Σχόλια

Η Σχολική Μονάδα 4ο Δ.Σ Κουφαλίων συμμετέχει στη δράση της Τετάρτης 6ης Μαρτίου, ημέρας κατά της Σχολικής βίας και Σχολικού Εκφοβισμού, λαμβάνοντας μέρος στην πρόταση δράσης του Πανεπιστημίου Ιωαννίνων. Περισσότερα στο σχέδιο πρότασης που ακολουθεί.

Λήψη αρχείου

Μάθετε τις οδούς της περιφέρειας εγγραφής μαθητών του 4ου Δ.Σ Κουφαλίων στο χάρτη που ακολουθεί

ΟΡΙΑ 4ου Δ.Σ ΚΟΥΦΑΛΙΩΝ

ΑΝΑΚΟΙΝΩΣΗ ΓΙΑ ΤΙΣ ΕΓΓΡΑΦΕΣ ΣΤΗΝ Α΄ ΔΗΜΟΤΙΚΟΥ

Οι εγγραφές των μαθητών/ τριών στην Α΄ δημοτικού για το Σχολικό έτος 2024 – 2025 θα γίνουν από 01 έως 20 Μαρτίου 2024.  Παρακαλούμε, καλέστε στον τηλεφωνικό αριθμό 2391051340, της Σχολικής Μονάδας 4ο Δ.Σ Κουφαλίων, για να προσέλθετε την ημέρα και ώρα που σας εξυπηρετεί.

Λήψη αρχείου

Παρακαλούμε όπως λάβετε γνώση του Εσωτερικού Κανονισμού Λειτουργίας της Σχολικής Μονάδας 4ο Δ.Σ Κουφαλίων.

Έχουν γίνει γνωστά όλα τα μέρη του παρόντος Κανονισμού, από αρχές του Σχολικού έτους 2023 – 2024 καθώς  και σε επόμενη συνάντηση μεταξύ των μελών της Σχολικής Κοινότητας, οποίος ρυθμίζει τη λειτουργία, τις σχέσεις Σχολείου και γονέων, μαθητών, εκπαιδευτικών αλλά και μελών της Σχολικής Κοινότητας.

Λήψη αρχείου

Στο Σχολείο μας λειτουργεί Βιβλιοθήκη, ενταγμένη στο Εθνικό δίκτυο Σχολικών Βιβλιοθηκών που διαθέτουν αυτόνομο χώρο για τη φιλοξενία της Σχολικής Βιβλιοθήκης.  Ως προς τη διαμόρφωση του χώρου όπου φιλοξενείται η Σχολική Βιβλιοθήκη προβλέπονται και υπάρχουν, σύμφωνα με τις ισχύουσες διατάξεις, όλα όσα ορίζονται από την ισχύουσα νομοθεσία.

Εκεί βρίσκονται αναρτημένα   βιβλία της Μαθητικής Βιβλιοθήκης του σχολείου

Η ηλεκτρονική καταγραφή των βιβλίων και η ανάρτηση των Τίτλων στον ιστότοπο  θα συμπληρώνεται με νέους τίτλους (βιβλίων).

Οι μαθητές- τριες μπορούν να βλέπουν τα βιβλία , να επιλέγουν και να δανείζονται, με την παρουσία τους στη Σχολική Βιβλιοθήκη, σύμφωνα και με τον ΚΑΝΟΝΙΣΜΟ ΛΕΙΤΟΥΡΓΙΑΣ της βιβλιοθήκης.

Ενθαρρύνετε τα παιδιά να δανείζονται βιβλία για να μάθουν να απολαμβάνουν τη λογοτεχνία στη ζωή τους.

Καθώς εμπλουτίζεται η ιστοσελίδα με νέα βιβλία, είναι μια καλή ευκαιρία να περιηγηθείτε μαζί με τα παιδιά σας και να βοηθήσετε και εσείς να επιλέξουν ένα από αυτά.

Η υπεύθυνη εκπαιδευτικός -καθώς και όλοι οι εκπαιδευτικοί του Σχολείου- βοηθούν τα παιδιά να δανειστούν και άλλα βιβλία , επιπλέον όσων βιβλίων βρίσκονται αναρτημένα στην ιστοσελίδα.

Παρακαλούμε για την έγκαιρη επιστροφή των βιβλίων. Σε υπέρβαση του χρόνου επιστροφής έστω και μίας ημέρας μας ειδοποιεί το Εθνικό σύστημα για τις καθυστερήσεις και ζητά την άμεση τακτοποίηση της εκκρεμότητας.

Σημ. Η ιστοσελίδα θα εμπλουτίσει τη σελίδα Βιβλιοθήκη.

