λήψης

Ενημέρωση των μαθητών για τις Πρώτες Βοήθειες από τον Ερυθρό Σταυρό.

Την Τετάρτη 16 Νοεμβρίου 2022 οι μαθητές και οι μαθήτριες της Γ΄ γυμνασίου είχαν την ευκαιρία να ενημερωθούν σχετικά με θέματα παροχής πρώτων βοηθειών από την εθελόντρια του Ερυθρού Σταυρού κ. Μπότσαρη. Στόχος της δράσης ήταν η ανάδειξη της σπουδαιότητας και την αναγκαιότητας γνώσης Πρώτων Βοηθειών, καθώς η ορθή χρήση τους μπορεί να σώσει ανά…Συνέχεια ανάγνωσης Ενημέρωση των μαθητών για τις Πρώτες Βοήθειες από τον Ερυθρό Σταυρό.

ΔΙΑΤΡΟΦΙΚΕΣ ΣΥΝΗΘΕΙΕΣ ΚΑΤΑ ΤΗΝ ΕΦΗΒΕΙΑ

Οι διατροφολόγοι του Θριασίου Νοσοκομείου κα Λαζαρίδου και κα Σιώζου επισκέφτηκαν το σχολείο μας στις 25/5/2018 και ενημέρωσαν τους μαθητές της Α και της Β τάξης για τις ορθές διατροφικές συνήθειες κατά την εφηβική ηλικία, στο πλαίσιο της Θεματικής Εβδομάδας.

ΠΡΟΛΗΨΗ ΣΕΞΟΥΑΛΙΚΩΣ ΜΕΤΑΔΙΔΟΜΕΝΩΝ ΝΟΣΗΜΑΤΩΝ

Η κ. Φλώρου, επισκέπτρια Υγείας του Θριασίου Νοσοκομείου, ενημέρωσε στις 25/5/2018 τους μαθητές (3η και 4η ώρα) και τις μαθήτριες (5η και 6η ώρα) της Γ τάξης για τα σεξουαλικώς μεταδιδόμενα νοσήματα και την ανάγκη πρόληψής τους, στο πλαίσιο της Θεματικής Εβδομάδας. Οι μαθητές παρακολούθησαν με ενδιαφέρον την ενημέρωση και διατύπωσαν τις απορίες τους, οι…Συνέχεια ανάγνωσης ΠΡΟΛΗΨΗ ΣΕΞΟΥΑΛΙΚΩΣ ΜΕΤΑΔΙΔΟΜΕΝΩΝ ΝΟΣΗΜΑΤΩΝ

ΠΡΟΛΗΨΗ ΤΩΝ ΕΞΑΡΤΗΣΕΩΝ: ΚΑΠΝΙΣΜΑ

Ο κ. Καζανάς, χειρούργος οδοντίατρος και Πρόεδρος της Αντικαρκινικής Εταιρείας Παραρτήματος Αχαρνών-Μενιδίου, ενημέρωσε την Πέμπτη 24/5/2018 τους μαθητές και τις μαθήτριες της Γ τάξης και του Β4 για τις βλαπτικές συνέπειες του καπνίσματος στον οργανισμό του ανθρώπου, στο πλαίσιο της Θεματικής Εβδομάδας. Στόχος: η πρόληψη των εξαρτήσεων και των εθισμών κάθε είδους, που συνήθως έχουν…Συνέχεια ανάγνωσης ΠΡΟΛΗΨΗ ΤΩΝ ΕΞΑΡΤΗΣΕΩΝ: ΚΑΠΝΙΣΜΑ

ΜΥΟΣΚΕΛΕΤΙΚΗ ΕΞΕΤΑΣΗ ΜΑΘΗΤΩΝ Α ΤΑΞΗΣ

Την Παρασκευή 3/5/2018 έγινε στο χώρο του σχολείου η καθιερωμένη μυοσκελετική εξέταση των μαθητών και μαθητριών της Α τάξης από κλιμάκιο του ΠΕΔΥ Αγίων Αναργύρων, με σύμφωνη γνώμη των γονέων-κηδεμόνων τους. Ευχαριστούμε τους γιατρούς και τους κηδεμόνες για τη συνεργασία τους!

