IMG 869853a2259a21d1e72d581579b50cba V 1

Βραβείο φωτογραφίας με θέμα το πείραμα του Ερατοσθένη.

Το σχολείο  μας έλαβε μέρος σε διεθνή διαγωνισμό φωτογραφίας με θέμα το ιστορικό πείραμα του Ερατοσθένη για τη μέτρηση της ακτίνας της Γης. Ανάμεσα σε 33 χώρες και 196 σχολεία από όλο τον κόσμο πήραμε την πρώτη θέση! Υπεύθυνοι εκπαιδευτικοί για τη διεξαγωγή του πειράματος του Ερατοσθένη και τη συμμετοχή στο διαγωνισμό φωτογραφίας: Γώγου Βασιλική,…Συνέχεια ανάγνωσης Βραβείο φωτογραφίας με θέμα το πείραμα του Ερατοσθένη.

Screenshot 20230520 103322 Chrome

Εκδόθηκε το 2ο τεύχος του ηλεκτρονικού περιοδικού του σχολείου μας!

Εκδόθηκε λίγο πριν τη λήξη του σχολικού έτους το δεύτερο τεύχος του ηλεκτρονικού περιοδικού του σχολείου μας με άρθρα, συνεντεύξεις, έρευνες, ποιήματα και εργασίες των μαθητών και των μαθητριών μας. Η χαρά μας είναι μεγάλη καθώς και σε αυτό το τεύχος δημοσιεύουμε 16 άρθρα, γεγονός που δείχνει τη μεγάλη συμμετοχή των παιδιών σε ένα πρόγραμμα…Συνέχεια ανάγνωσης Εκδόθηκε το 2ο τεύχος του ηλεκτρονικού περιοδικού του σχολείου μας!

IMG d9572b3690bd7fbcd0ac58cb5938f435 V

20 Μαρτίου 2023: Το πείραμα του Ερατοσθένη

Ένα από τα 10 πιο όμορφα πειράματα της Φυσικής πραγματοποιήθηκε φέτος και στο σχολείο μας. Στις 20 Μαρτίου, την μέρα που οι ακτίνες του ήλιου είναι παράλληλες με τον Ισημερινό, τη μέρα δηλαδή της Εαρινής Ισημερίας, μαθητές της Γ τάξης επανέλαβαν το ίδιο πείραμα που έκανε και ο Ερατοσθένης 2300 χρόνια πριν. Με μια απλή…Συνέχεια ανάγνωσης 20 Μαρτίου 2023: Το πείραμα του Ερατοσθένη

zyro image

Συμμετοχή σε διαγωνισμό στο μάθημα της Οικιακής Οικονομίας

Την Τετάρτη 15 Φεβρουαρίου οι μαθητές της Α΄ Γυμνασίου στο πλαίσιο του μαθήματος της Οικιακής Οικονομίας και υπό την επίβλεψη της καθηγήτριάς τους κ. Αθ. Καλαφάτη συμμετείχαν στον 1ο Πανελλήνιο Μαθητικό Οικονομικό Διαγωνισμό που διοργανώθηκε από το Ελληνικό Ανοικτό Πανεπιστήμιο. Ο διαγωνισμός διεξήχθη στο πλαίσιο του Ειδικού Προγράμματος Παιδαγωγικής και Διδακτικής Επάρκειας της Σχολής Κοινωνικών Επιστημών και…Συνέχεια ανάγνωσης Συμμετοχή σε διαγωνισμό στο μάθημα της Οικιακής Οικονομίας

Maths Tutoring Lessons Flyer Made with PosterMyWall

Διάκριση μαθητριών στον μαθηματικό διαγωνισμό ”ΘΑΛΗΣ”

Το σχολείο μας συγχαίρει τις μαθήτριες της Β΄ Γυμνασίου Ζώη Παναγιώτα (Β1)  και Οικονόμου Αναστασία (Β2) για τη διάκρισή τους στον 83ο μαθηματικό διαγωνισμό “Θαλής” που διεξήχθη από την Ελληνική Μαθηματική Εταιρεία στις  11 Νοεμβρίου 2022.

λήψης 1

Μαθηματικός Διαγωνισμός “ΘΑΛΗΣ”

Την Παρασκευή 11 Νοεμβρίου 2022 το σχολείο μας πήρε μέρος στον μαθηματικό διαγωνισμό “Θαλής” που διεξάγεται από την ελληνική μαθηματική εταιρία κάθε χρόνο. Συμμετείχαν 47 μαθητές και μαθήτριες από  τη Β΄ και Γ΄ γυμνασίου, αφού πρώτα είχαν εξασκηθεί τις προηγούμενες ημέρες στα θέματα της εξεταστέας ύλης από τις μαθηματικούς του σχολείου μας, την κ, Γώγου…Συνέχεια ανάγνωσης Μαθηματικός Διαγωνισμός “ΘΑΛΗΣ”

Agia Sofia

Eργασία μαθητή Β΄ γυμνασίου στο μάθημα της Ιστορίας.

Εργασία του μαθητή Στυλιανού Βατούγιου (τμήμα Β1) για την Αγία Σοφία στην Κωνσταντινούπολη στο μάθημα της Ιστορίας . (Διδάσκουσα: κ. Πετροπούλου Π.) Πατήστε εδώ για να δείτε το σχετικό βίντεο:  Αγία Σοφία, Στυλιανός Βατούγιος   Διαβάστε για την ιστορία της Αγια-Σοφιάς Για χίλια περίπου χρόνια, η Αγία Σοφία ήταν το κέντρο της πολιτικής, εκκλησιαστικής και πνευματικής…Συνέχεια ανάγνωσης Eργασία μαθητή Β΄ γυμνασίου στο μάθημα της Ιστορίας.

20221104 110359

Εκπαιδευτική επίσκεψη στην Πλάκα

Την Παρασκευή 4 Νοεμβρίου 2022, οι μαθητές και οι μαθήτριες και των τριών τάξεων επισκέφθηκαν την Πλάκα. Η Α’ Γυμνασίου ξεναγήθηκε στην Αρχαία Αγορά, η Β’ Γυμνασίου παρακολούθησε το πρόγραμμα “Ιστορική Περπατάδα” και περιηγήθηκε στα ιστορικά μνημεία της Πλάκας και η Γ΄ Γυμνασίου επισκέφθηκε το μουσείο Ιστορίας του Πανεπιστημίου Αθηνών. Πατήστε εδώ:  Ιστορική Περπατάδα για να…Συνέχεια ανάγνωσης Εκπαιδευτική επίσκεψη στην Πλάκα