ΕΝΗΜΕΡΩΣΗ ΓΟΝΕΩΝ

Αγαπητοί Γονείς – Κηδεμόνες
Εκ μέρους του προσωπικού – διδακτικού και βοηθητικού – του Σχολείου σας εύχομαι καλή σχολική χρονιά.
Έχοντας ως κεντρικό στόχο την εύρυθμη λειτουργία του Σχολείου, κρίνεται απαραίτητη η συνεχής και δημιουργική συνεργασία μεταξύ μαθητών και γονέων με το διδακτικό προσωπικό του σχολείου

1. Η επίδοση των μαθητών περιλαμβάνει:
    α.Τη διαρκή συμμετοχή στη διδακτική διαδικασία
    β. Την επιμέλεια στα μαθήματα-εργασίες στο σπίτι
    γ. Τη διατήρηση των βιβλίων, τετραδίων κλπ σε άριστη κατάσταση
2. Η συμπεριφορά – διαγωγή των μαθητών περιλαμβάνει:
    α. Τη φροντίδα για τα πράγματα του Σχολείου
    β. Την  τήρηση των κανόνων λειτουργίας
    γ. Τη συνεργασία με τους συμμαθητές/τριες σε πνεύμα αλληλοσεβασμού – αποφυγή προκλητικής συμπεριφοράς
    δ. Το σεβασμό προς τους διδάσκοντες και το λοιπό προσωπικό
    ε. Την ευπρέπεια στην εμφάνιση.

3. Κάθε γονέας οφείλει να μας ενημερώσει μέχρι τις 15 Οκτωβρίου για οποιοδήποτε ζήτημα του παιδιού του θεωρεί ότι είναι χρήσιμο να γνωρίζουν οι διδάσκοντες, που λειτουργούν πάντα υπό εχεμύθεια.
4. Θα συνεργασθούμε μαζί σας για την ασφαλή προσέλευση – αποχώρηση των παιδιών σας στο σχολείο και την αποφυγή κινδύνων σχετικών με τη νεολαία.
5. Το Σχολείο μας κατά τη διάρκεια του σχολικού έτους:

i. Θα καταβάλει κάθε προσπάθεια για την αμερόληπτη αντιμετώπιση των μαθητών ώστε να επιλύεται κατά δίκαιο τρόπο κάθε πρόβλημα, που ανακύπτει

ii. Δεν επιτρέπει τη χρήση κινητών τηλεφώνων στο χώρο του Σχολείου. Αν παρουσιασθεί ανάγκη να επικοινωνήσει ο μαθητής με τους γονείς του, προσφέρεται το τηλέφωνο του Σχολείου .

6.Τέλος, σας πληροφορούμε ότι οι διδάσκοντες του Σχολείου θα ενημερώνουν τους γονείς – κηδεμόνες κάθε Τετάρτη 09:45΄ – 12:30΄για τη φοίτηση, επίδοση και συμπεριφορά των παιδιών σας.
Κρανιώτη Άννα

Φιλόλογος