Εορταστικές εκδηλώσεις επετείου 28ης Οκτωβρίου 1940

Οκτ 201830

Οι μαθητές της Δ΄Τάξης του Σχολείου μας, παρουσίασαν την επετειακή σχολική γιορτή.

Οι μαθητές της Στ΄τάξης κράτησαν τιμητικά τη σημαία μας.

Μαθητές μας της Ε΄και Στ΄τάξης εκπροσώπησαν το Σχολείο μας στην παρέλαση του Δήμου Βάρης Βούλας Βουλιαγμένης.

Ευχόμαστε πάντοτε να βλέπουμε τα παιδιά μας να προοδεύουν και να τα καμαρώνουμε!

Η Δ/νση και οι Εκπαιδευτικοί του 4ου Δ.Σχ. Βούλας

Εορταστικές εκδηλώσεις Δήμου ΒΒΒ στο πλαίσιο της 28ης Οκτωβρίου

Οκτ 201825

Ευρωπαϊκή Εβδομάδα Προγραμματισμού_Κέντρο Πολιτισμού Στ. Νιάρχος

Οκτ 201822

Ομάδα μαθητών του Σχολείου μας συμμετείχε στη δράση «Let’s code, girls ‘n’ boys!!!» που έγινε αυτό το Σαββατοκύριακο στο Κέντρο Πολιτισμού Στ.Νιάρχος στο πλαίσιο της Ευρωπαϊκής Εβδομάδας Προγραμματισμού. Οι μαθητές/τριες του Σχολείου μας συμμετείχαν σε 12ωρο σεμινάριο Προγραμματισμού.
Η εκδήλωση “Let’s code, girls ‘n’ boys!!!” διοργανώθηκε από το Τμήμα Καινοτομίας και Βέλτιστων Πρακτικών του Υπουργείου Διοικητικής Ανασυγκρότησης στο πλαίσιο της Εθνικής Συμμαχίας για τις Ψηφιακές Δεξιότητες και την Απασχόληση και εντάσσεται στις δράσεις της Ευρωπαϊκής εβδομάδας κώδικα (EU Code Week).

Από τη Δ/νση του Σχολείου

Ευρωπαϊκή Εβδομάδα Προγραμματισμού

Οκτ 20187

5η Πανελλήνια Ημέρα Σχολικού Αθλητισμού

Οκτ 20185

Την Τετάρτη 3/10/2018 πραγματοποιήθηκε στο χώρο του σχολείου μας η 5η Πανελλήνια Aθλητική Hμέρα. Στην εκδήλωση που φέτος είχε το σύνθημα

«Ας κινηθούμε»

φιλοξενήθηκαν στο σχολείο μας διακεκριμένοι αθλητές στα αθλήματα της ξιφασκίας, του Ράγκμπυ και του κλασσικού χορού.

Έγινε παρουσίαση- επίδειξη των συγκεκριμένων αθλημάτων με την συμμετοχή των παιδιών υπό την καθοδήγηση των δασκάλων – αθλητών.

Ο συνδυασμός ψυχαγωγίας και άθλησης, τον οποίο θελήσαμε να υποδείξουμε, ελπίζουμε να οδηγήσει στην απόκτηση ενός υγιούς τρόπου ζωής με στόχο τη βελτίωση της φυσικής κατάστασης των μαθητών και την απόρριψη της αδράνειας και της υποκινητικότητας που χαρακτηρίζει την εποχή μας.

Οι εκπαιδευτικοί Φυσικής Αγωγής

Ζήρου Δώρα – Παππάς Περικλής

Υιοθεσία μαθητών Α΄τάξης

Σεπ 201821

Η Πέμπτη 20 Σεπτεμβρίου ήταν μια χαρούμενη ημέρα στο σχολείο μας που η αυλή του γέμισε γέλια ! Πραγματοποιήσαμε την καθιερωμένη πια “υιοθεσία” των μαθητών μας της πρώτης τάξης από  τους μαθητές της έκτης .

