Ρομποτική στο σχολείο

Μαρ 201816

Αγαπητοί γονείς

Στο πλαίσιο της ανακήρυξης του 2018 ως «Έτους Μαθηματικών» εκ μέρους του Υπουργείου Παιδείας, που υποδεικνύει «την ανάδειξη της χρησιμότητας των μαθηματικών στην καθημερινή ζωή και την σχέση τους με τις τέχνες και τις επιστήμες», σκεφτήκαμε, πειραματικά στο Α1 και Γ1 τμήμα, να εντάξουμε τη διδασκαλία απλών δραστηριοτήτων που στόχο έχουν την δυνατότητα εκτέλεσης απλών εντολών προγραμματισμού από τους μαθητές. Στην κατεύθυνση αυτή θα διατεθούν ώρες από το χρονικό πλαίσιο της Ευέλικτης ζώνης.

Στους παιδαγωγικούς στόχους του Δημοτικού Σχολείου εντάσσεται τόσο η ανάπτυξη γνωστικών δεξιοτήτων όσο και κοινωνικών δεξιοτήτων των μαθητών και προωθείται η ένταξη στη διδασκαλία δραστηριοτήτων που προάγουν την δημιουργική-αποκλίνουσα αλλά και τη κριτική σκέψη των μαθητών.

Στις δραστηριότητες αυτές οι μαθητές παίρνουν το ρόλο του «προγραμματιστή» αλλά και το ρόλο του «ρομπότ- μηχανής» κατανοούν τη λειτουργία τους και κατασκευάζουν και εκτελούν οι ίδιοι μικρά «προγράμματα».

Στόχοι του προγράμματος είναι:

• Προσανατολισμός – «διακρίνω να στρίβω δεξιά-αριστερά στο χώρο»
  • Εξάσκηση της προσεκτικής ακοής και της εκτέλεσης απλών εντολών
  • Συντονισμός ακοής- κίνησης
  • Κατασκευή και εκτέλεση μικρών προγραμμάτων από τους μαθητές με αξιοποίηση απλών εντολών προγραμματισμού.
  • Μέτρηση κινήσεων και ένταξη τους στην υλοποίηση συγκεκριμένου στόχου.
  • Χρήση εκπαιδευτικών λογισμικών

Από τη Δ/νση του Σχολείου