Αρχική » Δωρεάν και Ανοικτό Λογισμικό

Δωρεάν και Ανοικτό Λογισμικό

Σε αυτή την κατηγορία μπορείτε να κατατάξετε άρθρα που έχουν να κάνουν με κάποια εφαρμογή ανοικτού λογισμικού (open source software) που χρησιμοποιείτε ή ακόμα και κάποιο δωρεάν (freeware) πρόγραμμα. Η κατηγορία δεν αφορά εμπορικό λογισμικό (όπως ας πούμε το MS – Office ή κάποιο video game που είναι στην αγορά ή στο Διαδίκτυο προς πώληση) ούτε καν shareware λογισμικό.  Μπορείτε όμως να παρουσιάσετε ένα open source ή freeware λογισμικό που έχετε χρησιμοποιήσει ή χρησιμοποιείτε ακόμα και να μας πείτε τη γνώμη σας γι αυτό.

Στην παρουσίαση μπορείτε να:

• πείτε από που μπορεί να κατεβάσει κάποιος το λογισμικό
  • αναφέρετε για ποια λειτουργικά συστήματα είναι διαθέσιμο (Windows XP, Windows 7, Linux, MacOS….)
  • ψάξετε ποιες είναι οι απαιτήσεις που έχει από τον υπολογιστή στον οποίο θα εγκατασταθεί (System requirements)
  • μας πληροφορήσετε σε τι χρησιμεύει
  • βάλετε κάποια screenshots
  • γράψετε μια κριτική σε σχέση με την ευκολία χρήσης του, την αξιοπιστία, τις δυνατότητες που έχει
  • μιλήσετε για τα πιθανά του μειονεκτήματα και τα πράγματα που πρέπει να βελτιωθούν
  • το συγκρίνετε μ άλλα λογισμικά που εκτελούν παρόμοιες λειτουργίες

Μπορείτε να αντλήσετε πληροφορίες από το Διαδίκτυο φυσικά αλλά να θυμάστε ότι σε άρθρα αυτής της κατηγορίας το ζητούμενο και το σπουδαιότερο είναι να καταθέσετε την προσωπική σας άποψη και εμπειρία από τη χρήση κάποιου λογισμικού.