Σαν σήμερα

22/7/1943: Διακόσιες χιλιάδες λαού στην κατεχόμενη Αθήνα πραγματοποιούν μαχητική διαδήλωση εναντίον της απόφασης των Γερμανών να παραχωρήσουν στη Βουλγαρία ολόκληρη τη Βόρεια Ελλάδα ως τον Αξιό.

Οι μαθητές προβάλλουν τα Μέγαρα με την χρήση της τεχνολογίας

Οι μαθητές στο πλαίσιο του etwinning χρησιμοποιώντας την τεχνολογία δημιουργούν ένα βίντεο, το οποίο συστήνει τις προσωπικότητες και τις ομορφιές των Μεγάρων στους συμμαθητές τους από τις άλλες χώρες.

Etwinning -Επίσκεψη στο Καστάνειο

Στο πλαίσιο του etwinning, την Τετάρτη στις 10 Απριλίου, η Ε’ και η Στ’ δημοτικού είχαμε την χαρά να επισκευτούμε το Καστάνειο Λαογραφικό μουσείο. Οι μαθητές ξεναγήθηκαν στον χώρο του μουσείου από τον ιδΛαορυτή του κ. Μπερδελή και είχαν την ευκαιρία να γνωρίσουν και να θαυμάσουν εκτός των άλλων εκθεμάτων και πάρα πολλές τοπικές ενδυμασίες των Μεγάρων. Ο κ. Μπερδελής μοιράστηκε μαζί μας την αγάπη  αλλά και τις γνώσεις του για τα τοπικά ήθη και έθιμα των Μεγάρων και για αυτό νιώθουμε την ανάγκη να τον ευχαριστήσουμε θερμά για το σημαντικό έργο που επιτελεί. Είναι πράγματι ένας ηρωϊκός φρουρός του πολιτιστικού μας πλούτου και αξίζει όλο τον σεβασμό και την ευγνωμοσύνη μας.

eTwinning-Be the ambassador of your city

Στο πλαίσιο του eTwinning, το σχολείο μας τον μήνα Μάρτιο, ίδρυσε έργο με τον τίτλο: «Be the aBe the ambassador of your city 1mbassador of your city-Γίνε ο πρέσβης της πόλης σου», με συνιδρύτρια χώρα την Τουρκία. Συμμετοχή στο έργο έχουν οι μαθητές και οι μαθήτριες της Ε’ δημοτικού, οι οποίοι κατά την διάρκεια του έργου έχουν την ευκαιρία να έρθουν σε επαφή και να συνομιλήσουν μέσω τηλε-συναντήσεων με συνομήλικους μαθητές από σχολεία της Τουρκίας, της Πολωνίας, της Βόρειας Μακεδονίας, της Ισπανίας, της Ιταλίας , της Πορτογαλίας, της Ρουμανίας και της Ουκρανίας. Οι εκπαιδευτικοί στόχοι του έργου είναι οι μαθητές μας αφενός να χρησιμοποιήσουν την αγγλική ως μια γλώσσα κοινής επικοινωνίας, να έρθουν σε επαφή και να αναπτύξουν δεξιότητες σε νέες τεχνολογίες και αφετέρου να γνωρίσουν νέα ήθη και έθιμα και να γίνουν κοινωνοί της ευρωπαϊκής κουλτούρας που μας ενώνει. Υπό ένα ευρύτερο πρίσμα, το έργο φιλοδοξεί να κάνει γνωστά   στους συμμετέχοντες τα ιδιαίτερα πολιτιστικά χαρακτηριστικά των Μεγάρων και να αναδείξει τις ομορφιές και την πλούσια ιστορία της πόλης μας. Το έργο θα διαρκέσει 3 μήνες και τα αποτελέσματα του θα αναρτηθούν στο blog μας, συνεπώς Stay tuned!

Καλωσήρθατε

Στον ιστότοπο αυτό θα βρείτε νέα, ανακοινώσεις και πληροφορίες για το σχολείο μας.
Επισκεφτείτε τις διάφορες σελίδες μας για να μάθετε περισσότερα.

Εκεί μπορείτε να βρείτε διάφορες χρήσιμες πληροφορίες σχετικά με τους εκπαιδευτικούς που πλαισιώνουν το σχολείο μας, την προσβασιμότητα στο σχολείο μας, τον κανονισμό λειτουργίας, τα νέα του σχολείου μας και τα στοιχεία επικοινωνίας του.

