Παγκόσμια ημέρα προστασίας των ζώων

Στο νηπιαγωγείο μας γιορτάσαμε την Παγκόσμια Ημέρα Προστασίας των Ζώων. Τα παιδιά μίλησαν για τα αγαπημένα τους κατοικίδια  και υλοποίησαν ένα project προκειμένου να ευαισθητοποιηθούν σε θέματα σεβασμού και προστασίας των μικρών τετράποδων φίλων μας.

20241003 11340620241003 114724

1η Οκτωβρίου Παγκόσμια Ημέρα των Ηλικιωμένων

εικόνα Viber 2024 10 02 07 58 57 196

Η σημερινή ημέρα είναι αφιερωμένη στην τρίτη ηλικία! Το νηπιαγωγείο μας οργάνωσε και υλοποίησε  μια σειρά από δράσεις που στόχο είχαν να τιμήσουν τους ηλικιωμένους της κοινότητάς μας και να ενισχύσουν τη σύνδεση μεταξύ των γενεών.

Το πρόγραμμα διάρκειας δύο ημερών ξεκίνησε με μια συζήτηση γύρω από τη σημασία της ύπαρξης των ηλικιωμένων στη ζωή μας. Τα παιδιά είχαν την ευκαιρία να μοιραστούν ιστορίες για τους παππούδες και τις γιαγιάδες τους, να εκφράσουν την αγάπη και τον σεβασμό που νιώθουν γι’ αυτούς , να παρατηρήσουν έργα τέχνης, να ακούσουν αφηγήσεις και να τραγουδήσουν . Επίσης,  συμμετείχαν σε δημιουργικές δραστηριότητες, όπως ζωγραφική και χειροτεχνία και φιλοτέχνησαν κάρτες για τους αγαπημένους τους παππούδες. Μεγάλη χαρά ένιωσαν καθώς τους ετοίμαζαν δώρα ενώ ταυτόχρονα έπαιρναν μέρος σε συζητήσεις για τις αξίες της υπομονής, της σοφίας και της αγάπης που προσφέρουν οι μεγαλύτεροι σε εμάς.

Συνεχίστε τη δράση και στο σπίτι! Είναι σημαντικό  να διδάξουμε στα παιδιά μας τη σημασία του σεβασμού προς τους ηλικιωμένους και να καλλιεργήσουμε σχέσεις μέσα στην οικογένεια και την κοινότητα.

Μια τέτοια ημέρα μας θυμίζει πόσο πολύτιμοι είναι οι μεγαλύτεροι για εμάς, πόσο τυχεροί είμαστε που τους έχουμε κοντά μας και πόσα μπορούμε να διδαχθούμε από αυτούς!

27η Σεπτεμβρίου Παγκόσμια Ημέρα Σχολικού Αθλητισμού

Με ιδιαίτερη χαρά σας ενημερώνουμε για την επίσκεψη καθηγήτριας φυσικής αγωγής που πραγματοποιήθηκε στο νηπιαγωγείο μας με αφορμή την Παγκόσμια Ημέρα Σχολικού Αθλητισμού. Αυτή η ημέρα έχει ως στόχο την προώθηση της σωματικής δραστηριότητας και της σημασίας του αθλητισμού στη ζωή των παιδιών μας.

Τα νηπιάκια μας συμμετείχαν με ενθουσιασμό σε διάφορες δραστηριότητες, που ενίσχυσαν την καλή φυσική τους κατάσταση και το ομαδικό αίσθημα. Οι “μικροί αθλητές” είχαν την ευκαιρία να δοκιμάσουν  παιχνίδια και αθλήματα,  που καλλιέργησαν το πνεύμα της άμιλλας και της συνεργασίας.

Η ημέρα ήταν γεμάτη γέλια, χαρά και όμορφες στιγμές!

Ευχαριστούμε πολύ την εκπαιδευτικό ΠΕ11, κυρία Πέγκυ Σβυντρίδου, για την εθελοντική της παρουσία στο σχολείο.

20240927 160258 20240927 160323

Αγιασμός στο Νηπιαγωγείο μας

Ο Αγιασμός στο Νηπιαγωγείο μας: Μια Μέρα Γεμάτη Ενθουσιασμό!

