Εκπαιδευτική επίσκεψη στην Α.Σ.Κ.Τ.

Η περιβαλλοντική μας ομάδα, “η πόλη μου – το περιβάλλον μου” επισκέφθηκε την Δευτέρα 11 Φεβρουαρίου την Σχολή Καλών Τεχνών (Α.Σ.Κ.Τ.) . Στην περιήγησή μας, στα κτήρια του πρώην  υφαντουργείου Σικιαρίδη που πλέον στεγάζει τα εργαστήρια και τις αίθουσες διδασκαλίας της Σχολής, είχαμε ξεναγούς εκπροσώπους από το επιστημονικό και διοικητικό προσωπικό. Έγινε παρουσίαση σχετικά με την ιστορία και την λειτουργία της σχολής και θαυμάσαμε την νέα βιβλιοθήκη της με τα πλούσια αρχεία και τις συλλογές της.  Το πιο ωραίο όμως ήταν όταν μπήκαμε, με συνοδεία βέβαια, στον “μαγικό κόσμο” των εργαστηρίων, Ζωγραφικής, Γλυπτικής και άλλους επιλεγμένους εργαστηριακούς χώρους, εκεί όπου χτυπά η καρδιά της Σχολής. Είχαμε έτσι, την ευκαιρία και για μία σύντομη επικοινωνία – αλληλεπίδραση με καθηγητές και φοιτητές της Σχολής, ώστε τελικά επιστρέφοντας νοιώσαμε γεμάτοι από παραστάσεις, εντυπώσεις αλλά και ιδέες για δυνατότητες δημιουργικής έκφρασης που θα μπορούν να  γεμίζουν με ομορφιά και νόημα τη καθημερινότητά μας.

Φωτογραφία_1,  Φωτογραφία_2,  Φωτογραφία_3

Μόνιμος σύνδεσμος σε αυτό το άρθρο: https://blogs.sch.gr/4gymzogr/?p=1469