4η Πανελλήνια Ημέρα Σχολικού Αθλητισμού

Οκτ 201711

Με  σύνθημα «Αθλούμαι-χαράζω το μέλλον» πραγματοποιήθηκε και φέτος η 4η ημέρα σχολικού αθλητισμού.

Με στόχο η  άθληση να αποτελεί πρωτίστως μια ευχάριστη δραστηριότητα και μια πολύτιμη εμπειρία για τα παιδιά,  το Σχολείο μας επισκέφτηκε τις αθλητικές εγκαταστάσεις του «Fous de Foot».

Εκεί τα παιδιά μας παρακολούθησαν μια ποικιλία οργανωμένων αθλητικών δράσεων και δραστηριοτήτων καθώς και διάφορα μη διαδεδομένα αθλήματα, ( χόκεϊ , τοξοβολία, baseball, Ρυθμική κ.α.) και αθλήθηκαν συμμετέχοντας σε αυτά.

Επιθυμία μας η σωματική άσκηση οπουδήποτε γίνεται, σε οργανωμένους αθλητικούς χώρους,  στην καθημερινή γυμναστική στο σχολείο  ή σε αθλητικές εξωσχολικές  δραστηριότητες , να γίνει τρόπος ζωήςαναγκαιότητα αλλά και αναψυχή  που θα τα ακολουθεί τα παιδιά μας και στην ενήλικη ζωή τους.

Οι εκπαιδευτικοί Φυσικής Αγωγής

Ζήρου Δώρα