4o ΝΗΠΙΑΓΩΓΕΙΟ ΜΕΓΑΛΟΠΟΛΗΣ

Εγγραφές Νηπίων για το σχολικό έτος 2024-2025

Tην Παρασκευή 1 Μαρτίου 2024 θα ενεργοποιηθεί η ψηφιακή πλατφόρμα                                                 https://proti-eggrafi.services.gov.gr/ για την εγγραφή μαθητών/τριών στο Νηπιαγωγείο για το σχολικό έτος 2024 – 2025. Οι εγγραφές αφορούν μαθητές/τριες που έχουν γεννηθεί το έτος 2020 και η πλατφόρμα θα παραμείνει ανοιχτή μέχρι την Τετάρτη 20 Μαρτίου 2024. Όσα παιδιά φοιτούν ήδη στο Νηπιαγωγείο ως προνήπια, εγγράφονται αυτεπάγγελτα στο επόμενο σχολικό έτος και δεν χρειάζεται να γίνει οποιαδήποτε ενέργεια από τους γονείς.

Οι γονείς – κηδεμόνες εισέρχονται στην πλατφόρμα με προσωπικούς κωδικούς taxisnet και επιλέγουν τη σχολική μονάδα στη γεωγραφική περιφέρεια της οποίας ανήκει η μόνιμη κατοικία τους. Οι γονείς θα πρέπει να διαθέτουν σε ψηφιακή μορφή (pdf ή αρχείο εικόνας) το αποδεικτικό μόνιμης κατοικίας τους όπως λογαριασμός ΔΕΚΟ ώστε να το επισυνάψουν κατά τη διαδικασία υποβολής της αίτησης.

Εφόσον υποβληθεί ορθά η αίτηση και γίνει αποδεκτή από τη διεύθυνση της σχολικής μονάδας, θα ενημερωθείτε για την πορεία και την ολοκλήρωσή της με γραπτό SMS στον αριθμό κινητού τηλεφώνου τον οποίο καταχωρήσατε.

ΔΙΚΑΙΟΛΟΓΗΤΙΚΑ ΕΓΓΡΑΦΩΝ

Οι γονείς/κηδεμόνες υποβάλλουν στο Νηπιαγωγείο καθημερινά απο 1-3-2024 εως και 20-3-2024 στις  13:00-13:30 αφού έχει προηγηθεί τηλεφωνική επικοινωνία:

1. Ατομικό Δελτίο Υγείας Μαθητή (Α.Δ.Υ.Μ.) που συμπληρώνει ο παιδίατρος.
  2. Φωτοτυπία των σελίδων εμβολιασμού και της πρώτης σελίδας με τα στοιχεία του μαθητή από το Βιβλιάριο Υγείας.
  3. Πιστοποιητικό γέννησης του/της μαθητή/τριας, επίσημα μεταφρασμένο (μόνο για τους αλλοδαπούς μαθητές).
  4. Αποδεικτικό στοιχείο διεύθυνσης κατοικίας του μαθητή.
  5. Σε περίπτωση εγγραφής στο Ολοήμερο, τσεκάρετε το αντίστοιχο κουτάκι στην ηλεκτρονική  αίτηση και συμπληρώνετε την έντυπη αίτηση που θα βρείτε παρακάτω.   Η έντυπη αίτηση προσκομίζεται στο Σχολείο. Εφόσον επιλέξετε συμμετοχή στο προαιρετικό ολοήμερο πρόγραμμα, ο μαθητής/η μαθήτρια, εάν επιθυμείτε, δικαιούται συμμετοχή και στο πρόγραμμα πρωινής ζώνης, κατά την οποία η προσέλευση στο Νηπιαγωγείο γίνεται αυστηρά 7.45-8.00.
  6. Βεβαίωση από ΚΕΔΑΣΥ ή Δημόσιο Ιατροπαιδαγωγικό Κέντρο ή άλλη αρμόδια δημόσια υπηρεσία σε περίπτωση μαθητών-τριών με αναπηρία ή ειδικές εκπαιδευτικές ανάγκες.
  7. Φωτοτυπία Δικαστικής Απόφασης ή Ιδιωτικού Συμφωνητικού Επιμέλειας (σε περίπτωση διαζυγίου ή διάστασης).

Οι αιτήσεις εγγραφών γίνονται ηλεκτρονικά, αποκλειστικά μέσω της ψηφιακής πλατφόρμας https://proti-eggrafi.services.gov.gr/. Οποιαδήποτε αίτηση εγγραφής υποβληθεί μετά τη λήξη της προθεσμίας θεωρείται εκπρόθεσμη και πρέπει να εγκριθεί από την Διευθύντρια Πρωτοβάθμιας Εκπαίδευσης Ν. Αρκαδίας.

Τα γεωγραφικά όρια αρμοδιότητας του 4ου Νηπιαγωγείου Μεγαλόπολης είναι : Το τμήμα της πόλης που περικλείεται από τους δρόμους: Τέρμα Λεονταρίου, Αγ.Κωνσταντίνου, (έως τομή με Παπαναστασίου), Κολοκοτρώνη, Καρασούλου μέχρι τέρμα. Επίσης στη σχολική περιφέρεια του Νηπιαγωγείου,  ανήκουν και οι Τοπικές Κοινότητες : Ανθοχώρι, Πετροβούνι, Χρούσα Σούλι, Χιράδες, Τριπόταμος καθώς και τα χωριά του τέως Δήμου Φαλαισίας.

Για οποιαδήποτε πληροφορία καλέστε στο τηλέφωνο του 4ου  Νηπιαγωγείου Μεγαλόπολης 27910 22182.

ΕΝΤΥΠΑ ΓΙΑ ΕΚΤΥΠΩΣΗ

ατομικό-δελτίο-υγείας-μαθητή

ΑΙΤΗΣΗ-ΟΛΟΗΜΕΡΟ (1)

ΣΥΜΜΕΤΟΧΗ ΤΟΥ ΣΧΟΛΕΙΟΥ ΜΑΣ ΣΤΟΝ 5ο ΜΑΡΑΘΩΝΙΟ ΑΝΑΓΝΩΣΗΣ ΜΕ ΤΙΤΛΟ ” Η ζωή στο σχολείο”