ΕΓΓΡΑΦΕΣ  ΣΤΑ  ΔΗΜΟΤΙΚΑ  ΣΧΟΛΕΙΑ

(για παιδιά γεννημένα το 2011)

Τα απαραίτητα δικαιολογητικά για την εγγραφή στην Α΄τάξη του δημοτικού σχολείου είναι τα εξής:

α) Πιστοποιητικό Γεννήσεως ή Ληξιαρχική Πράξη Γέννησης για τους αλλοδαπούς μαθητές/τριες, επίσημα μεταφρασμένα.

β) Επίδειξη του βιβλιαρίου υγείας του μαθητή, ή προσκόμιση άλλου στοιχείου στο οποίο να φαίνεται ότι έγιναν τα προβλεπόμενα εμβόλια.

γ) Το Ατομικό Δελτίο Υγείας Μαθητή (Α.Δ.Υ.Μ.)  συμπληρωμένο από παιδίατρο.

Μπορείτε να το εκτυπώσετε  από εδώ: Α.Δ.Υ.Μ.

δ) Αποδεικτικό στοιχείο από το οποίο θα φαίνεται η διεύθυνση κατοικίας του  μαθητή. (Λογαριασμός ΔΕΗ στο όνομα του γονέα ή  ενοικιαστήριο  κατατεθειμένο στην εφορία ή φωτοτυπία της σελίδας της φορολογικής δήλωσης 2015 ή 2016 όπου αναγράφεται η διεύθυνση κατοικίας του γονέα). Σε περίπτωση πρόσφατης αλλαγής κατοικίας, θα χρειαστούν περισσότερα δικαιολογητικά.

ε) Η Βεβαίωση Παρακολούθησης Νηπιαγωγείου θα προσκομιστεί μετά την έκδοσή της από τα νηπιαγωγεία (15 Ιουνίου).

ΠΡΟΣΟΧΗ

Οι εγγραφές για το σχολικό έτος 2017-2018 για  ΟΛΑ  τα δημοτικά σχολεία του Κορωπίου θα πραγματοποιηθούν στο 3ο Δημοτικό Σχολείο Κορωπίου, Ανδρούτσου 7, τηλ. 2106623613, από τις  2 έως τις 19 Μαΐου 2017  και ώρες 10:00 – 11:30 π.μ.