P1010458P1010460

Το  4ο Ειδικό  Δημοτικό σχολείο  Φάσμα Αυτισμού, βρίσκεται επί της οδού Λοχαγού  Μενούνου και Στροφάδων (έναντι  πλατείας Χατζή). Στόχος του σχολείου είναι  η παροχή εκπαίδευσης και υποστήριξης των μαθητών που είναι στο φάσμα του αυτισμού.

Ο αυτισμός είναι μια νευροαναπτυξιακή  διαταραχή κυρίως σε επίπεδο επικοινωνίας, κοινωνικών και συναισθηματικών δεξιοτήτων. Είναι σημαντικό για την εκπαίδευση των παιδιών με αυτισμό να κατανοηθούν οι ανάγκες του κάθε παιδιού ξεχωριστά με στόχο την κατάρτιση και την εφαρμογή ενός  εξατομικευμένου προγράμματος εκπαίδευσης.

Τα παιδιά με αυτισμό έχουν έναν ιδιαίτερο και διαφορετικό τρόπο αντίληψης και επεξεργασίας των ερεθισμάτων του περιβάλλοντος. Το ψυχολογικό και αναπτυξιακό προφίλ του κάθε παιδιού είναι διαφορετικό, γι αυτό και το εκπαιδευτικό πρόγραμμα κάθε μαθητή πρέπει να βασίζεται στα ενδιαφέροντα, στις ικανότητες και στις μαθησιακές του ανάγκες.

Στόχος ενός εξατομικευμένου προγράμματος εκπαίδευσης είναι  η  μείωση του γνωστικού και συναισθηματικού άγχους του μαθητή μέσω εναλλακτικών μορφών προσέγγισης και επικοινωνίας(οπτικοποίηση, διαμόρφωση χώρου με σαφή οπτικά και φυσικά όρια, μείωση οπτικών και ακουστικών ερεθισμάτων).

Σημαντικό ρόλο παίζει επίσης η συνεργασία σχολείου- οικογένειας. Λόγω των ιδιαίτερων αναγκών των παιδιών με αυτισμό είναι σημαντική η στήριξη της οικογένειας αλλά και η ανταλλαγή απόψεων και πληροφοριών  για την επίλυση τυχόν προβλημάτων και δυσκολιών που αφορούν τον μαθητή.

P1010451 P1010453

Υποσελίδες