Πρόγραμμα Περιβαλλοντικής Εκπαίδευσης

Στα πλαίσια του προγράμματος περιβαλλοντικής  εκπαίδευσης, οι μαθητές χωρισμένοι σε  ομάδες  παρουσίασαν τη διαθεματική εργασία με τίτλο:  «Νερό – Μη στραγγίζετε τη Γη».

Πιο συγκεκριμένα εκπόνησαν εργασίες με τα παρακάτω θέματα: Ποτάμια της Ελλάδας/Οι μύθοι και οι θρύλοι τους και Ποτάμια της Ευρώπης (Ιωάννα Δημοπούλου-Νικολέτα Θωμοπούλου), Ωκεανοί και Θάλασσες (Ραφαήλ Τερζάκης-Κριστιάνο Τζότζι), Ο κύκλος του νερού (Βασίλης Μπάρμπας-Νίκος Μπόλλας), Λειψυδρία ( Κώστας Μπάλλας-Δημήτρης Μακρίδης),  Βιομηχανικά και Γεωργικά απόβλητα (Ηλίας Πλατάνας-Κων/να Σταυροπούλου), Βιολογικός καθαρισμός (Μανώλης Οικονομίδης-Χρήστος Παύλου), Η σχέση του νερού με τον χορό (Στέλλα Μούση-Χαρά Τριβλή), Η  σχέση του νερού με τη μουσική  (Αριστέα Κρουσαράκη-Κων/να Σκαλίτσου).

Όμως  δεν μείναμε μόνο μέσα στο σχολείο, στις 6 Απριλίου πήγαμε παρέα με τα παιδιά του προγράμματος  «Πέτρινα Μονοπάτια» στις λίμνες της Κορινθίας (λίμνη Δόξα και λίμνη Στυμφαλία) καθώς και  στο περιβαλλοντικό κέντρο της Στυμφαλίας .

Με όλα αυτά περάσαμε καλά , αλλά μάθαμε και πολλά.

Συντονιστές του προγράμματος οι καθηγητές:  Γιώργος Μακρίδης,  Ακριβή Παπαναγιώτου , Ρεβέκκα Κοβάνη.

Πατήστε εδώ για να δείτε φωτογραφικό υλικό.

Κατηγορίες: Εκπαιδευτικά Προγράμματα, Περιβαλλοντικά προγράμματα. Προσθήκη στους σελιδοδείκτες.