Το Υπουργείο Πολιτισμού, Παιδείας και Θρησκευμάτων, αναγνωρίζοντας τη «παρεμβατική δυναμική» του Σχολικού Αθλητισμού, της Άθλησης και της Δια Βίου Άσκησης στην ισόρροπη ψυχοκινητική ανάπτυξη του μαθητικού πληθυσμού της χώρας, θεσμοθέτησε με την 143571/Γ4/10-09-2014 Υ.Α. ως Πανελλήνια Ημέρα Σχολικού Αθλητισμού, την πρώτη Δευτέρα του Οκτωβρίου κάθε σχολικού έτους. Καθώς το 2016 είναι έτος διεξαγωγής Ολυμπιακών και Παραολυμπιακών Αγώνων, ο θεματικός άξονας του σχολικού έτους 2015-2016 είναι «Σχολικός Αθλητισμός – Συμμετέχω και μαθαίνω τα Ολυμπιακά Ιδεώδη μέσα από τα Ολυμπιακά και τα Παραολυμπιακά Αθλήματα».
Το Σχολείο μας συμμετείχε στην Πανελλήνια ημέρα σχολικού αθλητισμού με ποικίλες δραστηριότητες. Οι δραστηριότητες είχαν χωριστεί σε τρεις κατηγορίες:

Αθλητικές δραστηριότητες με κεντρικό θεματικό άξονα τα αθλήματα των παραολυμπιακών αγώνων.
Δραστηριότητες εικαστικών
Βιντεοπροβολή

Η όλη προσπάθεια στέφθηκε από απόλυτη επιτυχία.

Απολαύστε μερικά στιγμιότυπα:

Free slideshow design created with Smilebox