Εγκαταστάσεις

Το 4ο Γυμνάσιο Αιγάλεω βρίσκεται στην οδό Σουλίου 35 στο Αιγάλεω (Τ.Κ 12243). Η αυλή του συνορεύει με το Άλσος Αιγάλεω και οι 15 αίθουσές του έχουν θέα τα πεύκα, τις λεύκες και τους ευκαλύπτους του Άλσους. Στο χώρο της αυλής υπάρχουν γήπεδα μπάσκετ και βόλεϊ ενώ το σχολείο διαθέτει εργαστήρια Φυσικής και Χημείας,  Πληροφορικής,  Τεχνολογίας,  Εικαστικών και  αμφιθέατρο για θεατρικές παραστάσεις και άλλες σχολικές εκδηλώσεις.
Από το έτος 2010 λειτουργεί νέα  βιβλιοθήκη η οποία είναι ανοιχτή στα παιδιά του σχολείου και τους κατοίκους της πόλης.

αυλή σχολείου

αίθουσα διδασκαλίας

θέα από τις αίθουσες

Το Εργαστήριο Φυσικών Επιστημών του σχολείου, υποστηρίζει την εργαστηριακή διδασκαλία των μαθημάτων Φυσικής, Χημείας και Βιολογίας όλων των τάξεων, ενώ αποτελεί την κύρια αίθουσα διδασκαλίας της Φυσικής Α Γυμνασίου. Διαθέτει επαρκή εξοπλισμό για την πραγματοποίηση των υποχρεωτικών και συμπληρωματικών ασκήσεων που πραγματοποιούνται κάθε χρόνο (~50 εργ. ασκήσεις) ενώ οι χώροι του υποστηρίζουν την ομαδοσυνεργατική διδασκαλία των μαθητών. Το εργαστήριο υποστηρίζεται από το Ε.Κ.Φ.Ε. Αιγάλεω.

ΕΡΓΑΣΤΗΡΙΟ ΦΥΣΙΚΩΝ ΕΠΙΣΤΗΜΩΝ