Άσκηση σεισμού στο σχολείο μας…!!!

0

Συγγραφέας: 4ο ΝΗΠΙΑΓΩΓΕΙΟ Ν. ΙΩΝΙΑΣ - ΒΟΛΟΥ | Κατηγορία Χωρίς κατηγορία | , στις 17-11-2017

P1080794 P1080802 P1080814

Την Πέμπτη 16-11-2017 πραγματοποιήθηκε ενημέρωση στους μικρούς μαθητές του σχολείου μας για το σεισμό από τον κ. Παναγιώτη Τσιρούνη Εθελοντή της Λέσχης Ειδικών Δυνάμεων Βόλου. Στη συνέχεια πραγματοποήσαμε άσκηση σεισμού ώστε να γνωρίζουν τα παιδιά τι πρέπει να κάνουν σε περίπτωση σεισμού όταν θα είμαστε στο σχολείο. Ευχαριστούμε πολύ τον κ. Παναγιώτη για τις πολύτιμες συμβουλές του..!!!

Κουκλοθέατρο στο σχολείο μας..!!!

0

Συγγραφέας: 4ο ΝΗΠΙΑΓΩΓΕΙΟ Ν. ΙΩΝΙΑΣ - ΒΟΛΟΥ | Κατηγορία Χωρίς κατηγορία | , στις 11-11-2017

P1080764 P1080765

Πέμπτη 9 Νοεμβρίου καλωσορίσαμε στο σχολείο τον θίασο «3 λαλούν» που έπαιξαν το έργο Ειρήνη του Αριστοφάνη.Είχαμε διαβάσει το βιβλίο και είδαμε να ζωντανεύουν οι ήρωες του μύθου. Τα παιδιά ενθουσιάστηκαν ιδιαίτερα μετά όταν ο πρωταγωνιστής τους έδωσε να αγγίξουν την Ειρήνη και έπαιξαν μουσικοκινητικά παιχνίδια..!! Σας ευχαριστούμε πολύ για την ωραία παράσταση..!!!

Πληροφορίες για τη λίμνη Κάρλα..!!

0

Συγγραφέας: 4ο ΝΗΠΙΑΓΩΓΕΙΟ Ν. ΙΩΝΙΑΣ - ΒΟΛΟΥ | Κατηγορία Χωρίς κατηγορία | , στις 20-10-2017

P1080632

Σήμερα Παρασκευή 20-10-2017 ήρθε στο σχολείο μας η κ. Σταματία Μωραίτη υπεύθυνη εκπαιδευτικών προγραμμάτων του Μουσείου Λιμναίου Πολιτισμού Κάρλας ΚΕΜΕΒΟ και μας μίλησε για τη λίμνη Κάρλας, την ιστορία της, πως και που ζούσαν οι άνθρωποι στη λίμνη, τι πουλιά υπήρχαν και για τον δράκο της λίμνης τον Ήταυρο, που ενθουσίασε τα παιδιά. Η επίσκεψη πραγματοποιήθηκε στα πλαίσια του eTwinning έργου “Ένας δράκος με γυαλιά ψάχνει καθαρά νερά». Στο τέλος η κ. Μωραίτη μας χάρισε βραχιολάκια με ψαράκια για να μας αναγνωρίσει ο δράκος όταν θα επισκεφτούμε τη λίμνη και το μουσείο και θα παίξουμε μαζί του.

Πειθαρχία και Όρια..!!!!

0

Συγγραφέας: 4ο ΝΗΠΙΑΓΩΓΕΙΟ Ν. ΙΩΝΙΑΣ - ΒΟΛΟΥ | Κατηγορία Χωρίς κατηγορία | , στις 08-10-2017

P1080523

Σήμερα Τετάρτη 4-10-2017 ήρθαν στο σχολείο μας οι κυρίες Ζωή Γεωργίου και Δήμητρα Σωτηροπούλου, ψυχολόγος και κοινωνιολόγος, από την Πρόταση Ζωής για να μιλήσουν στους γονείς για την Πειθαρχία και τα Όρια που χρειάζεται να θέτουν στα παιδιά τους χρησιμοποιώντας τις καλύτερες πρακτικές ..!!!! Οι γονείς ενθουσιάστηκαν με το θέμα και συμμετείχαν με ενθουσιασμό. Τις ευχαριστούμε πολύ..!!!

Δωρεά υλικών από το σύλλογο εργαζομένων της ΑΓΕΤ..!!!

0

Συγγραφέας: 4ο ΝΗΠΙΑΓΩΓΕΙΟ Ν. ΙΩΝΙΑΣ - ΒΟΛΟΥ | Κατηγορία Χωρίς κατηγορία | , στις 23-09-2017

P1080398

Ευχαριστούμε τον κ. Βασίλη Χαλαστάρα και το σύλλογο εργαζομένων της ΑΓΕΤ

για τη δωρεά υλικών στο σχολείο μας…!!!!!

