Νέο ιστολόγιο!

pc1

Η σελίδα μας άλλαξε..

Θα βρείτε τη νέα σελίδα του σχολείου μας στον παρακάτω σύνδεσμο:

Ανακοίνωση για τον αγιασμό της σχ. χρονιάς 2023-2024
πατήστε εδώ

.

ΛΗΞΗ ΣΧΟΛΙΚΟΥ ΕΤΟΥΣ-ΑΠΟΧΑΙΡΕΤΙΣΜΟΣ ΣΤ΄ ΤΑΞΗΣ

Πραγματοποιήθηκε σήμερα Πέμπτη 15 Ιουνίου 2023, στην αίθουσα πολλαπλών χρήσεων του σχολείου μας, μέσα σε έντονο συγκινησιακό κλίμα, η γιορτή αποχαιρετισμού της ΣΤ΄ τάξης.
Εκπαιδευτικοί, Γονείς και μαθητές, όλοι μαζί έκαναν ένα πολύ όμορφο ταξίδι στο παρελθόν, μέσα από τις εικόνες και βίντεο που ετοίμασε η εκπαιδευτικός της τάξης Κα Παρασκευή Τεκέογλου. Θυμηθήκαμε όλοι μαζί, τα πρώτα τους βήματα στο Δημοτικό και είδαμε μέσα από εικόνες την εξέλιξή τους.
Αγαπητά μας παιδιά, περάσατε το αρχικό στάδιο της σχολικής σας ζωής και ξεπεράσατε με επιτυχία, τα πρώτα εμπόδια, πετύχατε τις πρώτες σας νίκες. Ολοκληρώσατε την Έκτη Δημοτικού και τώρα ξεκινάτε, έναν νέο κύκλο σχολικής ζωής, με πιο σοβαρούς στόχους μπροστά σας. Το Γυμνάσιο. Ευχόμαστε η μελλοντική σας πορεία να είναι χαρούμενη και ευημερούσα. Να κατακτήσετε αληθινές γνώσεις, να κάνετε δυνατές φιλίες, να έχετε ποικίλα ενδιαφέροντα και εξαιρετικές σπουδές!!

<<Το Δημοτικό Σχολείο τελείωσε
είστε όλοι μεγάλοι, πολύ έξυπνα παιδιά!!
Ευχόμαστε σε όλους σας Καλή Επιτυχία,
είθε η αχτίδα της καλής τύχης να λάμψει πάνω σας!!>>

ΚΑΛΟ ΚΑΛΟΚΑΙΡΙ!!

v1 v2

ΣΧΟΛΙΚΕΣ ΕΚΔΗΛΩΣΕΙΣ-ΛΗΞΗ ΣΧΟΛΙΚΗΣ ΧΡΟΝΙΑΣ!!

Πραγματοποιήθηκαν σήμερα Τετάρτη 14 Ιουνίου 2023
οι προγραμματισμένες σχολικές εκδηλώσεις για τη λήξη
του σχολικού έτους!!
Οι εκδηλώσεις ξεκίνησαν με τις θεατρικές παραστάσεις των
τάξεων Α΄Β΄ και Ε΄ στην αίθουσα πολλαπλών χρήσεων
του σχολείου. Στη συνέχεια οι εκδηλώσεις μεταφέρθηκαν
στον αύλειο χώρο του σχολείου μας, όπου οι μαθητές
έπαιξαν, χάρηκαν, διασκέδασαν, ολοκληρώνοντας με
αυτό τον ευχάριστο τρόπο την σχολική τους χρονιά!!
Καλό Καλοκαίρι σε όλους!!

SX4 SX5 SX1 SX2 SX3 SX6

ΛΗΞΗ ΣΧΟΛΙΚΟΥ ΕΤΟΥΣ-ΕΟΡΤΑΣΤΙΚΕΣ ΕΚΔΗΛΩΣΕΙΣ!!

Αγαπητοί γονείς/κηδεμόνες,

σας προσκαλούμε στις εκδηλώσεις λήξης της σχολικής χρονιάς 2022-2023 , που θα πραγματοποιηθούν την Τετάρτη 14 Ιουνίου και θα παρουσιαστούν:

• Τραγούδια από τη μουσικό κ. Γκέρτζα Νιόβη-Νικολέττα, με τις τάξεις Α΄και Δ΄.
  • Θεατρική παράσταση « Ο Τριγωνοψαρούλης» από την εκπαιδευτικό κ. Ζακχαίου Καλλιόπη, με τη Β΄τάξη.
  • Θεατρική παράσταση « Όρνιθες» από την εκπαιδευτικό κ. Παπαδοπούλου Αναστασία, με την Ε΄τάξη.
  • Θα ακολουθήσουν αθλητικές δραστηριότητες με τη συμμετοχή όλων των τάξεων από τον εκπαιδευτικό κ. Ορφανίδη Χρήστο.

Ώρα έναρξης των εκδηλώσεων 9.00π.μ. (τα παιδιά θα σχολάσουν κανονικά στις 13.15μ.μ. και το ολοήμερο θα λειτουργήσει κανονικά).

