4° Δημοτικό Σχολείο Καβάλας

Το μπλοκ μας στο sch.gr

Αρχική

4o dhmotikoexo Σας καλωσορίζουμε στο σχολείο μας !

ΕΠΕΙΓΟΥΣΑ ΑΝΑΚΟΙΝΩΣΗ

Παρακαλούνται οι γονείς και κηδεμόνες των μαθητών του Σχολείου μας να επικοινωνήσουν με το e-mail του Σχολείου  (mail@4dim-kaval.kav.sch.gr) και να αποστείλουν την προσωπική τους ηλεκτρονική διεύθυνση ( e-mail ) και το ονοματεπώνυμο του μαθητή.

ΕΘΝΙΚΟΣ ΟΡΓΑΝΙΣΜΟΣ ΔΗΜΟΣΙΑΣ ΥΓΕΙΑΣ
ΥΠΟΥΡΓΕΙΟ ΥΓΕΙΑΣ

Οδηγίες για παραμονή παιδιών και εφήβων στο σπίτι

στο πλαίσιο της Κοινής Υπουργικής Απόφασης για την πρόληψη της διασποράς του νέου κορωνοϊού SARS-CoV-2 στις σχολικές μονάδες και την κοινότητα
11 Μαρτίου 2020

Αποφυγή των συναθροίσεων και του συγχρωτισμού οπουδήποτε (π.χ. καφετέριες, κινηματογράφοι)
 Αποφυγή ομαδικών εξωσχολικών δραστηριοτήτων
 Αποθάρρυνση συναντήσεων σε σπίτια φίλων, εστιατόρια ή εμπορικά κέντρα
 Ενθάρρυνση εκπαιδευτικών δραστηριοτήτων εξ αποστάσεως (e-learning)
 Αποφυγή επαφής με άτομα που ανήκουν στις ευπαθείς ομάδες
 Συχνό και καλό πλύσιμο των χεριών με νερό και σαπούνι ή αλκοολούχο διάλυμα
 Κάλυψη του βήχα ή του φτερνίσματος με χαρτομάντιλο και απόρριψη στα απορρίμματα. Αν αυτό δεν είναι διαθέσιμο, με το εσωτερικό του αγκώνα
 Αποφυγή αγγίγματος ματιών, μύτης και στόματος
 Αποφυγή στενής επαφής (χειραψίες, αγκαλιές και φιλιά)
 Αποφυγή επαφής με άτομα που έχουν συμπτώματα λοίμωξης
 Σε περίπτωση εμφάνισης συμπτωμάτων, παραμονή στο σπίτι και επικοινωνία με ιατρό ή με τον ΕΟΔΥ.

Eξ αποστάσεως εκπαίδευση

Έχει γίνει πλέον συνείδηση όλων μας, ότι βρισκόμαστε σε όλον τον πλανήτη, και φυσικά και στη χώρα μας, αντιμέτωποι με μια πραγματικότητα δίχως προηγούμενο.

Απευθύνουμε αισθήματα ευγνωμοσύνης σε όλους αυτούς που με υψηλό το αίσθημα του καθήκοντος, σε δημόσιο και ιδιωτικό τομέα, εργάζονται άοκνα για το κοινωνικό σύνολο συμβάλλοντας στην εξασφάλιση πολύτιμων αγαθών όπως είναι η υγεία, η ασφάλεια και η επάρκεια σε βασικά προϊόντα.

Οι εκπαιδευτικοί της πρωτοβάθμιας εκπαίδευσης στις δύσκολες κι ιδιαίτερες αυτές συνθήκες, παλεύουμε από τη δική μας σκοπιά με όλες μας τις δυνάμεις, με αλληλεγγύη προς τους μαθητές μας.