Τα πρωτάκια μας “υιοθετούνται” από τα μεγαλύτερα παιδιά του σχολείου, τα οποία γίνονται οι «μέντορές» τους. Γνωρίζονται, συνομιλούν, αναλαμβάνουν να τα ξεναγήσουν στο σχολείο, να τους μιλήσουν για τους χώρους του και να τους υποδείξουν θετικές συμπεριφορές.

Στόχος του προγράμματος είναι η δημιουργία  σχέσεων  φιλίας ανάμεσα σε μικρούς και μεγάλους μαθητές. Οι μικροί μας, αναπτύσσουν αισθήματα ασφάλειας και οικειότητας για την καθημερινότητά τους στο σχολικό χώρο. Παράλληλα οι μεγάλοι  μαθητές αποκτούν υπευθυνότητα και σύνεση  που απαιτούνται για την καθοδήγηση των μικρότερων φίλων τους!!!

Οι εκπ/κοι Φυσικής Αγωγής

Οι Εκπ/κοί των τάξεων

Αγιασμός σχολικού έτους 2018-2019

Σεπ 20185

ΚΑΛΗ ΣΧΟΛΙΚΗ ΧΡΟΝΙΑ!!!

Διαγωνισμός Φυσικής Αριστοτέλης_Β’ Φάση

Ιούν 201818

Μετά τις εξαιρετικές επιδόσεις στους Διαγωνισμούς της Μαθηματικής Εταιρείας, του Λυσία και του Διαγωνισμού Science Talents, οι μαθητές και οι μαθήτριες του 4ου Δημοτικού Σχολείου Βούλας συμμετείχαν και διακρίθηκαν στη Β Φάση του Διαγωνισμού Φυσικής για μαθητές Δημοτικού «Αριστοτέλης». Στη Β Φάση συμμετείχαν μαθητές που είχαν πρωτεύσει από κάθε σχολείο στην Α Φάση.Συγκεκριμένα έλαβαν:

1ο ΒΡΑΒΕΙΟ ΑΡΙΣΤΕΙΑΣ
Β.Χ. μαθητής Ε τάξης (8η θέση στους 2.474)
Π.Θ. μαθητής Ε τάξης (32η θέση στους 2.474)

3ο ΒΡΑΒΕΙΟ ΑΡΙΣΤΕΙΑΣ
Γ.Ν. μαθητής Στ τάξης

ΕΥΦΗΜΟΣ ΜΝΕΙΑ
Κ.Α. μαθητής Ε τάξης
Μ.Α. μαθήτρια Στ τάξης

Συγχαρητήρια στους μαθητές του σχολείου μας για την μεγάλη τους επιτυχία!!!

Βράβευση νικητών 2ου Ενδοσχολικού Διαγωνισμού Ορθογραφίας «Ου μπ…λέξεις

Ιούν 201814

Ολοκληρώθηκε με τις βραβεύσεις των μαθητών ο 2ος Ενδοσχολικός Διαγωνισμός Ορθογραφίας «Ου μπ…λέξεις».

Οι μαθητές και οι μαθήτριες έλαβαν τα Βραβεία τους και από 1 πακέτο με το επιτραπέζιο παιχνίδι ορθογραφίας Scrabble

Συγκεκριμένα έλαβαν:

• Φ.Λ. 1η θέση Στ τάξη
  • Σ.Χ. 1η θέση Στ τάξη
  • Χ.Χ. 1η θέση Στ τάξη
  • Μ.Α. 1η θέση Στ τάξη

και

• Π.Ν. 1η θέση Ε τάξη
  • Π.Δ. 1η θέση Ε τάξη
  • Λ.Κ. 1η θέση Ε τάξη

Συγχαρητήρια στα παιδιά για την επιτυχία τους!!!

Γιορτή Α’ τάξης_Λάχανα και Χάχανα

Ιούν 201813

Οι μαθητές και οι μαθήτριες της Α’ τάξης με τις δασκάλες τους παρουσίασαν τη διασκεδαστική μουσική παράσταση «Λάχανα και Χάχανα» εμπνευσμένη από τις εμπειρίες παιδιών, δασκάλων και γονέων από την Α τάξη.

« Παλιότερα άρθρα

...