Την Πέμπτη 15 Ιουνίου 2023, οι μαθητές-τριες όλων των τάξεων θα έρθουν κανονικά στο σχολείο στις 8.00π.μ. θα παραλάβουν τις Βαθμολογίες του Γ΄τριμήνου (Γ΄, Δ΄, Ε΄, ΣΤ΄) και τους Τίτλους Προόδου (όλες οι τάξεις) και θα σχολάσουν στις 10.00π.μ. (εκτός της ΣΤ’ Τάξης).

Σας εύχομαι ολόψυχα καλό καλοκαίρι!!!

Η  Διευθύντρια του Σχολείου

«Ταξίδι στην Ελλάδα»

Σας προσκαλούμε στη γιορτή λήξης  και αποφοίτησης της Στ ΄ τάξης του 4ου Δημοτικού Σχολείου Αριδαίας . Ελάτε  να κάνουμε όλοι μαζί ένα  …«Ταξίδι στην Ελλάδα» ,μέσα από την ιστορία της και τις ομορφιές της.

Σας περιμένουμε στο σχολείο μας  την

Πέμπτη 15 Ιουνίου 2023 και ώρα 10:15π. μ.

για να χαρούμε  και να αποχαιρετήσουμε τη σχολική χρονιά!

Η Διευθύντρια του σχολείου

. κ.Ιατρίδου Ελένη Νικολέττα

ΕΚΠΑΙΔΕΥΤΙΚΗ ΕΚΔΡΟΜΗ ΤΩΝ ΤΑΞΕΩΝ Γ΄ & Ε΄ ΣΤΟ ΠΕΡΙΒΑΛΛΟΝΤΙΚΟ ΚΕΝΤΡΟ ΑΡΚΤΟΥΡΟΣ!!

Το Περιβαλλοντικό Κέντρο Αρκτούρου, επισκέφτηκαν σήμερα Τρίτη 6 Ιουνίου
οι μαθητές, μαθήτριες και εκπαιδευτικοί, των τάξεων Γ΄και Ε΄. Ο Αρκτούρος είναι μια περιβαλλοντική
οργάνωση και έχει ως στόχο την προστασία της άγριας πανίδας και του
φυσικού περιβάλλοντος στην Ελλάδα, αλλά και στο εξωτερικό. Αφορμή
της ίδρυσης του, ήταν η ανάγκη λύσης στο αυξανόμενο πρόβλημα της
αιχμαλωσίας αρκούδων αλλά και λύκων. Μια αφορμή που οδήγησε σε
ένα ολοκληρωμένο πλαίσιο δράσεων και ενεργειών.
Πρώτη στάση στο Κέντρο Προστασίας Λύκου & Λύγκα όπου οι μαθητές/τριες
ενημερώθηκαν από την υπεύθυνη για την λειτουργία
του κέντρου. Εκεί φιλοξενούνται 11 λύκοι και 3 λύγκες που προέρχονται από την Ελλάδα και άλλες ευρωπαϊκές χώρες. Τα άγρια ζώα αυτά είναι πρώην αιχμάλωτα, σοβαρά τραυματισμένα ή βρέθηκαν ορφανά!!Είχαμε την τύχη να δούμε από κοντά, ένα πανέμορφο άσπρο λύκο
ο οποίος αφού μας μελέτησε με τον δικό του μοναδικό τρόπο, χάθηκε μέσα στο δάσος!!Επίσης ενημερώθηκαν και για την προσπάθεια του κέντρου
για την διαιώνιση του ελληνικού ποιμενικού σκύλου, την ελεγχόμενη
αναπαραγωγή του και τη δωρεάν διάθεσή του σε κτηνοτρόφους ορεινών
περιοχών, συμβάλλοντας έτσι στην αρμονική συνύπαρξη ανθρώπου και
άγριας ζωής.
Δεύτερη στάση ,το Κέντρο Προστασίας Αρκούδας, στο Νυμφαίο. Βρίσκεται μέσα σε φυσικό βιότοπο αρκούδας και φιλοξενεί αρκούδες που δεν μπορούν να επανενταχθούν στο φυσικό περιβάλλον λόγω αιχμαλωσίας, τραυματισμού ή επειδή έμειναν ορφανές σε μικρή ηλικία!!
Τα παιδιά έδειξαν πολύ μεγάλο ενδιαφέρον και για τα δύο κέντρα και αυτό φάνηκε
από τις αλλεπάλληλες ερωτήσεις προς τους υπευθύνους, αλλά και με το πόσο ενδιαφέρον
άκουγαν τις απαντήσεις.
Στη συνέχεια αφού πήραμε τα αναμνηστικά μας, πήραμε το μεσημεριανό μας σε τοπική
ταβέρνα και ακολούθησε η επιστροφή μας!!

CustomImageHandler IMG 20230606 122228 IMG 20230606 093203 IMG 20230606 100711 IMG 20230606 100718 IMG 20230606 120710