Αρχική » Άρθρα και κείμενα » Κριτική βιβλίου – Ο θείος Πλάτων

Κριτική βιβλίου – Ο θείος Πλάτων

Ο Γιάννης και η Ειρήνη είναι δύο ελληνόπουλα που μένουν πια στη Μόσχα λόγω πολέμων στην Ελλάδα.Μοναδικός κοντινός τους συγγενής στην Ελλάδα είναι ο Θείος Πλάτων,ο οποίος τους στέλνει ως δώρο ένα πάνινο γαϊδουράκι.Το γαϊδουράκι αυτό μετατρέπεται στον καλύτερο φίλο των παιδιών,μιας και όταν είναι μόνοι τους το γαιδουράκι αποκτά ανθρώπινη λαλιά και τότε μαθαίνει όλες τις ανησυχίες και τις σκέψεις τους.Θα γνωρίσει τα πάντα γι’ αυτούς.Το σχολείο της Ειρήνης,τις φίλες της και τα όνειρα της,καθώς και τη Μπάμπουσκα,μια αγαθή γιαγιά που φυλάει τον μικρό Γιάννη.Το γαϊδουράκι έτσι μεταφέρει τις συνήθειες της οικογένειας στο εξωτερικό και τη νοσταλγία τους για την πατρίδα.

Είδος: Μυθιστόρημα

Συγγραφέας: Άλκη Ζέη

Τόπος: Μόσχα

Χρόνος: Εμφύλιος πόλεμος στην Ελλάδα 1945-49

Ήρωες: Γιάννης, Ειρήνη, Ο Θείος Πλάτων(γαιδουράκι),Μπάμπουσκα

Αφηγητής: Παντογνώστης, βιωματικός, πρωτοπρόσωπος

Τρόποι αφήγησης: Αφήγηση, επανάληψη, διάλογος,σχόλιο,περιγραφή

Κριτική: Πολύ καλό.

Η κριτική γράφτηκε από τον μαθητή της Β”  τάξης Σταύρο Αστερή  υπό την καθοδήγηση της φιλολόγου του  κ. Δημοπούλου.