Παρακαλούμε, όπως αναζητήσετε ρούχα ή αντικείμενα που οι μαθητές/ τριες έχουν αφήσει στο Σχολείο και παραμένουν, παρά τις συνεχείς επισημάνσεις, και φυλάσσονται σε ιδιαίτερο χώρο. Απευθυνθείτε, καλώντας στον τηλεφωνικό αριθμό του Σχολείου, στον/στην υπεύθυνο/η εκπαιδευτικό της τάξης του παιδιού σας για την εύρεση και παραλαβή.

Λήψη αρχείου

Η σελίδα της Σχολικής Μονάδας 4ο Δημοτικό Σχολείο Κουφαλίων βρίσκεται υπό διαμόρφωση. Θα χρειαστούμε χρόνο να τη διαμορφώσουμε όπως θέλουμε ώστε να είναι εύχρηστη στην περιήγησή σας και ευχάριστη στο χρόνο που αφιερώνετε. Μέχρι τότε θ’ αναρτούμε ό,τι είναι σημαντικό προς ενημέρωση δική σας αλλά και τρίτων που θέλουν να εκδηλώσουν το ενδιαφέρον τους.

Ευχαριστούμε

Μετά και την ανακοίνωση, από το Δήμο Χαλκηδόνας, του προγράμματος Αγιασμού σας ενημερώνουμε πως για τη Σχολική μονάδα μας ο Αγιασμός για τη νέα Σχολική Χρονιά προγραμματίστηκε για τις 9 το πρωί της Δευτέρας 11 Σεπτεμβρίου 2023.  Με το πέρας της τελετής οι μαθητές/ τριες θ’ αποχωρήσουν, θα παραμείνουν για λίγη ώρα οι μαθητές και οι γονείς της Α΄ τάξης για γνωριμία με τη Δασκάλα τους και για την πρώτη ενημέρωση από τη Διεύθυνση.

Οι μαθητές/ τριες θα παραλάβουν βιβλία την Τρίτη 12 Σεπτεμβρίου όπου και θα τηρηθεί το ωράριο όπως ορίζεται από τις κείμενες διατάξεις, προσέλευση στις 8 το πρωί και αποχώρηση στις 13:15. Την ίδια ημέρα (Τρίτη 12/9) δε θα λειτουργήσει το ολοήμερο και όλοι οι μαθητές θα σχολάσουν στις 13:15.

Ευχόμαστε καλή Σχολική Χρονιά στους μαθητές και μαθήτριές μας με Υγεία και προσωπική και οικογενειακή Γαλήνη και Ευτυχία.

Το εκπαιδευτικό προσωπικό της Σχολικής μονάδας.

Αγαπητοί γονείς,

Με το ξεκίνημα της νέας σχολικής χρονιάς, οι εκπαιδευτικοί βρίσκονται στη θέση τους να καλωσορίσουν τους μαθητές και μαθήτριες που αποχαιρέτησαν για την καλοκαιρινή ανάπαυλα. Με ιδιαίτερη, όμως,  χαρά περιμένουν να συναντήσουν και να υποδεχτούν και τους μικρότερους  σε ηλικία, καινούργιους  μαθητές και μαθήτριες , στο νέο τους περιβάλλον, αυτό του μεγαλύτερου Σχολείου και να τους οδηγήσουν στην κατάκτηση και αξιοποίηση της μάθησης.

Πυξίδα των εκπαιδευτικών του Σχολείου, των ανθρώπων που τους φωνάζετε με το μικρό τους όνομα, ήταν και παραμένει το όφελος των παιδιών και η φροντίδα και συνεχής βελτίωση των υποδομών  της Σχολικής μονάδας. Οι προσπάθειες όλων των μελών της Σχολικής κοινότητας απέδωσαν καρπούς και σήμερα τα παιδιά σας απολαμβάνουν ένα φιλόξενο σχολείο, εξωστρεφές και ευχάριστο.

Επιθυμία δική μας, έχοντας δίπλα μας εσάς και την ευρύτερη κοινωνία, να συνεχιστεί η πορεία αυτή, να παρακολουθούμε τις απαιτήσεις και ανάγκες των παιδιών και της εποχής και μαζί να δημιουργήσουμε το Σχολείο που ονειρευόμαστε, σύμφωνα και με τις επιταγές της διοίκησης.

Οι εκπαιδευτικοί της Σχολικής μονάδας ευχόμαστε σ’ εσάς  και τις οικογένειές σας Υγεία, δημιουργική διάθεση, πίστη και ελπίδα για ένα καλύτερο μέλλον με πρωταγωνιστές τα παιδιά σας. Γνωρίζουμε πως θα  συνεχίσετε να είστε δίπλα μας, θα συνεργαστούμε για να πετύχουμε τα μέγιστα -και μπορούμε όλοι μαζί- για τα παιδιά σας, τους μαθητές/ τριες μας.

Καλή Σχολική Χρονιά.

Οι εκπαιδευτικοί της Σχολικής μονάδας.

Παλιότερα Άρθρα »