17 Νοέμβρη – Επέτειος Πολυτεχνείου

Αγαπητά μας παιδιά,

να που χρειάζεται να τα ‘ξαναπούμε’ ηλεκτρονικά.

Στις 17 Νοέμβρη κάθε χρόνο στα σχολεία μας τιμούμε την επέτειο του Πολυτέχνειου. Τι έγινε όμως τότε; Γιατί η εξέγερση του Πολυτεχνείου ήταν σημαντική;

Pablo Picasso – Ελευθερία

Ας πάρουμε τα πράγματα από την αρχή:

Τον Απρίλιο του 1967 μια ομάδα στρατιωτικών (χούντα), με την απειλή των όπλων αρπάζουν την εξουσία της χώρας μας. Η χούντα πια κυβερνά στην Ελλάδα  και αποφασίζει για οτιδήποτε, χωρίς να ρωτά τον ελληνικό λαό. Όποιος μιλάει ή έστω σκέφτεται ελεύθερα, βασανίζεται, φυλακίζεται, εξευτελίζεται. Τη θέση της ΔΗΜΟΚΡΑΤΙΑΣ παίρνει η δικτατορία.

Δείτε στο βίντεο που ακολουθεί τι έγινε στις  17 Νοέμβρη 1973, μετά από εξίμισι χρόνια δικτατορίας .

Το Πολυτεχνείο θα ζει πάντα στη μνήμη μας, όχι μόνο γιατί ήταν η αρχή του τέλους της Δικτατορίας, αλλα και γιατί υπήρξε μια κορυφαία στιγμή των αγώνων  του ελληνικού  λαού για Ελευθερία, Δημοκρατία και Αξιοπρέπεια.

Αν θέλετε, ακούστε  και τα τραγούδια:

ΓΛΩΣΣΑ Γ- Δ ΔΗΜΟΤΙΚΟΥ

Εκπαιδευτικό λογισμικό για την Α/Βάθμια εκπαίδευση και μπορείτε να το χρησιμοποιήσετε ανεξάρτητα του λειτουργικού σας συστήματος και του φυλλομετρητή που διαθέτει ο Η/Υ σας.Το λογισμικό αυτό αποτελείται από 4 θεματικές ενότητες («Γνωρίζοντας τη χώρα μου», «Εργασία», «Παιχνίδια του κόσμου» και «Ιστορία της γραφής»). Κάθε θεματική ενότητα προβάλλεται μέσα από μια σειρά ευχάριστων δραστηριοτήτων που θυμίζουν κινούμενα σχέδια. Η κάθε ενότητα χωρίζεται σε επιμέρους τμήματα τα οποία περιλαμβάνουν εικόνες, κείμενα, αφήγηση αλλά και δραστηριότητες τύπου παιχνιδιού. Πέρα από τις Ενότητες, υπάρχει το Εργαστήριο μέσω του οποίου μπορούμε να δημιουργήσουμε κάρτες, ημερολόγιο, πρόσκληση, κόμικ ή σύνθεση. Τέλος, υπάρχει ακόμη μια κατηγορία: οι Ασκήσεις που μπορούν να χρησιμοποιηθούν και για σκοπούς αξιολόγησης των γνώσεων των μαθητών στη γραμματική των ενοτήτων του δίσκου. Στο αρχείο του λογισμικού μπορείτε να βρείτε και αναλυτικό οδηγό χρήσης και παιδαγωγικής αξιοποίησής του.

Κορωνοϊός, ο πονηρός ταξιδευτής – Ενημερωτικό βίντεο picou picou

“Μα τι είναι αυτός ο κορωνοϊός; Γιατί όλος ο κόσμος ΤΡΟΜΑΖΕΙ όταν ακούει για τον κορωνοϊο; Δεν μπορούμε να βγούμε έξω να παίξουμε!”, αναρωτιέται το γκρι picou picou. Tο κόκκινο picou picou απαντάει στις ερωτήσεις του, εξηγεί με απλά και κατανοητά για τα παιδιά λόγια τι είναι ο κορωνοϊός και τι πρέπει να κάνουμε όλοι, μικροί και μεγάλοι.