Mε μεγάλη επιτυχία πραγματοποιήθηκε την Παρασκευή 22 Σεπτεμβρίου το πρωί στον Τύρναβο ο 1ο Ποδηλατικός Γύρος που διοργάνωσε ο Δήμος, στο πλαίσιο της Ευρωπαϊκής Εβδομάδας Κινητικότητας. Το σχολείο μας συμμετείχε με ομάδα μαθητών της ΣΤ τάξης τους οποίους συνόδευσαν οι γυμναστές του σχολείου, Βάνης Αθανάσιος και Αντώνιος Κυρατζής.

Στις 10.30 το πρωί στην Κεντρική πλατεία του Τυρνάβου δεκάδες μαθητές με τα ποδήλατά τους περίμεναν την εκκίνηση. Υπολογίζεται ότι συμμετείχαν 500 περίπου παιδιά. Νωρίτερα τους υποδέχτηκε εκεί ο δήμαρχος Τυρνάβου.

Η Ευρωπαϊκή Εβδομάδα Κινητικότητας ξεκίνησε το 2000 ως μια ευρωπαϊκή πρωτοβουλία και ευκαιρία για να δείξουν οι πόλεις πως τις αφορούν τα περιβαλλοντικά θέματα. Το πείραμα πέτυχε και από το 2002 καθιερώθηκε αυτή η Ευρωπαϊκή Ημέρα, η οποία πραγματοποιείται από τις 16 έως 22 Σεπτεμβρίου κάθε χρόνο.

Μετά την επιστροφή τους στο σχολείο οι μικροί μαθητές έπαιξαν παιχνίδια με τα ποδήλατα στην αυλή του σχολείου.

Personalize your own slideshow