 9 χωρών…!!!

Βοηθάμε Άσπρες Πεταλούδες και Κοινωνικό Παντοπωλείο.

0

Συγγραφέας: 4ο ΝΗΠΙΑΓΩΓΕΙΟ Ν. ΙΩΝΙΑΣ - ΒΟΛΟΥ | Κατηγορία Χωρίς κατηγορία | , στις 08-12-2017

Γονείς και εκπαιδευτικοί μαζεύουμε γάλατα για το Χριστουγεννιάτικο δέντρο του οργανισμού Άσπρες Πεταλούδες και τρόφιμα, παιχνίδια, ρούχα για το κοινωνικό παντοπωλείο..!! Καλά Χριστούγεννα σε όλο τον κόσμο και σε όλα τα παιδάκια…!!!!

Ο συγγραφέας Διονύσης Λεμονής στο σχολείο μας..!!

0

Συγγραφέας: 4ο ΝΗΠΙΑΓΩΓΕΙΟ Ν. ΙΩΝΙΑΣ - ΒΟΛΟΥ | Κατηγορία Χωρίς κατηγορία | , στις 24-11-2017

23795510_10214224953887597_8984909349197035375_n

Ευχαριστούμε πολύ τον συγγραφέα κ. Διονύση Λεμονή για τα όμορφα βιβλία που μας χάρισε και για την πρωτότυπη παρουσίαση του βιβλίου του «Το 17ο κιβώτιο» σήμερα Παρασκευή 24-11-17 κατά την οποία παράλληλα τα παιδιά ζωγράφιζαν και συμπλήρωναν εικόνες από την αφήγηση στη ζωγραφιά τους. Τέλος, είδαμε ένα βίντεο με τους δύτες που καθαρίζουν την άμμο από το καράβι για να βρουν πληροφορίες για το ναυάγιο και το 17ο κιβώτιο. Τον ευχαριστούμε πάρα πολύ για όλα και του ευχόμαστε καλή επιτυχία στο νέο του βιβλίο…!!!

Η περιβαλλοντολόγος Αλίκη Βαλασιάδου στο σχολείο μας.

0

Συγγραφέας: 4ο ΝΗΠΙΑΓΩΓΕΙΟ Ν. ΙΩΝΙΑΣ - ΒΟΛΟΥ | Κατηγορία Χωρίς κατηγορία | , στις 23-11-2017

23795083_10214216795363639_1727278445232964685_n

Στα πλαίσια του ευρωπαϊκού έργου «Ένας δράκος με γυαλιά ψάχνει καθαρά νερά» και τη λίμνη Κάρλα ήρθε σήμερα Πέμπτη 23-11-17 στο σχολείο μας η περιβαλλοντολόγος κ. Αλίκη Βαλασιάδου για να μιλήσει στους μικρούς μαθητές για τους υγροβιότοπους, το οικοσύστημα και τον κύκλο της ζωής. Η κ. Βαλασιάδου έπαιξε παιχνίδια γνωριμίας με τα παιδιά, τους μίλησε για τους υγροβιότοπους και το οικοσύστημα και τους έδειξε εικόνες με ποια ζώα και πουλιά ζουν σε υγροβιότοπους. Μετά βγήκαν στην αυλή κι έπαιξαν ένα παιχνίδι για τον κύκλο της ζωής στα έμβια όντα και τέλος, τους διάβασε το παραμύθι «Ο Καραμυτόγκας» για την ανάγκη εκοικονόμησης του νερού. Την ευχαριστούμε πολύ για τις τόσο σημαντικές πληροφορίες για το έργο μας.

Ο συγγραφέας Στέφανος Παπαδόπουλος στο σχολείο μας.

22-11-17 με τον συγγραφέα

Σήμερα Τετάρτη 22-11-17 το απόγευμα με αφόρμηση το πραμύθι «Η παχουλή βατραχίνα» ο συγγραφέας Στέφανος Παπαδόπουλος μας ταξίδεψε, εκπαιδευτικούς και γονείς των μαθητών του σχολείου, στον κόσμο των παραμυθιών και μας εξήγησε, γιατί ένα παραμύθι, δεν είναι απλά μια ιστορία. Ο ψυχολόγος phD, MSc Κώστας Γιαννουσάς αναφέρθηκε στους μύθους και την πραγματικότητα γύρω από την ανάγνωση των παραμυθιών και μοιράστηκε μαζί μας προτάσεις για το πριν, το κατά και το μετά της αφήγησης. Τους ευχαριστούμε πάρα πολύ και τους δύο.

Άσκηση σεισμού στο σχολείο μας…!!!

0

Συγγραφέας: 4ο ΝΗΠΙΑΓΩΓΕΙΟ Ν. ΙΩΝΙΑΣ - ΒΟΛΟΥ | Κατηγορία Χωρίς κατηγορία | , στις 17-11-2017

P1080794 P1080802 P1080814

Την Πέμπτη 16-11-2017 πραγματοποιήθηκε ενημέρωση στους μικρούς μαθητές του σχολείου μας για το σεισμό από τον κ. Παναγιώτη Τσιρούνη Εθελοντή της Λέσχης Ειδικών Δυνάμεων Βόλου. Στη συνέχεια πραγματοποήσαμε άσκηση σεισμού ώστε να γνωρίζουν τα παιδιά τι πρέπει να κάνουν σε περίπτωση σεισμού όταν θα είμαστε στο σχολείο. Ευχαριστούμε πολύ τον κ. Παναγιώτη για τις πολύτιμες συμβουλές του..!!!

Κουκλοθέατρο στο σχολείο μας..!!!

0

Συγγραφέας: 4ο ΝΗΠΙΑΓΩΓΕΙΟ Ν. ΙΩΝΙΑΣ - ΒΟΛΟΥ | Κατηγορία Χωρίς κατηγορία | , στις 11-11-2017

P1080764 P1080765

Πέμπτη 9 Νοεμβρίου καλωσορίσαμε στο σχολείο τον θίασο «3 λαλούν» που έπαιξαν το έργο Ειρήνη του Αριστοφάνη.Είχαμε διαβάσει το βιβλίο και είδαμε να ζωντανεύουν οι ήρωες του μύθου. Τα παιδιά ενθουσιάστηκαν ιδιαίτερα μετά όταν ο πρωταγωνιστής τους έδωσε να αγγίξουν την Ειρήνη και έπαιξαν μουσικοκινητικά παιχνίδια..!! Σας ευχαριστούμε πολύ για την ωραία παράσταση..!!!