Κάτω από: ΝΕΑ-ΑΝΑΚΟΙΝΩΣΕΙΣ,ΟΙ ΔΡΑΣΕΙΣ ΜΑΣ | Δεν επιτρέπεται σχολιασμός στο Εκπαιδευτική επίσκεψη των μαθητών της ΣΤ τάξης στην Αρχαία Ολυμπία
![dafd09ac 5439 446a a323 714b962860bb](https://blogs.sch.gr/4diargo/files/2024/06/dafd09ac-5439-446a-a323-714b962860bb-150x150.jpeg?x60399)
Με επιτυχία πραγματοποιήθηκε η ετήσια ημερήσια εκδρομή των μαθητών της ΣΤ’ τάξης του σχολείου μας την Τετάρτη 5 Ιουνίου 2024. Τους μαθητές συνόδευαν οι εκπαιδευτικοί των τμημάτων της τάξης κ. Δερές Χρήστος, η κ. Αραβαντινού-Κουτσουβή Σοφία και ο διευθυντής μας Γεράσιμος Κοκκόσης.
Οι μαθητές μας, αφού ξεναγήθηκαν και γευμάτισαν στο Κατάκολο, επισκέφτηκαν την Αρχαία Ολυμπία, την κοιτίδα των ολυμπιακών αγώνων, όπου φορώντας “τα γυαλιά του παρελθόντος”, είχαν την ευκαιρία να ταξιδέψουν στις πολιτιστικές παραδόσεις εκείνης της εποχής, να μεταμφιεστούν σε δρομείς, σε αγωνιστές στην παλαίστρα, να περπατήσουν στους ιερούς χώρους των ναών και στο Αρχαιολογικό Μουσείο.
Ευχαριστούμε θερμά το ταξιδιωτικό γραφείο Κουλουμπής για την άριστη συνεργασία, τους εκπαιδευτικούς μας και κυρίως τους μαθητές μας, οι οποίοι μας γέμισαν υπερηφάνεια με την άριστη συμπεριφορά τους.
Παιδιά, αυτή η εκδρομή θα μείνει σε όλους ανεξίτηλη, όπως θα σας μείνουν και αυτές που έρχονται τα επόμενα σχολικά χρόνια.
Ο Διευθυντής,
Κοκκόσης Γεράσιμος
Αρχαίο Πνεύμα αθάνατον, αγνέ πατέρα
του ωραίου, του μεγάλου και τ’ αληθινού,
κατέβα, φανερώσου κι άστραψε εδώ πέρα
στη δόξα της δικής σου γης και τ’ ουρανού.
Στο δρόμο και στο πάλεμα και στο λιθάρι,
στων ευγενών Αγώνων λάμψε την ορμή,
και με το αμάραντο στεφάνωσε κλωνάρι
και σιδερένιο πλάσε και άξιο το κορμί.
και σιδερένιο πλάσε και άξιο το κορμί.
Κάμποι, βουνά και θάλασσες φέγγουν μαζί σου
σαν ένας λευκοπόρφυρος μέγας ναός.
Και τρέχει στο ναό εδώ προσκυνητής σου,
Και τρέχει στο ναό εδώ προσκυνητής σου,
Αρχαίο Πνεύμα αθάνατο, κάθε λαός, κάθε λαός
Αρχαίο Πνεύμ’ αθάνατο, κάθε λαός. πατέρα
του ωραίου, του μεγάλου και τ’ αληθινού,
Στο δρόμο και στο πάλεμα και στο λιθάρι,
στων ευγενών Αγώνων λάμψε την ορμή!
στων ευγενών Αγώνων λάμψε την ορμή!
-Κ. Παλαμάς
Κάτω από: ΝΕΑ-ΑΝΑΚΟΙΝΩΣΕΙΣ | Δεν επιτρέπεται σχολιασμός στο Ενημερωτική εκδήλωση για ασφαλή κολύμβηση -Προσέχω, Μαθαίνω, Νοιάζομαι
![IMG 5686](https://blogs.sch.gr/4diargo/files/2024/06/IMG_5686-150x150.jpg?x60399)
Την Πέμπτη 6 Ιουνίου 2024, εκπρόσωποι του Λιμενικού Σώματος επισκέφτηκαν το 4ο Δημοτικό Σχολείο, ώστε να ενημερώσουν τους μαθητές και τις μαθήτριες για τους τρόπους ασφαλούς κολύμβησης και τα μυστικά της θάλασσας.
