Ανακοινώνεται ότι οι εγγραφές των μαθητών που θα φοιτήσουν στην Α΄ τάξη του Δημοτικού Σχολείου κατά το σχολικό έτος 2013-2014 αρχίζουν τη Δευτέρα 3 Ιουνίου 2013 και λήγουν την Παρασκευή 21 Ιουνίου 2013.

Δεν θα γίνονται εγγραφές τις εξής ημέρες:

11-6-2013 (λόγω σχολικής εορτής το σχολείο δε θα λειτουργήσει το πρωί)

12-6-2013 (λόγω εκδρομής του σχολείου)

13-6-2013 (λόγω αργίας)

Ώρες εγγραφών: 9:00΄- 12:00΄

Στην Α΄ τάξη θα εγγραφούν οι μαθητές που γεννήθηκαν το έτος 2007.

Απαραίτητα Δικαιολογητικά εγγραφής στην Α΄τάξη

1.  Αίτηση – Υπεύθυνη Δήλωση Γονέα (θα την πάρετε από το σχολείο).

2.  Πιστοποιητικό Γέννησης Δήμου, το οποίο εκδίδεται το τελευταίο πριν την εγγραφή τρίμηνο.

3.  Επίδειξη Βιβλιαρίου Υγείας, όπου φαίνεται ότι έγιναν τα απαιτούμενα εμβόλια.

4.  Πιστοποιητικό οδοντολογικής εξέτασης (το έντυπο υπάρχει στο γαλάζιο βιβλιάριο υγείας)

5.  Πιστοποιητικό καρδιολογικής εξέτασης

6.  Πιστοποιητικό οφθαλμολογικής εξέτασης

7. Αποδεικτικό στοιχείο διεύθυνσης κατοικίας (φωτοτυπία λογαριασμού ΔΕΗ ή ΟΤΕ ή ΕΥΔΑΠ ή αντίγραφο συμβολαίου ενοικίασης σπιτιού ή εκκαθαριστικό εφορίας).

8.  Βεβαίωση Παρακολούθησης Νηπιαγωγείου (από το Νηπιαγωγείο)

Ειδικές Περιπτώσεις

–  Αν οι γονείς είναι διαζευγμένοι, προσκομίζουν Δικαστική Απόφαση Επιμέλειας τέκνου

–  Αν το παιδί πάσχει από χρόνια ασθένεια, προσκομίζεται ιατρική γνωμάτευση.

– Αν το παιδί έχει διαγνωσμένη μαθησιακή δυσκολία, προσκομίζεται διάγνωση από ιατροπαιδαγωγική υπηρεσία.

Προσοχή:

Τα ιατρικά πιστοποιητικά εκδίδονται από ιδιώτη γιατρό ή από κρατικό φορέα ΔΩΡΕΑΝ.

Όλα τα δικαιολογητικά που προέρχονται από το εξωτερικό πρέπει να είναι μεταφρασμένα στα ελληνικά από τις νόμιμες υπηρεσίες.

Οι αλλοδαποί μαθητές εγγράφονται προσκομίζοντας Πιστοποιητικό Γέννησης επίσημα μεταφρασμένο χωρίς τη δέσμευση της ημερομηνίας έκδοσης.

ΑΤΟΜΙΚΟ ΔΕΛΤΙΟ ΥΓΕΙΑΣ

Απαραίτητο δικαιολογητικό για να μπορεί το παιδί να συμμετέχει στο μάθημα της Φυσικής Αγωγής είναι η προσκόμιση του Ατομικού Δελτίου Υγείας. Το έντυπο μπορείτε να το προμηθευτείτε από το σχολείο πριν επισκεφθείτε τον οφθαλμίατρο και τον καρδιολόγο, ώστε να υπογράψουν και αυτοί το Ατομικό Δελτίο Υγείας (εκτός από τον παιδίατρο).

Για την έκδοση του Δελτίου Υγείας μπορείτε να απευθυνθείτε σε ιδιώτες γιατρούς, σε κρατικό νοσοκομείο αλλά και στο Κέντρο Υγείας.

Το Ατομικό Δελτίο Υγείας θα πρέπει να προσκομιστεί το αργότερο μέχρι 11-9-2013.

ΟΛΟΗΜΕΡΟ ΔΗΜΟΤΙΚΟ ΣΧΟΛΕΙΟ

Όσοι γονείς επιθυμούν το παιδί τους να παρακολουθήσει το Ολοήμερο Πρόγραμμα του σχολείου θα συμπληρώσουν σχετική αίτηση με την εγγραφή.