ΒΙΒΛΙΟΘΗΚΗ

Η Δανειστική Βιβλιοθήκη του 4ου  Γυμνασίου Κοζάνης άρχισε τη λειτουργία της από την ίδρυση του Γυμνασίου  (1976).   Εξυπηρετεί μαθητές και καθηγητές του Γυμνασίου, λειτουργώντας με τη φροντίδα του υπεύθυνου καθηγητή και σύμφωνα με πρόγραμμα που ανακοινώνεται κάθε σχολική χρονιά.   Η Βιβλιοθήκη πραγματοποιεί κάθε χρόνο έκθεση βιβλίου, συνήθως με την ευκαιρία της Παγκόσμιας Ημέρας Παιδικού Βιβλίου (2 Απριλίου). Εμπλουτίζεται συνεχώς με δωρεές εκδοτικών οίκων και ιδιωτών, αλλά κυρίως με τη στήριξη και την οικονομική χορηγία του Συλλόγου Γονέων του σχολείου.

Η βιβλιοθήκη περιλαμβάνει περίπου  1120  τίτλους  βιβλίων και  οπτικοακουστικό υλικό.

Στους καταλόγους της  είναι καταγεγραμμένα  βιβλία:

• λογοτεχνικά: (διηγήματα και μυθιστορήματα ελληνικής και ξένης, αλλά και ξενόγλωσσης  πεζογραφίας και ποίησης)
  •  ιστορικά
  • γενικά: εγκυκλοπαίδειες, λεξικά κ.α.
  • φιλοσοφικά
  • θρησκευτικά
  • λαογραφικά
  • κοινωνικών επιστημών
  • γλώσσας αρχαίας και νέας ελληνικής , αγγλικής , γαλλικής
  • θετικών επιστημών (φυσικής , χημείας , μαθηματικών, γεωγραφίας)
  • εφαρμοσμένων επιστημών – τεχνολογίας
  • τέχνης (αρχιτεκτονικής, γλυπτικής, ζωγραφικής, φωτογραφίας, μουσικής κ.α.)
  • κριτικές και μελέτες λογοτεχνίας
  • σχολικά βοηθήματα
  • περιοδικά

Δείτε εδώ τον κατάλογο βιβλίων της βιβλιοθήκης μας.

ΒΙΒΛΙΟΘΗΚΗ