Ευχαριστούμε ιδιαιτέρως την υποκελευστή Γαλάνη Ελένη και τον Λιμενοφύλακα Ηλία Σακκά για τις πολύτιμες γνώσεις που μοιραστήκαν μαζί μας και την προθυμία με την οποία απάντησαν στις απορίες μας!
Καλό, χαρούμενο και ασφαλές καλοκαίρι σε όλους!
Ο Δ/ντής του σχολείου
Κοκκόσης Γεράσιμος
Κάτω από: ΝΕΑ-ΑΝΑΚΟΙΝΩΣΕΙΣ | Δεν επιτρέπεται σχολιασμός στο Ευχές για καλό Πάσχα!
Κάτω από: ΟΙ ΔΡΑΣΕΙΣ ΜΑΣ | Δεν επιτρέπεται σχολιασμός στο Στην Ιακωβάτειο Βιβλιοθήκη με τον Υπερίωνα
Την Παρασκευή 5 Απριλίου 2024, στα πλαίσια της Παγκόσμιας Ημέρας Αυτισμού και Παιδικού Βιβλίου, οι μαθητές και οι μαθήτριες της ΣΤ` τάξης του 4ου Δημοτικού Σχολείου μαζί με τους εκπαιδευτικούς Σοφία Αραβαντινού-Κουτσουβή, Χρήστο Δερέ και Χρύσα Κιρκινέζου, επισκέφτηκαν την Ιακωβάτειο Βιβλιοθήκη.
Αρχικά, ενημερώθηκαν για την ιστορία και το αρχειακό υλικό της Βιβλιοθήκης. Στη συνέχεια, αλληλεπίδρασαν με τους ωφελούμενους του Υπερίωνα, διαβάζοντας παραμύθια και σχηματίζοντας ομάδες, στις οποίες όλοι οι μαθητές μυήθηκαν στις «διαφορετικές ματιές» κάποιων συνανθρώπων μας.
Θερμές ευχαριστίες στον κ. Πέτρο Πετράτο και στην κ. Βάσω, οι οποίοι αποδεικνύουν τι σημαίνει κίνητρο και έμπνευση.
Θερμές ευχαριστίες επίσης, στους εκπαιδευτικούς και συνοδούς του Υπερίωνα, οι οποίοι πέρα από την αδιαμφισβήτητη τεχνογνωσία που κατέχουν αποδεικνύουν κάτι σημαντικότερο: τη στοργή , τη φροντίδα και την «ετοιμότητα» να προλαμβάνουν και να «προφητεύουν» τις συμπεριφορές των ωφελούμενων, ανάλογα με τα ερεθίσματα του περιβάλλοντος .. Στοιχείο απαραίτητο για την ομαλή λειτουργία της δομής αυτής του Ληξουρίου. Ο Υπερίωνας μόνο περηφάνια μπορεί να γεμίσει έναν μικρό τόπο, ο οποίος σε αυτά τα καθημερινά πράγματα μοιάζει και είναι μεγάλος.
Σας ευχαριστούμε για την παρέα που μας κρατήσατε! Εις το επανιδείν!
Ο Διευθυντής
Γεράσιμος Κοκκόσης
Κάτω από: ΝΕΑ-ΑΝΑΚΟΙΝΩΣΕΙΣ,ΟΙ ΔΡΑΣΕΙΣ ΜΑΣ | Δεν επιτρέπεται σχολιασμός στο Πανελλήνια Σχολική Ημέρα Φιλοζωίας
Η 4η Απριλίου καθιερώθηκε ως Πανελλήνια Σχολική Ημέρα Φιλοζωίας. Στα πλαίσια των δράσεων για την προστασία και την εξασφάλιση της ευζωίας και των δικαιωμάτων των ζώων το σχολείο μας επισκεύτηκε η κτηνίατρος κα. Σπυριδούλα Βαβάση.
