ΔΡΑΣΤΗΡΙΟΤΗΤΑ 5: Η πόλη μου (παρελθόν, παρόν και μέλλον) Σε ομάδες τα παιδιά φωτογραφίζουν εκείνα τα σημεία της πόλης (π.χ. δρόμους, πάρκα κ.α.) τα οποία κατά την άποψή τους παρουσιάζουν προβληματικά σημεία και υστερούν αισθητικά. Οι φωτογραφίες αυτές θα αποτέλεσουν την αφετηρία για να δημιουργήσουν τις δικές τους εναλλακτικές εικόνες, οι οποίες και απεικονίζουν τα μελλοντικά τους οράματα για το βιόκοσμό τους.

Τα παιδιά θα δημιουργήσουν τη δική τους “εικόνα για την πόλη τους στο μέλλον”.  Συνεργατικά, με τη βοήθεια εκπαιδευτικών του σχολείου, θα δουλέψουν πάνω σε έναν εξωτερικό τοίχο της αυλής του σχολείου τον οποίο θα καλλιτεχνήσουν, προσπαθώντας να απεικονίσουν τις θετικές και αρνητικές αξίες των μαθητών και να καταδείξουν τις παιδικές στρατηγικές, που στοχεύουν στη βελτίωση της πόλης στο μέλλον.

Create a free picture slideshow with Smilebox