ΔΡΑΣΤΗΡΙΟΤΗΤΑ 3: Στο δρόμο για το σχολείο

Τάξη Ε

Πώς αντιλαμβάνονται οι μαθητές και οι μαθήτριες τον βιόκοσμό τους; Τι παρατηρούν όταν πηγαίνουν στο σχολείο; Ποια αντικείμενα και ποιες σκηνές της καθημερινής ζωής προκαλούν το ενδιαφέρον τους; Σε ποια σημεία σταματούν, τι τους προκαλεί το ενδιαφέρον και τι τους ευχαριστεί ιδιαίτερα; Τέτοιου είδους ερωτήσεις μπορούν να προσεγγιστούν όχι μόνο μέσω της συζήτησης αλλά και μέσω της αισθητικής οδού, δίνοντας στους μαθητές την ευκαιρία να φωτογραφίσουν όλα όσα τους είναι σημαντικά.

ΣΤΑΔΙΟ 1: Γνωριμία με τη χρήση της φωτογραφικής μηχανής (κάδρα, ζουμ, κλπ) και εργαλείων επεξεργασίας φωτογραφιών (στον υπολογιστή)

ΣΤΑΔΙΟ 2: Οι μαθητές φωτογραφίζουν όλα όσα στο δρόμο τους για το σχολείο τους προκαλούν το ενδιαφέρον, το γέλιο, την αποστροφή ή/και το φόβο.

ΣΤΑΔΙΟ 3: Οι μαθητές κάνουν μια παρουσίαση (επιλέγοντας αυτοί τον τρόπο) για κάποιες από τις φωτογραφίες τους, εξηγώντας στον παρατηρητή τις σκέψεις, τις αντιλήψεις και τα συναισθήματά τους για κάθε τι εικονιζόμενο.