Εκπαιδευτικό Πρόγραμμα στο Μουσείο Μικρασιατικού Πολιτισμού Αιγάλεω

Την Τετάρτη 14/1/2015, οι μαθητές των τμημάτων Α3 και Β1 επισκέφτηκαν το Μουσείο Μικρασιατικού Πολιτισμού Αιγάλεω.
Με την επίσκεψη αυτή το 4ο Γυμνάσιο Αιγάλεω, σε συνεργασία με το Μουσείο, θέτει σε εφαρμογή ένα νέο εκπαιδευτικό πρόγραμμα με τίτλο «Το ημερολόγιο της Ανδρονίκης». Το πρόγραμμα έχει σκοπό να προωθήσει την αυτενέργεια των μαθητών για ανακαλυπτική περιήγηση στα εκθέματα του μουσείου και παράλληλη καταγραφή των ιστορικών γεγονότων. Τα φύλλα εργασίας, που συμπλήρωσαν οι μαθητές, θα λειτουργήσουν ως υλικό αφόρμησης αρχικά αλλά και ως υποστηρικτικό υλικό στη συνέχεια στο πλαίσιο του μαθήματος της Νεοελληνικής Λογοτεχνίας, όπου θα μελετηθούν κείμενα σχετικά με τη Μικρασιατική Καταστροφή. Συγχρόνως θα μας δοθεί η ευκαιρία να αναζητήσουμε την ταυτότητα της πόλης μας, που αξίζει να σημειωθεί ότι, ως τις αρχές της δεκαετίας του ’50, ένας στους τρεις κατοίκους της ήταν Μικρασιάτης πρόσφυγας!
Έχει μεγάλη σημασία για τα παιδιά να μαθαίνουν παίζοντας ή να παίζουν μαθαίνοντας Με την πεποίθηση αυτή και οι εκπαιδευτικοί του σχολείου μας δημιούργησαν και οργάνωσαν το συγκεκριμένο εκπαιδευτικό πρόγραμμα. Με την ολοκλήρωση του προγράμματος, μας προσέφεραν αναμνηστικά με μικρασιάτικες συνταγές μαγειρικής. Μπορείτε και εσείς, με προσυνεννόηση να επισκεφτείτε το Μουσείο Μικρασιάτικου Πολιτισμού (Καραϊσκάκη 2-4, Αιγάλεω, τηλ. 2105908767)
Πατήστε εδώ για να δείτε τα φύλλα εργασίας του προγράμματος ενώ παρακάτω μπορείτε να δείτε φωτογραφίες από την επίσκεψη.

P_20150114_112819

Ψάχνοντας την Ανδρονίκη (ηρωίδα της ιστορίας μας) σε παλιές φωτογραφίες.

P_20150114_113423

Διαβάζοντας την ιστορία.

P_20150114_115555

Μαθαίνοντας για τα ιστορικά γεγονότα.

P_20150114_123921

Αναζητώντας πληροφορίες.

Κατηγορίες: Εκπαιδευτικά Προγράμματα. Ετικέτες: , . Προσθήκη στους σελιδοδείκτες.