4nipgast's blog

Νηπιαγωγείο μου καλό!

Πρόγραμματα Δραστηριοτήτων 2016-2017

Το σχολικό έτος 2016-17 προγραμματίστηκε στο Νηπιαγωγείο μας να υλοποιήθουν δράσεις για 5 Προγράμματα:

Πρόγραμμα Σχολικών Δραστηριότητων Πολιτιστικής Εκπαίδευσης με τίτλο:«Έθιμα του χθες,να σου πω αν θες» και  θέμα του ,τους 12 μήνες του έτους και τα έθιμά τους.

-Συμμετοχή στο Πρόγραμμα «Υιοθεσία ευχής»-Make a wish που κάνει πραγματικότητα τις επιθυμίες παιδιών (3-18 ετών) με σοβαρές και απειλητικές για τη ζωή τους ασθένειες. https://makeawish.gr/

-Υλοποίηση εκπαιδευτικών σεναριών που αφορούν τις Φυσικές Επιστήμες από τη συμμετοχή μας στο Ευρωπαϊκό πρόγραμμα ISE (Inspiring Science Education) και ODS(Open Discovery Space)

-Συμμετοχή  στο Πρόγραμμα «Let’s Do It»-Greece όπου θα πραγματοποιηθούν δράσεις ,το μήνα Απρίλιο,ευαισθητοποίησης  μικρών και μεγάλων για το περιβάλλον .http://letsdoitgreece.org/

-Στο πρόγραμμα Ε.Υ.ΖΗ.Ν. που στοχεύει στη διασφάλιση της υγιούς ανάπτυξης των παιδιών και των εφήβων, μέσα από την υιοθέτηση ισορροπημένων συνηθειών διατροφής και σωματικής δραστηριότητας(αξιολόγηση σωματικής διάπλασης).

-Συμμετοχή στο Τοπικό Δίκτυο Αειφόρου Σχολείου Ν.Ηλείας :https://blogs.sch.gr/diktyoaeiforouileias/

-Συμμετοχή στο Αειφόρο Ελληνικό Σχολείο: http://www.aeiforosxoleio.gr/

Όλοι νοιαζόμαστε, όλοι συμμετέχουμε αποτελεί ένα οραματικό σχολείο που λειτουργεί ως Κοινότητα. Στην καθημερινή σχολική ζωή δίνει ευκαιρίες να ασχοληθούν όλοι (μαθητές, εκπαιδευτικοί, διοίκηση, γονείς, τοπική κοινότητα) με τα κοινά και τη διαχείρισή τους μέσα σε πνεύμα ομαδικό και συνεργασίας. Είναι ένα σχολείο που υπηρετεί τη δημοκρατία και τα ανθρώπινα δικαιώματα, προάγει την αειφορία και τον πολιτισμό και διαμορφώνει ενεργούς και δημιουργικούς πολίτες.

Πρόσφατα σχόλια

1. 10/12/: Παγκόσμια Ημέρα Ανθρωπίνων Δικαιωμάτων
    Η Παγκόσμια Ημέρα Ανθρωπίνων Δικαιωμάτων γιορτάζεται κάθε χρόνο στις 10 Δεκεμβρίου, σε ανάμνηση της υπογραφής της Παγκόσμιας Διακήρυξης των Ανθρωπίνων Δικαιωμάτων, που υπογράφτηκε από τη γενική συνέλευση του ΟΗΕ στις 10 Δεκεμβρίου 1948. Όραμα των εμπνευστών της, ένας κόσμος με δικαιώματα και ελευθερίες χωρίς διακρίσεις.
Δεκέμβριος 2018
« Νοέ

Σκακιστική άσκηση

ΑΕΡΟΣΤΑΤΟ