Σεπ 19

Σεμινάριο πυροπροστασίας για τους εκπαιδευτικούς

DSC_3

Σεμινάριο για την πυρόσβεση παρακολούθησαν οι εκπαιδευτικοί του 4ου Γυμνασίου την Παρασκευή 16 Σεπτεμβρίου.
Ανταποκρινόμενος στην πρόσκληση της Διεύθυνσης και του Συλλόγου Διδασκόντων του σχολείου, ο ειδικός Σύμβουλος της Εταιρίας «Πυροσπροστασία Ρόδου» κ. Μανώλης Χατζημιχαήλ ανέπτυξε πολύ παραστατικά το πάντα ενδιαφέρον θέμα της πυροπροστασίας στο σχολείο.
Πιο συγκεκριμένα, παρουσιάστηκαν τα είδη πυροσβεστήρων και η ορθή χρήση τους, καθώς και οι ενέργειες που απαιτείται να γίνουν στην περίπτωση εκδήλωσης πυρκαγιάς.
Στο τέλος έγινε πρακτική επίδειξη χρήσης πυροσβεστήρα στον προαύλιο χώρο του σχολείου.
Η εκδήλωση εντάσσεται στο πλαίσιο δράσης για την επιμόρφωση των εκπαιδευτικών του 4ου Γυμανσίου Ρόδου στην αρτιότερη και αποτελεσματικότερη αντιμετώπιση φυσικών καταστροφών στο χώρο του σχολείου.

DSC1 DSC_4

...