Εκπαιδευτικό Πρόγραμμα “Αγία Σοφία: 1.500 Χρόνια Ιστορίας”

Στις 8 Φεβρουαρίου 2017 οι μαθητές της Β΄ τάξης του σχολείου μας  παρακολούθησαν στo Θόλο του Κέντρου Πολιτισμού «Ελληνικός Κόσμος»  τη διαδραστική παραγωγή Εικονικής Πραγματικότητας «Αγία Σοφία: 1.500 Χρόνια Ιστορίας» που αποτελεί μία πλήρη ψηφιακή αναπαράσταση του ναού της Αγίας Σοφίας στην Κωνσταντινούπολη.
Αναπαρίσταται, με πλήρη λεπτομέρεια, το εσωτερικό του ναού, ο αρχιτεκτονικός του σχεδιασμός, ο γλυπτός και ψηφιδωτός διάκοσμος και παράλληλα, παρουσιάζονται οι διάφορες φάσεις κατασκευής του μνημείου και σημαντικά ιστορικά, κοινωνικά και οικονομικά στοιχεία της ζωής του Βυζαντίου. Η νέα διαδραστική αυτή παραγωγή δίνει την ευκαιρία στο κοινό να επισκεφθεί τον εμβληματικό αυτό χώρο και να τον παρατηρήσει όπως ήταν στην περίοδο της ακμής του.

Αποτέλεσε μια μαγευτική ξενάγηση και μοναδική εμπειρία εμπέδωσης των ιστορικών γνώσεων του σχολικού βιβλίου σύμφωνα με τα σχόλια των μαθητών.

Κατηγορίες: Εκπαιδευτικά Προγράμματα. Προσθήκη στους σελιδοδείκτες.