εικόνα Viber 2024 09 12 19 51 08 724

Η πρώτη μέρα στο νηπιαγωγείο είναι πάντα ξεχωριστή, γεμάτη ενθουσιασμό και ανυπομονησία, τόσο για τα παιδιά όσο και για τους γονείς! Η φετινή χρονιά δεν αποτέλεσε εξαίρεση, και η ημέρα του αγιασμού ήταν μια υπέροχη αρχή για τη νέα σχολική χρονιά. Με το που φτάσαμε στο νηπιαγωγείο, η αυλή γέμισε με παιδικά χαμόγελα και γονείς που κρατούσαν τις φωτογραφικές τους μηχανές έτοιμοι να αποθανατίσουν αυτή τη σημαντική στιγμή. Η τελετή του αγιασμού ξεκίνησε με τον ιερέα της ενορίας μας να ευλογεί τα παιδιά, τις δασκάλες και το σχολείο μας, ευχόμενος μια χρονιά γεμάτη υγεία, μάθηση και χαρά.

Κατόπιν, η διευθύντρια του νηπιαγωγείου μας καλωσόρισε  γονείς και  παιδιά. Στη συνέχεια, τα νήπια είχαν την ευκαιρία να εξερευνήσουν τις τάξεις. Η πρώτη αυτή επαφή ήταν πολύ σημαντική για να νιώσουν άνετα στο νέο τους περιβάλλον.

Η πρώτη μέρα στο νηπιαγωγείο, ειδικά η ημέρα του αγιασμού, είναι μια στιγμή που μένει χαραγμένη στη μνήμη των παιδιών και των γονιών. Τα μικρά μας γεμάτα ενθουσιασμό, λίγο άγχος και πολλή περιέργεια, έκαναν το πρώτο τους βήμα σε έναν νέο, υπέροχο κόσμο γνώσης και δημιουργικότητας.

Ευχόμαστε καλή σχολική χρονιά, γεμάτη χαρά, δημιουργία και νέες γνώσεις! Ανυπομονούμε να καμαρώσουμε τα νήπιά μας να αναπτύσσονται και να κατακτούν τον κόσμο γύρω τους με χαμόγελο και αυτοπεποίθηση!

Αγιασμός

1ff51a92889344ab2d4c0e0bffe30a10 XL

Ξέχνα του καλοκαιριού την ξεγνοιασιά.

Το νηπιαγωγείο  πάλι ξεκινά.

Άνοιξε του ονείρου τα φτερά

να σε ταξιδέψουν σε μέρη μαγικά.

Με χαρά σας περιμένουμε στον Αγιασμό για την έναρξη της νέας σχολικής χρονιάς την Τετάρτη 11 Σεπτεμβρίου 2024 στις 8.30, στο προαύλιο του νηπιαγωγείου μας.

Ευχόμαστε σε όλους καλή σχολική χρονιά!

Καλοκαιρινή γιορτή

Την Πέμπτη 6 Ιουνίου με παιχνίδια και γέλια γέμισε η αυλή του σχολείου μας μέσα σε ένα κλίμα εορταστικό! Τα παιδιά συμμετείχαν σε ομαδικές αθλητικές δραστηριότητες και οι γονείς τους εμψύχωναν τις δράσεις με επευφυμίες και ζεστά χειροκροτήματα! Με τραγούδια αναπολήσαμε τις όμορφες στιγμές που ζήσαμε μέσα στη χρονιά και συγκινηθήκαμε αποχαιρετώντας τα παιδιά του Νηπιαγωγείου που μετά από δυο χρόνια στο σχολείο μας παίρνουν τις βαλίτσες των αναμνήσεων και συνεχίζουν το ταξίδι τους στο Δημοτικό.

Στη συνέχεια οι γονείς είχαν ετοιμάσει κεράσματα για τα παιδιά και έτσι χαρούμενα έκλεισε η όμορφη βραδιά μας με δυνατές ευχές για Καλό Καλοκαίρι!

Screenshot 2024 06 21 101205

Εκπαιδευτική επίσκεψη σε πάρκο Κυκλοφοριακής Αγωγής

Την Τρίτη 11 Ιουνίου οι μαθητές μας επισκέφτηκαν το Πάρκο Κυκλοφοριακής Αγωγής στη Νέα Μάκρη και παρακολούθησαν ένα σχετικό εκπαιδευτικό πρόγραμμα όπου χωρίστηκαν σε ομάδες και συμμετείχαν σε δραστηριότητες και παιχνίδια. Τα παιδιά έπαιξαν με την ψυχή τους στον ειδικά διαμορφωμένο χώρο και απόλαυσαν την εμπειρία της τελευταίας μας σχολικής εκδρομής!