Εκδηλώσεις στο πλαίσιο του Προγράμματος “Χρυσοπράσινο Φύλλο”

Νοέ 201611

Το 4ο Δημοτικό Σχολείο Βούλας  στο πλαίσιο του διετούς προγράμματος “ΧΡΥΣΟΠΡΑΣΙΝΟ ΦΥΛΛΟ” συνεχίζει και φέτος τις δράσεις του. Με θέμα μας  τις Ανανεώσιμες Πηγές Ενέργειας και σύνθημά μας “Μικροί Οικολόγοι”, συνεργαζόμαστε με το Δημοτικό Σχολείο Παλαιομετόχου Λευκωσίας Κύπρου και προσπαθούμε να βοηθήσουμε στη σωστή διαχείριση των φυσικών μας πόρων μέσα από τη χρήση των Α.Π.Ε και στόχος όλων μας είναι η εξοικονόμηση ενέργειας και η προστασία του πλανήτη μας. Για αυτό μετά τη γνωριμία μας με τις Α.Π.Ε την περσινή χρονιά φέτος θα εργαστούμε και θα προσπαθήσουμε να εφαρμόσουμε όσα μάθαμε στην πράξη, ξεκινώντας από το σχολείο μας , κάνοντας το ενεργειακό του αποτύπωμα!!!

Οι μαθητές εργάζονται ανά ομάδες και ερευνούν :

1
2
3

Την Πέμπτη 3 Νοεμβρίου 2016 πραγματοποιήθηκε τηλεδιάσκεψη μέσω skype  με τους μαθητές του συνεργαζόμενου  σχολείου από την Κύπρο , όπου οι μαθητές συνομίλησαν για πρώτη φορά και αντάλλαξαν ιδέες και απόψεις σχετικά με το θέμα των εργασιών τους.

Οι μαθητές των δυο σχολείων εκδήλωσαν τη χαρά και την ανυπομονησία τους να βρεθούν από κοντά στα τέλη του μήνα!

4
5