Ανακοίνωση Συλλόγου Γονέων και Κηδεμόνων του σχολείου μας για Πασχαλινό Φιλανθρωπικό Bazaar

Συγγραφέας: 49ο ΓΥΜΝΑΣΙΟ ΑΘΗΝΑΣ στις 17 Απριλίου 2024

Ο Σύλλογος Γονέων και κηδεμόνων του 49ου Γυμνασίου Αθηνών σας προσκαλεί στο Φιλανθρωπικό Πασχαλινό Bazaar που θα γίνει 25 Απριλίου από 09:00 έως 11:00 πμ και 18:00 έως 20:00 μμ της ίδιας μέρας καθώς και 26 Απριλίου από 10:00 πμ έως 12:00 πμ στον προαύλιο χώρο του Σχολείου.

Η παρουσία σας θα μας δώσει ιδιαίτερη χαρά και θα συμβάλει στο φιλανθρωπικό σκοπό μας.

Το ΔΣ του Συλλόγου Γονέων και Κηδεμόνων του 49ου Γυμνασίου Αθηνών.

Κατηγορία Ανακοινώσεις | Δεν υπάρχουν σχόλια »

Προετοιμασία για την έναρξη λειτουργίας της εφαρμογής για τις e εγγραφές (αφορά τους γονείς των μαθητών/τριων της Γ’ τάξης)

Συγγραφέας: 49ο ΓΥΜΝΑΣΙΟ ΑΘΗΝΑΣ στις 9 Απριλίου 2024

Σας ενημερώνουμε ότι οι εγγραφές των μαθητών/τριών στα Δημόσια Λύκεια για το σχολικό έτος 2024-25 θα πραγματοποιηθούν ηλεκτρονικά μέσω της εφαρμογής e-εγγραφές.

Παρακάτω θα βρείτε 3 συνημμένα αρχεία.

ΕΠΙΣΤΟΛΗ ΠΡΟΣ ΓΟΝΕΙΣ 2024-25

ΥΔ_e-εγγραφές_Α σχολ.έτος 2024-25

ΥΔ_e-εγγραφές_Β σχολ.έτος 2024-25

Το πρώτο είναι μία επιστολή προς τους γονείς/κηδεμόνες. Παρακαλούμε να διαβαστεί προσεκτικά.

Τα δύο επόμενα συνημμένα αρχεία είναι δύο υπεύθυνες δηλώσεις οι οποίες πρέπει να συμπληρωθούν η πρώτη από τον γονέα/κηδεμόνα που θα εγγράψει το παιδί του στην πλατφόρμα e-εγγραφές  χρησιμοποιώντας τα στοιχεία του στο TaxisNet και η δεύτερη υπεύθυνη δήλωση θα συμπληρωθεί από τον δεύτερο γονέα/κηδεμόνα.

Σ’ αυτή την φάση της διαδικασίας των e εγγραφών οι συγκεκριμένες Υ.Δ. θα πρέπει να συμπληρωθούν, όπως προαναφέρθηκε, και από τους δύο γονείς/κηδεμόνες, εφόσον υπάρχουν, και εν συνεχεία και οι δύο Υ.Δ. να επιστραφούν στη σχολική μονάδα έως τις 16-04-2024, είτε με γνήσιο της υπογραφής είτε μέσω gov. gr.
Επισημαίνεται ότι στις δύο Υ.Δ. θα πρέπει να ταυτίζεται η διεύθυνση κατοικίας του/της μαθητή/τριας.

Μπορείτε να χρησιμοποιήσετε και τον σύνδεσμο

Σε κάθε περίπτωση που αφορά τις e-εγγραφές, μπορείτε να απευθύνεστε στην Υποδιευθύντρια του σχολείου κα Κανέλλου για οποιαδήποτε διευκρίνιση.

Θα ακολουθήσουν και άλλες ανακοινώσεις μέχρι την ολοκλήρωση της διαδικασίας των e εγγραφών.

Ανακοίνωση του Συλλόγου Γονέων /Κηδεμόνων για την φωτογράφηση στις 29/3/2024

Συγγραφέας: 49ο ΓΥΜΝΑΣΙΟ ΑΘΗΝΑΣ στις 17 Μαρτίου 2024

Σας υπενθυμίζουμε ότι η φωτογράφηση των μαθητών/τριων  στο σχολείο θα γίνει στις 29/03/2024.

Τα παιδιά που επιθυμούν να συμμετάσχουν, θα πρέπει να δώσουν στους προέδρους των τμημάτων τους τα χρήματα που τους αντιστοιχούν, μέχρι τις 27/03/2024 το αργότερο.

Για τα παιδιά της Γ γυμνασίου είναι 15 ευρώ

Για τα παιδιά Α και Β γυμνασίου είναι 3 ευρώ.

