Εικαστικές δημιουργίες των μαθητών

Με χρώματα και δημιουργία γέμισαν για άλλη μια φορά οι τοίχοι του σχολείου μας, αφού οι μαθητές και οι μαθήτριες δημιούργησαν εικαστικά έργα σε συνεργασία με την εικαστικό του σχολείου μας, κα Δήμητρα Τζιώτζιου. Δείτε φωτογραφίες από την έκθεση ζωγραφικής και τα έργα των μαθητών!

Απλώνουμε Ευτυχία!

Με αφορμή τη δράση “Απλώνω Ευτυχία – Δυναμώνω την φλόγα της καρδιάς”, απλώσαμε την δική μας πολύχρωμη μπουγάδα! Η δράση υλοποιείται τα τελευταία χρόνια από πολλά σχολεία στην Ελλάδα και την Κύπρο με σκοπό τα παιδιά να γνωρίσουν το αίσθημα της πληρότητας, της ευτυχίας και της χαράς αλλά και να υποστηρίξουν τον σύλλογο “Φλόγα”.

Έτσι σε κάθε τάξη προηγήθηκε συζήτηση για το τι μας κάνει πραγματικά χαρούμενους και ευτυχισμένους και κάθε παιδί ζωγράφισε καταστάσεις και πρόσωπα που τα κάνουν χαρούμενα. Στη συνέχεια η αυλή μας γέμισε με χρώματα και σχέδια αφού κάθε τάξη άπλωσε τις μπλούζες της διαδίδοντας το μήνυμα της ευτυχίας.

Τον συντονισμό της δράσης ανέλαβε η εκπαιδευτικός του Τμήματος Υποδοχής – ΖΕΠ σε συνεργασία με τους/τις εκπαιδευτικούς του σχολείου μας.

Πρόγραμμα για την παιδική κακοποίηση

Το τμήμα Α’1 σε συνεργασία με την ψυχολόγο του σχολείου μας, κα Άννα, πήρε μέρος σε πρόγραμμα που αφορούσε την παιδική κακοποίηση. Οι μαθητές και οι μαθήτριες ανακάλυψαν μέσα από διαδραστικές δραστηριότητες τρόπους για να προστατεύουν το σώμα τους και να θέτουν τα όριά τους.

Συμμετοχή στον 17ο Μαραθώνιο Ανάγνωσης

Οι μαθητές και οι μαθήτριες του σχολείου μας πήραν με επιτυχία μέρος στον 17ο Μαραθώνιο Ανάγνωσης που πραγματοποιήθηκε από τον Δήμο Χαλανδρίου.

Έτσι, ανά τάξη οι μαθητές διάβασαν λογοτεχνικά βιβλία και στη συνέχεια απάντησαν σε σύντομες ερωτήσεις που τους τέθηκαν. Για τη λήξη του διαγωνισμού, η Α’ τάξη διάβασε βιβλία στη Δημοτική Βιβλιοθήκη Χαλανδρίου και ζωγράφισε σκηνές που ξεχώρισαν από τις ιστορίες που διάβασαν τις οποίες και κρέμασαν στην αυλή της βιβλιοθήκης. Επίσης, όλοι τους έλαβαν από ένα αναμνηστικό βιβλίο, ενώ οι μαθητές μεγαλύτερης ηλικίας μπήκαν σε κλήρωση στην οποία και κέρδισαν δύο μαθήτριες του σχολείου μας.

Συγχαρητήρια σε όλες και όλους!

Ζωγραφίζουμε το σχολείο μας!

Οι μαθητές του σχολείου, καθοδηγούμενοι από την κα Δήμητρα, την εικαστικό του σχολείου μας, ζωγράφισαν με όμορφα χρώματα τον εξωτερικό χώρο του σχολείου μας.

Χρώματα, μοτίβα, σχέδια, λέξεις όπως αλληλεγγύη, σεβασμός, ειρήνη, δικαιοσύνη και αντίστοιχα σχέδια – έμπνευση των μαθητών έδωσαν νέα αίσθηση στο σχολείο μας.

Συγχαρητήρια στα παιδιά και στην εκπαιδευτικό!1718703495632 1718703495958 1718703495701 1718703495560 1718703495788 1718703495861

Επίσκεψη στα Αλογάκια μινιατούρες! Gentle Carousel Greece

Η Α’ και Β’ τάξη του σχολείου μας επισκέφτηκε τα θεραπευτικά αλογάκια που βρίσκονται στο Magic Garden κοντά στο Μπλε Λιμανάκι της Ραφήνας. Τα αλογάκια ενθουσίασαν τους μικρούς μαθητές και τους πρόσφεραν μια μοναδική εμπειρία βιωματικής επαφής με ζώα που δεν είναι εύκολο να τα συναντήσουμε στην καθημερινή μας ζωή. Τα ειδικά εκπαιδευμένα αλογάκια έρχονται σε άμεση επαφή με ασθενείς και η αγκαλιά τους δίνει δύναμη ψυχής, προσπάθεια και μεγάλο κίνητρο.

Περπατώντας στην Αρχαία Αγορά των Αθηνών με την Δ’ τάξη

Οι μαθητές της Δ’ τάξης επισκέφτηκαν την Αρχαία Αγορά της Αθήνας και το μουσείο της. Γνώρισαν τον σχεδιασμό του χώρου, το ευρύτερο περιβάλλον, την αθηναική πολιτεία καθώς και την δημοκρατική ιδεολογία. Με την βοήθεια της ξεναγού μας προσεγγίσαμε τα μνημεία και τον αρχαιολογικό χώρο ο οποίος ήταν προσπελάσιμος στους μαθητές.

Το «ρομποτάκι» της Β’ τάξης

Σήμερα, η Β δημοτικού του σχολείου μας έφτιαξε το φίκο της ρομποτικό. Στο μάθημα της θεατρικής αγωγής οι μαθητές συνεργάστηκαν και δημιούργησαν το ρομποτικό του παρακάτω βίντεο. Η δραστηριότητα αυτή είχε ως σκοπό να γνωρίσουν τις αρχές του προγραμματισμού και να «χτίσουν» κάτι με τα δικά τους χέρια.

Γιορτή στην αυλή του σχολείου

Με χαρά πραγματοποιήσαμε μία μικρή γιορτή στην αυλή του σχολείου για όλους τους μαθητές, λίγο πριν τη λήξη του σχολικού έτους. Καλεσμένη ήταν η κα. Βίκυ Κουλιά, τραγουδίστρια, μαζί με την ορχήστρα της η οποία τραγούδησε παραδοσιακά τραγούδια. Τα παιδιά ενθουσιάστηκαν, τραγούδησαν και χόρεψαν και ευχαριστήθηκαν τη γιορτή!

Επίσκεψη στο Μουσείο Κυκλαδικής Τέχνης

Η Γ΄τάξη του σχολείου μας επισκέφτηκε το Μουσείο Κυκλαδικής Τέχνης και απόλαυσε την ξενάγηση. Οι μαθητές είδαν από κοντά τα κυκλαδίτικα ειδώλια για το οποία είχαν ήδη μάθει μέσα από το μάθημα της ιστορίας και “χάθηκαν¨ στις ιστορίες και τα επιτεύγματα του κυκλαδίτικου πολιτισμού.