Αρχεία για ‘ΠΡΟΓΡΑΜΜΑΤΑ’

Πολιτιστικό πρόγραμμα: Θεατρικό «Αφεντάδες» ανέβηκε στις 25 Μαρτίου 2015

Στα πλαίσια του πολιτιστικού μας προγράμματος ανεβάσαμε το θεατρικό έργο σε δύο πράξεις « ΑΦΕΝΤΑΔΕΣ».Ο τελικός μας στόχος ήταν η παράσταση αλλά στη διαδρομή μάθαμε τη συνεργασία, την υπευθυνότητα, βελτιώσαμε την αισθητική μας και προβληματιστήκαμε πάνω σε κοινωνικά θέματα.
Μέσα από το θεατρικό παιχνίδι μάθαμε να εκφράζουμε συναισθήματα απορρίπτοντας τις αναστολές μας.Επισκεφτήκαμε το κρατικό θέατρο και παρακολουθήσαμε τη «ΦΑΡΜΑ ΤΩΝ ΖΩΩΝ» το αναλύσαμε και το συγκρίναμε με το δικό μας.
Επισκεφτήκαμε επίσης το θεατρικό εργαστήρι ενηλίκων της ΧΑΝΘ και παρακολουθήσαμε μια πρόβα.

Kάντε κλικ στους παρακάτω συνδέσμους, για να δείτε τα βίντεο του προγράμματος:

1.¨Η διαδρομή μας προς την παράσταση¨

2.  «Aφεντάδες» ,η παράσταση.

Οι μαθητές που συμμετείχαν:                    Επιμέλεια Σκηνοθεσία:
Α΄τάξη: Δενδρινού Βασιλεία                            Παυλίδου Λουλούδα
Στεφανίδου Δανάη                                              Σκηνικά :
Τσιμοπούλου Δήμητρα                                      Αποστολόπουλςος Παναγιώτης

Β΄ τάξη :Κορομπίλιας Γεώργιος
Καμπουρίδης Κωνσταντίνος
Κατσάρας Αντώνιος
Κεσίδης Γεώργιος
Μουτζίκου Φανουρία
Τζώτζης Κωνσταντίνος
Γκόντσαρης Δημήτριος
Καψάλη Φωτεινή
Μάστορα Μαρία
Δεμίρης Βασίλειος

Γ΄ τάξη: Μπαλάσκα Γεωργία

Μετάβαση από το Δημοτικό στο Γυμνάσιο

Οι καθηγήτριες του σχολείου μας ,Βελισκιώτη Σ. (Μαθηματικός), Κωνσταντινίδου Ε. (Φιλόλογος) και Παυλίδου Λ. (Αγγλικών) συμμετείχαν στο πρόγραμμα της Δ/νσης Β/θμιας Εκπαίδευσης Αν. Θεσσαλονίκης  «Μετάβαση από το Δημοτικό στο Γυμνάσιο» . Στο πλαίσιο του προγράμματος υλοποιήθηκαν δραστηριότητες με στόχο την ομαλή μετάβαση των μαθητών στο Γυμνάσιο, τη διαμόρφωση αποτελεσματικού κλίματος επικοινωνίας στην τάξη καθώς και την ανάπτυξη της αυτοεκτίμησης  των μαθητών της Α΄Γυμνασίου.

123

Κάντε κλικ εδώ, για να δείτε το βίντεο στο οποίο παρουσιάζεται η τελευταία δράση του προγράμματος.

Περιβαλλοντικό πρόγραμμα , «Κλικ, προστάτευσε το πράσινο στην πόλη»

DSC00149Κάντε κλικ εδώ , για να δείτε το βίντεο στο οποίο παρουσιάζονται η πορεία και οι δράσεις του περιβαλλοντικού μας προγράμματος.

Επίσκεψη στα Πορόϊα

εκπαίδευση στα ΠορόιαΕκπαιδευτικό Σεμινάριο Περιβαλλοντικής

Οι εκπαιδευτικοί του  σχολείου μας Παυλίδου Λουλούδα ΠΕ06 και Βελισκιώτη Σταματία ΠΕ03  παρακολούθησαν το Εισαγωγικό Επιμορφωτικό Σεμινάριο του Κέντρου Περιβαλλοντικής Εκπαίδευσης Ποροΐων με θέμα: «Εισαγωγή στην Περιβαλλοντική Εκπαίδευση:Από την θεωρία στην πράξη».Το σεμινάριο υλοποιήθηκε την Παρασκευή 5 και το Σάββατο 6 Δεκεμβρίου 2014 στις εγκαταστάσεις του  Κ.Π.Ε,στα Κάτω Πορόια Σερρών.

Το σεμινάριο περιλάμβανε θεωρητική προσέγγιση και βιωματικά εργαστήρια στους χώρους του Κ.Π.Ε σύμφωνα με το πρόγραμμα:   😎