Αγιασμός και Ωράριο Λειτουργίας 1ης Εβδομάδας Σχολείου

Σεπ 202011

Αγαπητοί γονείς καλησπέρα σας και καλή σχολική χρονιά,

Η σχολική χρονιά που αρχίζει θα αντιμετωπιστεί από το Σχολείο με αισιοδοξία και οργανωτικότητα.
Για την ημέρα του Αγιασμού (Δευτέρα 14 Σεπτεμβρίου 2020) θα θέλαμε να σας ενημερώσουμε για τα εξής:
1) Άφιξη των μαθητών στις 08:15 με 08:30
Είσοδος των μαθητών στο Σχολείο ως ακολούθως:
  • Α’ – Β’ τάξη από την κεντρική είσοδο (Καζαντζάκη),
  • Γ – Δ -Ε – Στ από την δεύτερη είσοδο (Δροσίνη)
2) Αναχώρηση των μαθητών στις 11:30 μετά την ολοκλήρωση του Αγιασμού από τις ίδιες εξόδους.
Παρακαλούμε να λάβετε υπόψη σας τα παρακάτω:
  • Η προσέλευση των μαθητών θα γίνει υποχρεωτικά με μάσκα και ακολουθώντας όλες τις προβλεπόμενες οδηγίες.
  • Απαγορεύεται η είσοδος των γονέων στο Σχολείο. Αιτήματα γονικών αδειών θα πρέπει να σταλούν στο μαιλ του Σχολείου (4dimvoulas@gmail.com)
  • Οι μαθητές θα έρθουν χωρίς τσάντα καθώς έχουν παραλάβει τα βιβλία τους τον Ιούνιο.
Από την Τρίτη 15 έως και την Παρασκευή 18 Σεπτεμβρίου το Ωράριο λειτουργίας του Σχολείου σύμφωνα με τις διαθέσιμες ώρες εκπαιδευτικών θα είναι το ακόλουθο:
  • Α’ τάξη: Έναρξη 08:00 – 08:15, Λήξη μαθημάτων στις 12:25
  • Β’, Γ’, Δ’, Ε’ και Στ’ τάξη : Έναρξη  08:00 – 08:15, Λήξη μαθημάτων στις 13:15
Το Ολοήμερο Σχολείο δεν θα λειτουργήσει μέχρι την προσέλευση όλου του απαραίτητου διδακτικού προσωπικού.
Περισσότερες λεπτομέρειες σχετικά με την Λειτουργία του Σχολείου και τα δρομολόγια του Σχολικού Λεωφορείου θα σας ανακοινωθούν σε επόμενα mail.
Ευχόμαστε σε όλους μια καλή σχολική χρονιά στην οποία να πρυτανεύει η ψυχραιμία, η λογική και η αισιοδοξία.
Από τη Διεύθυνση του Σχολείου

Επίσκεψη της κ. Ζαχαράκη, Υφυπουργού Παιδείας στο Σχολείο μας.

Ιούν 202021

Η επίσκεψη της Υφυπουργού Παιδείας κ. Ζαχαράκη,του Δημάρχου Β.Β.Β. κ. Κωσταντέλλου και της Προέδρου της Σχ. Επιτροπής Π.Ε., κ. Τριάντη στο σχολείο μας ήταν μια ξεχωριστή μέρα!

Έδωσε στους μαθητές μας την ευκαιρία να μιλήσουν για τη δουλειά τους, για τις επιτυχίες, τα έργα τους, αυτά που βραβεύτηκαν και αυτά που δεν πρόφτασαν να φτάσουν στους διαγωνισμούς, για τα σχέδια τα όνειρα και τις δεξιότητες τους!

Ανέδειξε επίσης και την δουλειά ενός σχολείου που επιθυμεί να πραγματοποιεί τα όνειρα των μαθητών του. Που βασίζεται στην συνεργασία, τον επαγγελματισμό και στη συνεπή δουλειά, ένα σχολείο ανοιχτό στην κοινωνία.

Εκπαιδευτικούς που σε εύκολες και δύσκολες εποχές συνεχίζουν να εργάζονται υποστηρίζοντας με υπευθυνότητα και ευσυνειδησία τον ρόλο τους.

Για μας, ισχύουν τα λόγια του George Steiner για την τριπλή περιπέτεια της διδασκαλίας:

<<… ν’ αφυπνίζεις σε ανθρώπινα πλάσματα όνειρα πέρα από τα δικά σου, να τα παρακινείς ν’ αγαπήσουν αυτά που αγαπάς, να κάνεις το εσωτερικό τους παρόν δικό σου μέλλον…>>

Αλεξάνδρα Μαρκοπούλου

Δ/ντρια του 4ου Δ.Σχ.Βούλας

Βραβεία Διαγωνισμού Ζωγραφικής Β΄Τάξης

Ιούν 202015

Ο COVID 19 και η κατάσταση καραντίνας στην οποία βρεθήκαμε, δεν ανέστειλε όλες τις δραστηριότητές μας!!!

Παρόλα τα εμπόδια, αποφασίσαμε, όπως είχαμε προγραμματίσει να συμμετάσχουμε στον εγκεκριμένο από το Υπουργείο Παιδείας 9ο Πανελλήνιο μαθητικό διαγωνισμό λογοτεχνίας:

«Σοφία Φίλντιση- Το δέντρο της σοφίας»,

Οι μαθητές της Β1 τάξης είχαν προετοιμάσει τα έργα τους, μέσα στα πλαίσια εκπαιδευτικής διαδικασίας που προηγήθηκε.

Η συμμετοχή με τα έργα αυτά μας χάρισε τη διάκριση με την οποία καταλάβαμε τις τρεις πρώτες θέσεις για τη Β΄τάξη.

Θέμα του φετινού διαγωνισμούΦωτογραφίες του νου- Άλμπουμ του μυαλού.

Οι μαθητές εμπνεύστηκαν από τα λογοτεχνικά βιβλία: «Γάντι σε ξύλινο χέρι» και «Φεύγει- έρχεται» που είχαμε μελετήσει στην τάξη και φιλοτέχνησαν έργα ζωγραφικής ατομικά ή σε ομάδες. Συγχαρητήρια στα παιδιά μας που ξεχώρισαν αλλά και στα παιδιά που συμμετείχαν!!!

Κλητία Τσιγαρίδα

Εκπαιδευτικός

Σύγχρονη εξ Αποστάσεως Εκπαίδευση_Πρόγραμμα Τηλεδιασκέψεων Δευτέρα 25 Μαΐου έως Παρασκευή 29 Μαΐου 2020

Μαΐ 202024