ΚΑΝΟΝΙΣΜΟΣ

• Κατά τη διάρκεια της πρωινής προσευχής, αλλά και των μαθημάτων οι μαθητές δεν πρέπει να φορούν κουκούλες και καπέλα.
  • Με το χτύπημα του κουδουνιού οι μαθητές προσέρχονται εγκαίρως στην αίθουσα σα. Μετά την είσοδο του καθηγητή οι αργοπορημένοι μαθητές χρεώνονται με απουσία.
  • Κατά τη διάρκεια του μαθήματος και μέχρι το χτύπημα του κουδουνιού δεν επιτρέπεται η έξοδος των μαθητών από την αίθουσα,εκτός αν υπάρχει σοβαρός λόγος
  • Κατά τη διάρκεια διαγωνίσματος οι μαθητές παραμένουν στην αίθουσα, μέχρι να χτυπήσει το κουδούνι.
  • Με το χτύπημα του κουδουνιού για διάλειμμα, όλοι οι μαθητές βγαίνουν από την αίθουσα, και αν ο καιρός είναι καλός κατεβαίνουν στο προαύλιο. Οι αίθουσες στη διάρκεια του διαλείμματος παραμένουν κλειστές.
  • Κατά τη διάρκεια του διαλείμματος απαγορεύονται τα επικίνδυνα παιχνίδια και οι μαθητές υποχρεούνται να συμμορφώνονται στις παρατηρήσεις των εφημερευόντων καθηγητών.
  • Σε περίπτωση συστηματικής απουσίας των μαθητών από ένα ή περισσότερα μαθήματα, ειδοποιούνται οι γονείς τους.
  • Σε περίπτωση αδιαθεσίας, οι μαθητές παίρνουν άδεια από την Δ/νση προκειμένου να φύγουν και ειδοποιούνται οι γονείς τους.
  • Απαγορεύονται τα κινητά τηλέφωνα. Αν συλληφθεί μαθητής να έχει ενεργοποιημένο το τηλέφωνό του εν ώρα μαθήματος, αυτό κατάσχεται και επιστρέφεται μόνο στο γονέα, ενώ αν συλληφθεί να το χρησιμοποιεί εν ώρα μαθήματος αποβάλλεται.
  • Απαγορεύεται το κάπνισμα στο χώρο του σχολείου. Αν συλληφθεί μαθητής να καπνίζει, ειδοποιούνται άμεσα οι γονείς του.
  • Οι μαθητές που παρενοχλούν με τη συμπεριφορά τους τη διεξαγωγή του μαθήματος για 3 συνεχόμενες φορές αποβάλλονται.
  • Προσοχή ! Με αδικαιολόγητες απουσίες που ξεπερνούν τις 64 οι μαθητές υποχρεούνται να επαναλάβουν την τάξη.

Και να θυμάστε:

«Μην κάνετε ποτέ σε κάποιον αυτό που δε θέλετε να σας κάνουν οι άλλοι»

» Οι διαφορές λύνονται αποτελεσματικότερα με το διάλογο παρά με τη βία»

Το σχολείο σας προσφέρει ευκαιρία για μόρφωση. Εκμεταλλευτείτε την!»

Δεν υπάρχουν ακόμη σχόλια

Σχόλια (RSS)