Η δράση Τετάρτη στο 4ο συνεχίζεται στις 13 Δεκεμβρίου 2017 ώρα 18.00 με θέμα: ΕΦΗΒΕΙΑ & ΑΝΑΖΗΤΗΣΗ ΤΑΥΤΟΤΗΤΑΣ. Προσκεκλημένη η παιδοψυχίατρος κ. Μπιτζαράκη Αικατερίνη, Διευθύντρια του Ιατροπαιδαγωγικού Κέντρου Ηρακλείου.

Το Ιατροπαιδαγωγικό Κέντρο Ηρακλείου (Ι.Π.Κ.Η.) λειτουργεί από το 2005 και αποτελεί αποκεντρωμένη μονάδα του Βενιζελείου-Πανανείου Νοσοκομείου. Παρέχει Πρωτοβάθμια και Δευτεροβάθμια φροντίδα για θέματα ψυχικής υγείας σε παιδιά, εφήβους και στις οικογένειες τους. Συμβάλει στην πρόληψη, πρώιμη αναγνώριση, έγκαιρη παρέμβαση και θεραπευτική αντιμετώπιση ψυχοκοινωνικών προβλημάτων.

H κ. Μπιτζαράκη θα αναφερθεί στα σύγχρονα προβλήματα της  εφηβείας,  σε θέματα που απασχολούν τους εφήβους και τις οικογένειές τους.

Η εκδήλωση δεν απευθύνεται μόνο στους μαθητές του 4ου ΓΕΛ και τους  γονείς τους, αλλά είναι ανοιχτή προς όλους τους συμπολίτες μας.