ΒΛΑΠΤΙΚΕΣ ΣΥΝΕΠΕΙΕΣ ΤΟΥ ΚΑΠΝΙΣΜΑΤΟΣ (Α1, ΓΛΩΣΣΑ)

Ατομικές και ομαδικές εργασίες για τις βλαπτικές συνέπειες του καπνίσματος στην υγεία των καπνιστών έκαναν οι μαθητές του Α1 στο μάθημα της Νεοελληνικής Γλώσσας με αφορμή την ενότητα 4 του σχολικού βιβλίου. Να μερικές: (Νικολέτα, Ασημίνα, Μυρτώ-Ραφαέλα, Νίκη, Θάνος, Βασίλης, Αλέξανδρος-Βασίλης).

ΔΡΑΣΤΗΡΙΟΤΗΤΕΣ ΓΙΑ ΤΗ ΔΙΑΤΡΟΦΗ (ΘΕΜΑΤΙΚΗ ΕΒΔΟΜΑΔΑ)

“ΦΤΙΑΧΝΟΝΤΑΣ ΤΟ ΜΕΝΟΥ ΕΝΟΣ ΑΡΧΑΙΟΕΛΛΗΝΙΚΟΥ ΕΣΤΙΑΤΟΡΙΟΥ”  και “ΓΡΑΦΟΝΤΑΣ ΙΣΤΟΡΙΕΣ ΓΙΑ ΤΙΣ ΓΥΝΑΙΚΕΣ ΤΗΣ ΑΡΧΑΙΟΤΗΤΑΣ, ΟΠΩΣ ΤΙΣ ΔΙΗΓΟΥΝΤΑΙ ΤΑ ΑΓΓΕΙΑ”. Διδάσκουσα: Ατζάμπου Ελ.

ΕΝΗΜΕΡΩΣΗ ΑΠΟ ΕΙΔΙΚΟ ΓΙΑ ΠΡΟΛΗΨΗ ΣΕΞΟΥΑΛΙΚΩΣ ΜΕΤΑΔΙΔΟΜΕΝΩΝ ΝΟΣΗΜΑΤΩΝ (26/5/2017)

Η Επισκέπτρια Υγείας του Θριασίου Νοσοκομείου Ελευσίνας κα Αρβανίτη Α. ενημέρωσε σήμερα Παρασκευή 26/5/2017 τους μαθητές και τις μαθήτριες της Γ τάξης σχετικά με το θέμα: “Μαθαίνω να προστατεύω τον εαυτό μου – πρόληψη σεξουαλικώς μεταδιδόμενων νοσημάτων”, στο πλαίσιο της θεματικής εβδομάδας.

image-0-02-05-14a08d71f8136dbaf18ed5cdad2b365aef2f5bd52b71bf0a4fa7b1bbe90d120c-V

ΕΝΗΜΕΡΩΣΗ ΜΑΘΗΤΩΝ ΓΙΑ ΠΡΟΛΗΨΗ ΕΘΙΣΜΩΝ (24/5/2017)

Ενημέρωση για την.πρόληψη του εθισμού και των εξαρτήσεων, με έμφαση στη βλαβερή συνήθεια του καπνίσματος, έγινε σήμερα Τετάρτη 24/5/2017 τους μαθητές και μαθήτριες της Γ τάξης από τον κ. Καζανά, Πρόεδρο Παραρτήματος (Αχαρνών και Φυλής) της Ελληνικής Αντικαπνιστικής Εταιρείας, στο πλαίσιο της θεματικής εβδομάδας.

Οι μαθητές και μαθήτριες όλων των τάξεων  του σχολείου μας ενημερώθηκαν σήμερα Τρίτη 23/5/2017 (3η, 4η και 5η διδακτική ώρα) από τους Υπευθύνους Σχολικών Δραστηριοτήτων Δυτικής Αττικής (Περιβαλλοντικής Αγωγής κο Μαυράκη, Αγωγής Υγείας κο Καραγκιόζη και Αγωγής Υγείας κα Κορακίδη) για ένα από τα θέματα: “Διατροφή και περιβαλλοντικό αποτύπωμα” – “Πρόληψη  των εθισμών”, στο πλαίσιο της…Συνέχεια ανάγνωσης ΕΝΗΜΕΡΩΣΗ ΜΑΘΗΤΩΝ ΑΠΟ ΥΠΕΥΘΥΝΟΥΣ ΣΧΟΛΙΚΩΝ ΔΡΑΣΤΗΡΙΟΤΗΤΩΝ ΔΥΤΙΚΗΣ ΑΤΤΙΚΗΣ (23/5/2017)