Εκπαιδευτική επίσκεψη στη Βουλή των Ελλήνων

Στις  4  Δεκεμβρίου  οι  μαθητές  του  Γ2  και  του  Γ3    του  4ου  Γυμνασίου  Ζωγράφου  πραγματοποίησαν  εκπαιδευτική  επίσκεψη  στη  Βουλή  των  Ελλήνων. Τους  συνόδευσαν  οι  καθηγήτριες  Ι. Ζαχαρή,  Π. Αναστασίου και  Ε. Μερτζάνη.  Οι  μαθητές  παρακολούθησαν  πρόγραμμα  του  Ιδρύματος  της  Βουλής  για  την  ιστορία  του  κτηρίου  της  Βουλής  καθώς  και  για τη  σημασία  της  Βουλής  ως  κορυφαίου  δημοκρατικού   θεσμού.    Στη  συνέχεια  ξεναγήθηκαν  στην  περιοδική  έκθεση  που  αφορούσε  στο  Ρήγα  Βελεστινλή  και  την  Επανάσταση.  Τέλος  επισκέφθηκαν  την  αίθουσα Ολομέλειας  της  Βουλής  όπου  παρατήρησαν   την  ενδιαφέρουσα  αισθητική  της  και  ενημερώθηκαν για  τη  χωροταξική  κατανομή  των  βουλευτών  των  κομμάτων.

Τα  προγράμματα  αυτά  αποσκοπούν  στην  καλλιέργεια  της  ιστορικής  και  πολιτικής  παιδείας  των  μαθητών.

Φωτογραφίες από την επίσκεψη:

Φωτογραφία1Φωτογραφία2Φωτογραφία3Φωτογραφία4Φωτογραφία5

Μόνιμος σύνδεσμος σε αυτό το άρθρο: https://blogs.sch.gr/4gymzogr/?p=1407