Εκπαιδευτική επίσκεψη στο Πυροσβεστικό Κλιμάκιο Φαρσάλων

Το πρωί της Πέμπτης 14 Απριλίου 2016 οι μαθητές των Α2, Β1 και Β2 τάξεων του 4ου Δημοτικού Σχολείου Φαρσάλων συνοδευόμενοι από τους εκπαιδευτικούς, Κολοβού Ελένη, Μεσιάρη Κων/νο και Ζώτου Βασιλική, πραγματοποίησαν εκπαιδευτική επίσκεψη στο Πυροσβεστικό Κλιμάκιο Φαρσάλων. Εκεί είχαν την ευκαιρία να ενημερωθούν από τον υποδιοικητή και τους άντρες του πυροσβεστικού κλιμακίου για την αποστολή και το έργο των πυροσβεστικών δυνάμεων, να ξεναγηθούν στο χώρο, να δουν από κοντά τα πυροσβεστικά οχήματα (κατάσβεσης και διάσωσης) και τον εξοπλισμό τους, ενώ τους δόθηκε η δυνατότητα να γίνουν για λίγο μικροί πυροσβέστες και να σβήσουν την υποτιθέμενη φωτιά στο δάσος.

Στη συνέχεια οι μαθητές ανηφόρισαν προς το ολόφυτο βουνό, που δεσπόζει πάνω από την πόλη των Φαρσάλων. Εκεί απόλαυσαν τη μοναδική θέα αλλά και το πρωινό τους. Έπειτα οι μικροί εξερευνητές χέρι, χέρι, ανακάλυψαν, έτρεξαν, παρατήρησαν τα μεγάλα δέντρα, αφουγκράστηκαν τους ήχους του βουνού και φυσικά έπαιξαν.

Με συντροφιά τις όμορφες αυτές στιγμές, τα παιδιά πήραν το δρόμο της επιστροφής.

IMG

Κατηγορίες: Εκδηλώσεις, Σχολείο. Ετικέτες: , . Προσθήκη στους σελιδοδείκτες.