Με ιδιαίτερη προθυμία και ευαισθησία ενημέρωσε μαθητές και τους εκπαιδευτικούς του σχολείου μας για τα δεσποζόμενα και αδέσποτα ζώα. Οι μαθητές έμαθαν τις δυνατότητες παρέμβασης για την προστασία των αδέσποτων και μέσω της διάδρασης ευαισθητοποιήθηκαν. Πληροφορηθήκαμε για το καταφύγιο Ντόρις και τους φιλοζωικούς συλλόγους και το έργο που επιτελούν στο νησί μας. Με τις ερωτήσεις τους οι μαθητές απέδειξαν την αγάπη και το ενδιαφέρον τους για τα ζώα και την καλύτερη διαβίωσή τους .
Ευχαριστούμε πολύ την κα. Βαβάση. Ιδιαίτερες ευχαριστίες στην τετράποδη φίλη μας, τη Μίλκα, που έδωσε μια ξεχωριστή νότα !!!
Κάτω από: ΟΙ ΔΡΑΣΕΙΣ ΜΑΣ | Δεν επιτρέπεται σχολιασμός στο Εκδηλώσεις εορτασμού για την επέτειο της Ελληνικής Επανάστασης του 1821
Την Παρασκευή 22 Μαρτίου 2024, πραγματοποιήθηκε η γιορτή για την επέτειο της 25ης Μαρτίου 1821 που παρουσίασαν με χαρά κι ενθουσιασμό οι μαθητές κι οι μαθήτριες του σχολείου μας.
Μέσα από κείμενα, σκετς και τραγούδια προβλήθηκαν χαρακτηριστικά στοιχεία της ελληνικής επανάστασης, όπως ήταν η Φιλική Εταιρεία, οι ήρωες της επανάστασης και οι γυναίκες που θυσιάστηκαν για να μην πέσουν στα χέρια του εχθρού, υπενθυμίζοντας σε όλους τον αγώνα και τις θυσίες των προγόνων μας με στόχο την ελευθερία και ανεξαρτησία της χώρας μας.
Πολλά μπράβο στα υπέροχα παιδιά μας και τους εκπαιδευτικούς των ΣΤ τάξεων Σοφία Αραβαντινού, Χρήστο Δερέ και τη μουσικό κα. Γαλάτεια Βέρρα.
Οι εκδηλώσεις ολοκληρώθηκαν τη Δευτέρα 25 Μαρτίου 2024 με τη μαθητική παρέλαση στο Αργοστόλι.
Κάτω από: ΝΕΑ-ΑΝΑΚΟΙΝΩΣΕΙΣ,ΟΙ ΔΡΑΣΕΙΣ ΜΑΣ | Δεν επιτρέπεται σχολιασμός στο Τσικνοπέμπτη με μασκαρέματα, πολύ κέφι και χορό…
Με παραδοσιακό αποκριάτικο χρώμα γιορτάσαμε την Τσικνοπέμπτη στο Σχολείο μας
Από νωρίς το πρωί στο προαύλιο του Σχολείου στήθηκαν οι ψησταριές με πολύ κέφι και καρναβαλική διάθεση από το Σύλλογο Γονέων & Κηδεμόνων.
Στις 11.00 π.μ. ο dj Θωμάς ξεσήκωσε μαθητές και εκπαιδευτικούς με τους αποκριάτικους χαρούμενους ρυθμούς, βάζοντας τη δική του πινελιά στο όμορφο σκηνικό του Σχολείου μας.
Και το γλέντι άρχισε…
με την αναβίωση του εθίμου της Τσικνοπέμπτης, μέσα από μασκαρέματα και παραδοσιακούς χορούς, που χόρεψαν οι μαθητές, εκπαιδευτικοί και γονείς, τσικνίσαμε τα νοστιμότατα σουβλάκια, ψημένα από την αχτύπητη ομάδα ψηστών του Συλλόγου Γονέων
Και όλοι μας ξεφαντώσαμε, γίναμε μια αγκαλιά με γέλια, τραγούδια και χορούς ξεσηκώσαμε τη γειτονιά.
Καλές Απόκριες!!
