Αρχική » Βιωματικό » Τα κρυμμένα συναισθήματα – Ο μικρός πρίγκιπας

23/4: Παγκόσμια Ημέρα Βιβλίου
Στις 23 Απριλίου 1616 έφυγαν από την ζωή δύο μεγάλα ονόματα των γραμμάτων: ο ισπανός συγγραφέας του «Δον Κιχώτη» Μιγκέλ Ντε Θερβάντες και ο άγγλος δραματουργός Γουίλιαμ Σαίξπηρ. Με αφορμή το διπλό αυτό γεγονός, η UNESCO έχει καθιερώσει την 23η Απριλίου ως την Παγκόσμια Ημέρα του Βιβλίου.

Απρίλιος 2016

Τα κρυμμένα συναισθήματα – Ο μικρός πρίγκιπας

100_3054   100_3056  100_3058

Ο μικρός πρίγκιπας είναι ένα παραμύθι που μικρά και μεγάλα παιδιά το αγαπούν ιδιαίτερα, για τους συμβολισμούς και την τρυφερότητα με την οποία παρουσιάζει τη ζωή. Τα παιδιά της Α΄ τάξης παρέα με τον μικρό πρίγκιπα έμαθαν να αναγνωρίζουν και να εκφράζουν τα συναισθήματα της λύπης, του θυμού και του φόβου.

Από φωτοτυπίες με εικόνες του μικρού πρίγκιπα τα παιδιά έπρεπε να ζωγραφίσουν το συναίσθημα που τυπώνεται και στο πίσω μέρος της φωτοτυπίας να ζωγραφίσουν την εικόνα που εκείνα φαντάζονται πως έχει αυτό το συναίσθημα.

Έπειτα συζητώντας για το συγκεκριμένο συναίσθημα τα παιδιά ρωτήθηκαν τι θα έλεγαν στο συναίσθημα αν το έβλεπαν μπροστά τους φωνάζοντας το με το όνομα του (στην ουσία προσωποποιώντας το), όπως : ‘ κυρία Λύπη μην στεναχωριέσαι, ότι έχεις θα περάσει…..΄ ή ‘’κύριε Θυμέ σταμάτα να θυμώνεις και χαμογέλα..΄ ή ΄κύριε Φόβε μη φοβάσαι….΄.

Η συγκεκριμένη δραστηριότητα μας έφερε λίγο πιο κοντά στα αρνητικά συναισθήματα που μας πιέζουν ή που μας κάνουν να αισθανόμαστε άσχημα, όμως μας βοήθησε να τα αναγνωρίζουμε και να ξέρουμε πως αν τα αντιμετωπίσουμε με θετική σκέψη και όμορφα λόγια μπορούν να μας ηρεμήσουν και να μας κάνουν καλύτερους ανθρώπους.