Το νέο μας απόκτημα…!!!!

0

Συγγραφέας: 4ο ΝΗΠΙΑΓΩΓΕΙΟ Ν. ΙΩΝΙΑΣ - ΒΟΛΟΥ | Κατηγορία Χωρίς κατηγορία | , στις 28-03-2017

P1070708

Το τελευταίο μας απόκτημα ….ένας διαδραστικός πίνακας ..!! Δωρεά από το Ίδρυμα Μποδοσάκη. Σήμερα Δευτέρα 27-3-17 κάναμε την πρώτη μας παρουσίαση.΄Ηρθαν από το Λιμενικό Σώμα Βόλου ο κ. Ευάγγελος Κολτσίδας (μπαμπάς από περσινό μας μαθητή) και η κ. Αθηνά Μούτου και μίλησαν στα παιδιά για τη σπουδαιότητα να διατηρούμε Καθαρές τις Θάλασσες. Παράλληλα τους έδειξαν και 2 σχετικά βίντεο. Τους ευχαριστούμε πολύ..!!!

Ο Καραγκιόζης στο σχολείο μας..!!!!

Συγγραφέας: Αποστολία Μπέκα | Κατηγορία Χωρίς κατηγορία | , στις 19-03-2017

P1070651

Την Πέμπτη 16-3-2017 είχαμε παράσταση Καραγκιόζη στο σχολείο μας από τον εξαίρετο κ. Παναγιώτη Φιλιππίδη με το έργο «Ο Καραγκιόζης νταντά….». Τα παιδιά το ευχαριστήθηκαν και γέλασαν με την καρδιά τους. Μίλησαν με τον Καραγκιοζοπαίχτη και είδαν τις φιγούρες του. Παράλληλα φτιάξαμε και δικές μας φιγούρες για να τις πάρουν τα παιδιά μαζί τους να παίζουν στο σπίτι τους…τον Καραγκιόζη, τον Νιόνιο, τον Μπάρμπα – Γιώργο, τον Πασά κ.ά.

Κοπή βασιλόπιτας στο σχολείο μας..!!

0

Συγγραφέας: 4ο ΝΗΠΙΑΓΩΓΕΙΟ Ν. ΙΩΝΙΑΣ - ΒΟΛΟΥ | Κατηγορία Χωρίς κατηγορία | , στις 21-01-2017

2017-21-1--21-05-50

Την Παρασκευή 20-1-2017 κόψαμε την βασιλόπιτα για τη νέα χρονιά 2017 με την ευλογία του πάτερ Στέργιου και μέλη του Δ.Σ. του Συλλόγου Γονέων και Κηδεμόνων του σχολείου μας. Ευχαριστούμε τον κ. Δημήτρη Μητρολιό από το ζαχαροπλαστείο «Δημήτρης» για την προσφορά της βασιλόπιτας και το Δ.Σ του συλλόγου για την προσφορά του δώρου στο τυχερό παιδάκι που κέρδισε το φλουρί.

Η Παχουλή βατραχίνα στο σχολείο μας..!!!

0

Συγγραφέας: 4ο ΝΗΠΙΑΓΩΓΕΙΟ Ν. ΙΩΝΙΑΣ - ΒΟΛΟΥ | Κατηγορία Χωρίς κατηγορία | , στις 24-12-2016

P1070129

Ευχαριστούμε τον συγγραφέα κ. Στέφανο Παπαδόπουλο που ήρθε στο σχολείο μας και διάβασε στα παιδιά το βιβλίο του «Η Παχουλή βατραχίνα» αλλά και το δραματοποίησε μαζί τους ωσάν μικρό παιδί και ο ίδιος. Τον ευχαριστούμε πολύ και του ευχόμαστε Καλές Γιορτές με υγεία και αγάπη..!!!!!

Μαζέψαμε γάλατα για το Χριστουγεννιάτικο δέντρο τους..!!

0

Συγγραφέας: 4ο ΝΗΠΙΑΓΩΓΕΙΟ Ν. ΙΩΝΙΑΣ - ΒΟΛΟΥ | Κατηγορία Χωρίς κατηγορία | , στις 16-12-2016

P1070074

Την Δευτέρα 12 Δεκεμβρίου 2016 ήρθαν τα παιδιά από το ίδρυμα Άσπρες Πεταλούδες με την υπεύθυνη ψυχολόγο κ. Χρύσα Βεργούλια για να παραλάβουν τα γάλατα που μαζέψαμε με τους γονείς του σχολείου ώστε να φτιάξουν το Χριστουγεννιάτικο δέντρο τους. Η συνεργασία μας συνεχίζεται για 3η χρονιά και τους ευχόμαστε ολόψυχα Καλές Γιορτές με Υγεία και Χαρά …..!!!! Ευχαριστούμε τους γονείς για τη συμμετοχή τους στη δράση του σχολείου.