Κάτω από: ΟΙ ΔΡΑΣΕΙΣ ΜΑΣ | Δεν επιτρέπεται σχολιασμός στο Δράσεις για τον σχολικό εκφοβισμό. «Σπάω τη Σιωπή – Ενώνουμε τις φωνές κατά της βίας» εντός και εκτός σχολείου
Πανελλήνια Σχολική Ημέρα κατά της Βίας στο σχολείο και Παγκόσμια Ημέρα Κατά του Σχολικού Εκφοβισμού η 6η Μαρτίου, με δράσεις να πραγματοποιούνται στην πλατεία του Αργοστολίου.
Μαθητές σε όλη τη χώρα προέβησαν σε συμβολικές δράσεις με μήνυμα «Σπάω τη σιωπή, ενώνουμε τις φωνές κατά της βίας» και σκοπός την ευαισθητοποίηση των μαθητών/τριών, των μελών της σχολικής κοινότητας και της ευρύτερης κοινωνίας κατά της βίας στο σχολείο
Οι δράσεις έλαβαν υπό την αιγίδα του Υπουργείου Παιδείας και με συντονισμό από το Δίκτυο Σχολείων Σχολικής Διαμεσολάβησης του Παιδαγωγικού Τμήματος Νηπιαγωγών του Πανεπιστημίου Ιωαννίνων και συμμετείχαν σχολεία όλων των βαθμίδων.
Στο Αργοστόλι διεξήχθησαν στις 10.30-11.15 στην κεντρική πλατεία με τη συμμετοχή πολλών σχολείων. Στις 11.00, οι μαθητές/τριες έσπασαν ταυτόχρονα ένα μπαλόνι. Το σπάσιμο των μπαλονιών συμβολίζει το σπάσιμο της σιωπής και τη ταυτόχρονη κίνηση συμβολίζει ότι ενώνουμε τις φωνές.
Παράλληλα και οι υπόλοιπες τάξεις στο σχολείο κατασκεύασαν αφίσες και ζωγράφισαν πάνω στα μπαλόνια συναισθήματα και με τη βοήθεια της μουσικού του σχολείου μας τραγούδησαν και χόρεψαν το τραγούδι «Αν όλα τα παιδιά της γης»
Πηγή φωτογραφιών στην πλατεία: https://www.facebook.com/kefalonitiscom?locale=el_GR
Κάτω από: ΝΕΑ-ΑΝΑΚΟΙΝΩΣΕΙΣ | Δεν επιτρέπεται σχολιασμός στο Εγγραφές μαθητών Α΄ Τάξης 2024-2025
Κάτω από: ΝΕΑ-ΑΝΑΚΟΙΝΩΣΕΙΣ,ΟΙ ΔΡΑΣΕΙΣ ΜΑΣ | Δεν επιτρέπεται σχολιασμός στο Ενημέρωση και βιωματικές δράσεις απο την Πυροσβεστική Υπηρεσία Κεφαλληνίας
Την Πέμπτη 8 Φεβρουαρίου 2024 πραγματοποιήθηκε επίσκεψη κλιμακίου της Πυροσβεστικής Υπηρεσίας Κεφαλληνίας στο Σχολείο μας προκειμένου να ενημερωθούν οι μαθητές και οι εκπαιδευτικοί σε θέματα αντιμετώπισης πυρκαγιών.
Οι πυροσβέστες κ. Ευάγγελος Μίτος και η εθελόντρια κα. Χαρά Καππάτου παρουσίασαν το θέμα με τίτλο «Αστικές πυρκαγιές- Αιτίες-Πρόληψη», συζήτησαν με τους μαθητές για την απόκτηση καλών πρακτικών σε καταστάσεις κινδύνου, έλυσαν όλες τις απορίες τους και ανέφεραν τρόπους πρόληψης της πυρκαγιάς στο σπίτι. Παιδιά και εκπαιδευτικοί παρακολούθησαν με ενδιαφέρον την ενημέρωση.
Ακολούθησε επίδειξη του εξοπλισμού των πυροσβεστών καθώς και βιωματική δράση κατάσβεσης πυρκαγιάς.
Στο τέλος οι μαθητές έδωσαν μια ευχετήρια κάρτα που κατασκεύασαν με τη βοήθεια της καθηγήτριας των εικαστικών κα. Ελένης Χουρμούζη.
Το σχολείο μας ευχαριστεί δημόσια την Πυροσβεστική Υπηρεσία Κεφαλληνίας για την ενημέρωση και εύχεται καλή δύναμη στο σημαντικό της έργο.