Με μεγάλη επιτυχία πραγματοποιήθηκαν στο σχολείο μας οι αθλητικές εκδηλώσεις της πανελλήνιας Ημέρας Σχολικού Αθλητισμού στα πλαίσια του «Κοινωνικού σχολείου» και με θεματικό άξονα «Ρατσισμός και Διαφορετικότητα, όλοι διαφορετικοί όλοι ίσοι».

Ο διευθυντής του σχολείου στην σύντομη ομιλία του αναφέρθηκε στα πλεονεκτήματα που προσφέρει η άσκηση για τη σωματική και ψυχική υγεία των ανθρώπων. Τόνισε ότι ο αθλητισμός συμβάλει σημαντικά στην προσωπική και κοινωνική ανάπτυξη των νέων και προάγει τη συμφιλίωση και ισότητα των ανθρώπων ανεξαρτήτως καταγωγής, φύλου, χρώματος και θρησκείας.

Στις αθλητικές δραστηριότητες, πήραν μέρος όλα τα παιδιά του σχολείου, ενώ παράλληλα έγιναν προβολές ταινιών και συζητήσεις για τα θέματα του ρατσισμού και της διαφορετικότητας. Οι μικρότερες τάξεις του σχολείου διάβασαν παραμύθια, έκαναν κολάζ και δραματοποίησαν τις ιστορίες που διάβασαν.

Photo slideshow personalized with Smilebox