Καλή σχολική χρονιά!!!

Σεπ 201712

Αγαπητοί γονείς,

εγκαινιάζουμε την πρώτη σελίδα του ιστοχώρου του Σχολείου μας για τη σχολική χρονιά 2017-2018, η οποία ευχόμαστε να είναι πλούσια σε δράσεις και εμπειρίες για τους μαθητές μας!

Για αρκετούς  γονείς είναι η πρώτη χρονιά φοίτησης των παιδιών τους στο Δημοτικό σχολείο, για κάποιους είναι η πρώτη τους χρονιά στο 4ο Δημοτικό Σχολείο Βούλας.

Θέλουμε να σας καλοδεχτούμε όλους και να σας υπενθυμίσουμε πως  η καλή σχέση επικοινωνίας που θα χτίσετε με το σχολείο θα είναι προς όφελος πάντοτε των παιδιών σας.

Βασικότερο όμως όλων είναι η συναισθηματική σχέση και η σχέση εμπιστοσύνης που οι γονείς χτίζουν με το παιδί τους.

Δημοσιεύουμε λοιπόν ΤΟ ΔΕΚΑΛΟΓΟ ΤΟΥ ΓΟΝΕΑ υπενθυμίζοντας τα παρακάτω:

1. Μιλώ ειλικρινά στο δάσκαλο του παιδιού μου.
  2. Αναφέρω στοιχεία που είναι χρήσιμο να ξέρει ο δάσκαλος για το παιδί μου.
  3. Δεν κατηγορώ τον δάσκαλο μπροστά στο παιδί μου.
  4. Συζητώ κατ΄ιδίαν και άμεσα με τον δάσκαλο για οτιδήποτε με ενόχλησε στη συμπεριφορά του.
  5. Εμπιστεύομαι τον δάσκαλο και δεν του κάνω διδακτικές υποδείξεις.
  6. Αποφεύγω τις συγκρίσεις, γιατί κάθε τάξη είναι διαφορετική.
  7. Αφήνω στην άκρη τις δικές μου σχολικές αναμνήσεις.
  8. Θεωρώ ότι το παιδί μου είναι ένας σκληρά εργαζόμενος, θυμάμαι ότι χρειάζεται παιχνίδι και ξεκούραση.
  9. Τηρώ με το παιδί σφιχτό σε χώρο και χρόνο πρόγραμμα διαβάσματος και δεν ταυτίζω το σχολείο με τη ζωή του.
  10. Δίνω στο παιδί μου πρωτοβουλίες και δεν κάνω όσα μπορεί να κάνει μόνο του.

Από τη Διεύθυνση του Σχολείου