Με τη δύναμη της ψυχής

Μια ξεχωριστή δράση έλαβε χώρα στις εγκαταστάσεις του 4ου Γυμνασίου Ρόδου τις προηγούμενες ημέρες, στο οποίο προσκλήθηκε το ειδικό σχολείο ΚΔΑΠ ΑΜΕΑ. Αρχικά έγινε συζήτηση με ειδικούς με στόχο την ευαισθητοποίηση των μαθητών σε θέματα αποδοχής της διαφορετικότητας και στη συνέχεια προβλήθηκε ταινία μικρού μήκους που αναδείκνυε τις δυνατότητες των παιδιών αυτών, καθώς και τα επιτεύγματα τους σε διεθνείς αγώνες ΑΜΕΑ.

Οι μαθητές και των δύο σχολείων κλήθηκαν να συνδημιουργήσουν πίνακες ζωγραφικής και να επιδείξουν τη δύναμη της συνεργασίας και της αποδοχής. Πράγματι, οι μαθητές συνεργάστηκαν άψογα, έκαναν τη διαφορετικότητά τους δίαυλο επικοινωνίας, ένωσαν τη φαντασία και δημιουργικότητά τους και συγκίνησαν με τον αυθορμητισμό τους. Θερμά συγχαρητήρια στους διοργανωτές, στις συντονίστριες καθηγήτριες εικαστικών Τοκούζη Καθολική και Σύνθια Καλούση, καθώς και στους συμμετέχοντες καθηγητές και μαθητές. Σύντομα αναμένεται και συνέχεια αυτής της συνεργασίας.

DSC_1230 (3)DSC_1167DSC_1146DSC_1153