Για το ζήτημα της υλοποίησης της εξ’ αποστάσεως εκπαίδευσης, έχουμε να παρατηρήσουμε τα παρακάτω, σε μια προσπάθεια να είμαστε, πάνω απ’ όλα ουσιαστικοί προς όφελος των μαθητών μας:

• Είναι σαφές ότι η εξ αποστάσεως εκπαίδευση, χρησιμοποιείται από το Υπουργείο Παιδείας στην προσπάθεια του να αντιμετωπιστεί το μακροχρόνιο κλείσιμο των σχολείων. Το πώς αυτή μπορεί να εφαρμοστεί ουσιαστικά και στην παιδαγωγική της διάσταση είναι ζητούμενο.
  • Είναι ξεκάθαρο ότι πρόκειται για μια επικουρική-υποστηρικτική εκπαιδευτική διαδικασία, ενταγμένη στις ανάγκες που θέτει το ιδιόμορφο έκτακτο πλαίσιο που ζούμε, διαδικασία η οποία σε καμία περίπτωση δεν μπορεί και δεν επιτρέπεται, επιστημονικά, να υποκαταστήσει την ουσιαστική και καίρια εκπαιδευτική διαδικασία της σχολικής τάξης και ζωής. Πραγματοποιείται σε επίπεδο ανατροφοδότησης και όχι για την κάλυψη επιπλέον ύλης, ως συμπληρωματικό εκπαιδευτικό μέσο και μόνο.

Εμείς οι εκπαιδευτικοί του 4ου Δημοτικού Σχολείου Καβάλας καλούμε τους μαθητές μας και τους γονείς να παρακολουθούν από αύριο 24/3/2020 τα προσωπικά τους email ώστε να ενημερώνονται από τους εκπαιδευτικούς του σχολείου μας  για το πώς θα γίνεται η εξ αποστάσεως εκπαίδευση.

Αγαπητά μας παιδιά,

Δεν πρέπει να ξεχνάμε το βασικό σύνθημα

ΜΕΝΟΥΜΕ  ΣΠΙΤΙ

Έρευνα σχολικού εκφοβισμού

SCAN_20160404_100126751_800x566

Αφίσα80χρόνων3

Το 4ο Δημοτικό Σχολείο (Αγίου Γεωργίου)  το 2014 γιόρτασε  τις ιστορικές επετείους:

• των 80 χρόνων από το θεμέλιο λίθο του Διδακτηρίου
  • των 101 χρόνων από την ίδρυση – μετονομασία του Σχολείου
  • με την παρουσίαση  του βιβλίου της Διευθύντριας  του Σχολείου,  κ. Αθανασίας  Γαϊτανίδου, «Το Δημοτικό Σχολείο του Αγίου Γεωργίου Καβάλας, 80 Χρόνια παρουσίας στην Εκπαίδευση (1934-2014)»,
  • με την παρουσίαση του θεατρικού «Μια σχολική ημέρα στο 4ο Δημοτικό Σχολείο», προσαρμογή διαλόγων, κ. Ιωάννη Τιφκιτσή
  • με θεματικά αφιερώματα,  σε ιστορικά γεγονότα, σε αληθινές πράξεις προσφοράς ,
  • με μουσικοκινητικά δρώμενα,
  • με έκθεση φωτογραφίας και αρχειακού υλικού

Εικόνες

4ο Δημοτικό Σχολείο Καβάλας

Ασφάλεια στο Διαδίκτυο

safer internet

Ενημερωτικός Κόμβος Πανελλήνιου Σχολικού Δικτύου

Φιλαναγνωσία

filanagn

Το βιβλίο για το παιδί

minedu

Υπουργείο Παιδείας και Θρησκευμάτων, Πολιτισμού και Αθλητισμού.

Το Δίκτυο στην Υπηρεσία της Εκπαίδευσης.

Μαθήματα χωρίς σύνορα με ψηφιακό εκπαιδευτικό περιεχόμενο.

ΠΡΟΓΡΑΜΜΑ ΔΙΑΥΓΕΙΑ
Yπουργείο Παιδείας και Θρησκευμάτων, Πολιτισμού και Αθλητισμού (Τομέας Παιδείας και Θρησκευμάτων)