ΓΙΟΡΤΗ 28ης ΟΚΤΩΒΡΙΟΥ

Την Παρασκευή 27 Οκτωβρίου το σχολείο μας διοργάνωσε γιορτή μνήμης και τιμής στους ήρωες του Σαράντα.

DSC_0140_censored

Πρωταγωνιστές οι μαθητές των Γ΄ και  Δ΄ τάξεων του σχολείου μας με την καθοδήγηση των δασκάλων τους.

DSC_0132_censored

Στη συνέχεια οι μαθητές των Γ΄ και Δ΄ τάξεων, μέσα από αφηγήσεις, απαγγελίες και ηχητικά ντοκουμέντα  και με τη συνοδεία τραγουδιών από τη χορωδία των Γ΄ και Δ΄ τάξεων,

DSC_0135_censored  ανέλαβαν να ζωντανέψουν τις μνήμες εκείνων των ημερών που η πατρίδα μας έγραψε χρυσές σελίδες, τόσο στη δική της, όσο και στην παγκόσμια ιστορία. Δίκαια εισέπραξαν το χειροκρότημα όλων.

DSC_0133_censored

Τους αξίζουν πολλά συγχαρητήρια!!!

DSC_0134_censored

Μετά το τέλος της γιορτής ο σημαιοφόρος του σχολείου μας και οι παραστάτες της 1ης περιόδου του τμήματος ΣΤ2, με τη συνοδεία των εκπαιδευτικών Φυσικής Αγωγής συμμετείχαν στην κατάθεση στεφάνων που πραγματοποιήθηκε στο Ηρώο της Πόλης μας, στην Πλατεία του Αγίου Πέτρου.