Αρχική » Άρθρα και κείμενα » Επιτέλους καλή είδηση: Τέλος ο Έμπολα στη Νιγηρία

Επιτέλους καλή είδηση: Τέλος ο Έμπολα στη Νιγηρία

Μια αισιόδοξη είδηση εν μέσω πανικού για την πανδημία του ιού Έμπολα έρχεται από τη Νιγηρία.

Ο Παγκόσμιος Οργανισμός Υγείας κήρυξε σήμερα το επίσημο τέλος της επιδημίας του ιού στη Νιγηρία, ύστερα από 42 ημέρες –δηλαδή δύο περιόδους επώασης του ιού, καθώς καθεμιά διαρκεί 21 ημέρες– από τότε που είχε επιβεβαιωθεί το τελευταίο κρούσμα.

“Η Νιγηρία έχει πλέον απαλλαγεί από την επιδημία του ιού Εμπολα. Πρόκειται για θεαματική επιτυχία που δείχνει σε όλο τον κόσμο ότι η επιδημία του Εμπολα μπορεί να σταματήσει”, δήλωσε ο εκπρόσωπος του ΠΟΥ Ρούι Γκάμα Βας σε συνέντευξη Τύπου στην Αμπούζα.

1. Για το συγκεκριμένο θέμα που λες , έχει δημοσιευθεί και άλλο άρθρο λίγες μέρες πριν. Θέματα “ταμπού” δεν υπάρχουν όσο είμαι υπεύθυνος του Ιστολογίου. Θέματα ακατάλληλα ή με προσβλητικό/ρατσιστικό/υβριστικό περιεχόμενο βέβαια υπάρχουν όπως καταλαβαίνεις και εκεί αν χρειαστεί θα επέμβω.
    Δεν χρειάστηκε ποτέ να κάνω κάτι τέτοιο μέχρι τώρα πάντως. Οι συντάκτες μας είναι πολύ ώριμοι και συγκροτημένοι για την ηλικία τους.
    Τα ξέρεις άλλωστε αυτά μιας και υπήρξες από τους επιφανέστερους συντάκτες. 🙂

Πάντα θα γκρινιάζω γιατί έτσι προωθώ τη βελτίωση των άρθρων χα χα χα.

2. Κύριε Μοτσενίγο, αν και έχετε λίγο δίκιο (ειδικά για τα χρώματα), πρέπει να αντιληφθείτε πως κανενός τα πρώτα άρθρα είναι τέλει εξ αρχής. Για τον συντάκτη συγχαρητήρια για την τόλμη να γράψει ένα άρθρο με ένα “ταμπού” θέμα, και κυρίως σε σχολικό ιστολόγιο.

3. Από δω και μπροστά θα μου επιτρέψετε να είμαι … αυστηρός κριτής. Λοιπόν έχουμε και λέμε:

1. Μας έβγαλες τα μάτια με τους συνδυασμούς χρωμάτων ! 😀

2. Δεν υπάρχει Πηγή ούτε για δείγμα.

3. Κουράστηκα (κλαψ) να βλέπω αυτό το “Χωρίς Κατηγορία” σε όλα τα τελευταία άρθρα που δημοσιεύονται από διάφορους συντάκτες. Διορθώστε το βρε παιδιά!

Γκρίνιαξα και το ευχαριστήθηκα! 😀