Αρχική » Άρθρα και κείμενα » Κριτική βιβλίου – Ο μεγάλος περίπατος του Πέτρου

Κριτική βιβλίου – Ο μεγάλος περίπατος του Πέτρου

Το μυθιστόρημα της Άλκης Ζέη αναφέρεται στη ζωή και τα κατορθώματα του μικρού Πέτρου. Ο Πέτρος ένα εννιάχρονο αγόρι ζει με τους γονείς του,την αδερφή του την Αντιγόνη και τον παππού του στην Αθήνα. Στις 28 Οκτωβρίου 1940 ξεσπά ο πόλεμος ανάμεσα στους Ιταλούς και τους Έλληνες. Μερικούς μήνες αργότερα οι Γερμανοί μπαίνουν στην Αθήνα, ως κατακτητές και τότε αρχίζει η κατοχή. Οι άνθρωποι προσπαθούσαν να ζήσουν με λιγοστό φαγητό από τα συσσίτια αλλά πολλοί πέθαιναν στους δρόμους από την πείνα. Ο Πέτρος πήρε μέρος στην αντίσταση. Έγραφε συνθήματα στους τοίχους και έβγαινε στου δρόμους με χιλιάδες άλλους Έλληνες διαδηλωτές για την ελευθερία της Ελλάδας. Όταν η Ελλάδα επιτέλους απελευθερώθηκε από τους κατακτητές, μπόρεσαν όλοι να ζήσουν ελεύθεροι,παρά τις πολλές απώλειες.

Είδος: Μυθιστόρημα

Συγγραφέας: Άλκη Ζέη

Τόπος: Αθήνα

Χρόνος: 28 Οκτωβρίου 1940 έως 1944

Ήρωες: Πέτρος, Αντιγόνη, μαμά, μπαμπάς, Σωτήρης, παππούς

Αφηγητής: Γ΄πρόσωπη, ετεροδιηγητικός

Τρόποι αφήγησης: Αφήγηση, περιγραφή, διάλογος

Κριτική: Πολύ καλό.

Η κριτική γράφτηκε από τον μαθητή της Β”  τάξης Ηλία Αναγνώστου  υπό την καθοδήγηση της φιλολόγου του  κ. Δημοπούλου.