European Goodwill Cup 2014-2016

europe_flags-egcΤο σχολείο μας συμμετείχε την περίοδο 2014-2016 στο πρόγραμμα Erasmus+ “European Goodwill Cup” μαζί με άλλα 7 σχολεία από διάφορες χώρες (Βουλγαρία, Κροατία, Ιταλία, Πολωνία, Ρουμανία, Ισπανία, Τουρκία).

Παρακάτω συνοψίζεται το σκεπτικό του έργου:

“Ο κόσμος μας αλλάζει συνεχώς … Όντας πολίτης ένα άτομο πρέπει να αντιμετωπίσει την ταχεία ανάπτυξη της βιομηχανίας και της τεχνολογίας, να συμβαδίσει με τις απαιτήσεις μιας ανταγωνιστικής οικονομίας, της σύγχρονης εκπαίδευσης και της αγοράς εργασίας. Αυτός είναι ο κόσμος που τα παιδιά μας πρέπει να ζουν … Το έργο μας στοχεύει να δείξει στους μαθητές τρόπους για να προσαρμοστούν στις 8_egc-logo-turkeyσυνεχείς αλλαγές σε έναν ολοένα και περισσότερο διασυνδεδεμένο κόσμο, χωρίς να χάσουν τις πιο σημαντικές αξίες ως άνθρωποι. Πώς να συνδυάσουν την εύρεση της δικής τους θέσης στη σημερινή κοινωνία της γνώσης με τη διατήρηση της ανθρωπιάς τους. Εκτός από όλες τις αλλαγές που βρίσκονται σε εξέλιξη, τα παιδιά εξακολουθούν να αντιμετωπίζουν ένα από τα μεγάλα προβλήματα του σύγχρονου κόσμου – τη μοναξιά. Η ιδέα μας είναι να κοινωνικοποιήσουμε τους μαθητές που ζουν στην Ευρώπη και να τους ενθαρρύνουμε να κάνουν πράξεις καλής θέλησης δημιουργώντας νέους ευρωπαίους φίλους. Θα βιώσουν ένα ταξίδι προς τον διεθνικό κόσμο με την αίσθηση ότι όλα τα παιδιά είναι τα ίδια παρά τις γεωγραφικές αποστάσεις μεταξύ των χωρών.”

Το πρόγραμμα στα μέσα μαζικής ενημέρωσης.

Το παρακάτω βίντεο παρουσιάζει όλες τις χώρες κατά τη διάρκεια του προγράμματος και δημιουργήθηκε για την τελική συνάντηση των εκπαιδευτικών που έλαβε χώρα στην Ελλάδα στις 25-29 Ιουνίου 2016.

Παρακάτω μπορείτε να δείτε περιγραφή των δράσεων που οργάνωσε το σχολείο μας για τις διάφορες θεματικές ενότητες του προγράμματος. Περισσότερο υλικό για όλα τα σχολεία, μπορείτε να βρείτε στην ιστοσελίδα του προγράμματος: egcerasmus.wordpress.com

Θεματική ενότητα: Αλληλεγγύη προς ηλικιωμένα άτομα

Παρουσίαση

Θεματική ενότητα: Αλληλεγγύη προς άτομα που έχουν ανάγκη