Δώρα λαχειοφόρου αγοράς από το Σύλλογο Γονέων και Κηδεμόνων του σχολείου μας

Συγγραφέας: 49ο ΓΥΜΝΑΣΙΟ ΑΘΗΝΑΣ στις 15 Μαρτίου 2024

Παρακάτω θα βρείτε τα αποτελέσματα της κλήρωσης της λαχειοφόρου αγοράς του Συλλόγου Γονέων και Κηδεμόνων του σχολείου μας που έγινε σήμερα Παρασκευή  15/3/2024 στο σχολείο.

ΔΩΡΑ ΛΑΧΕΙΟΦΟΡΟΥ 2024

Προσοχή: Οι λαχνοί να μην χαθούν μέχρι την Παρασκευή 22/3/2024 που θα μοιραστούν τα δώρα.

Κατηγορία Ανακοινώσεις | Δεν υπάρχουν σχόλια »

Αφορά τους γονείς/κηδεμόνες των μαθητών/τριων της Γ’ Γυμνασίου (μέχρι 22 Μαρτίου 2024)

Συγγραφέας: 49ο ΓΥΜΝΑΣΙΟ ΑΘΗΝΑΣ στις 14 Μαρτίου 2024

Το ΚΥ Πατησίων συμμετέχει στο πρόγραμμα ΔΙΩΝΗ με σκοπό την έγκυρη πρόληψη και αντιμετώπιση προβλημάτων υγείας και ανάπτυξης των παιδιών και εφήβων.

Οι ηλικίες των μαθητών/τριών και εφήβων στους/στις οποίους /ες απευθύνεται η παρέμβαση/ πρόγραμμα είναι αυτές για τις οποίες προβλέπεται να συμπληρώνεται το Α.Δ.Υ.Μ., σύμφωνα με τη σχετική Κ.Υ.Α. ( Β΄1296/2014) και αφορούν στο Νηπιαγωγείο και στις τάξεις Α΄ Δημοτικού, Δ΄ Δημοτικού, Α΄ Γυμνασίου και Α΄ Λυκείου.

Ειδικότερα, η διενέργεια της προληπτικής ιατρικής εξέτασης θα πραγματοποιηθεί:

• στους Παιδικούς Σταθμούς ( για Α.Δ.Υ.Μ. εγγραφής στο Νηπιαγωγείο)

• στα Νηπιαγωγεία ( για Α.Δ.Υ.Μ. εγγραφής στην Α΄ τάξη Δημοτικού)

• στη Γ΄ τάξη Δημοτικού ( για Α.Δ.Υ.Μ. χρήσης στη Δ΄ τάξη Δημοτικού)

• στη ΣΤ΄ τάξη Δημοτικού ( για Α.Δ.Υ.Μ. εγγραφής στην Α΄ τάξη Γυμνασίου ) και

για τους μαθητές/τριες της Γ΄ τάξης Γυμνασίου ( για Α.Δ.Υ.Μ. εγγραφής στην Α΄ τάξη Λυκείου )

ΕΓΚΡΙΣΗ ΥΛΟΠΟΙΗΣΗΣ ΠΡΟΓΡΑΜΜΑΤΟΣ

ΕΝΤΥΠΟ 1 : ΕΝΗΜΕΡΩΤΙΚΗ ΕΠΙΣΤΟΛΗ

Οι παρεμβάσεις της προληπτικής εξέτασης των παιδιών και εφήβων θα πραγματοποιηθούν έως τις 15 Ιουνίου 2024 εντός της Μονάδας Υγείας του Κέντρου Υγείας Πατησίων, κάθε Τετάρτη και Παρασκευή (με προγραμματισμένο ραντεβού από 8:00-14:00), από τους επαγγελματίες Υγείας του Σταθμού Προστασίας Μάνας και Παιδιού (Παιδίατροι και Επισκέπτριες Υγείας). Τα παιδιά θα συνοδεύονται από γονέα και θα έχουν μαζί τους το Βιβλιάριο Υγείας Παιδιού.

Η συμμετοχή των μαθητών/μαθητριών στο εν λόγω πρόγραμμα είναι προαιρετική, δωρεάν και πραγματοποιείται παρουσία γονέα με την ενυπόγραφη συγκατάθεση των γονέων/κηδεμόνων (επισυναπτόμενο Έντυπο 2 η οποία πρέπει να σταλεί στην σχολική μονάδα μέχρι 22 Μαρτίου 2024).

ΕΝΤΥΠΟ 2 : ΕΝΤΥΠΟ ΣΥΓΚΑΤΑΘΕΣΗΣ ΓΟΝΕΑ

Μετά την συγκέντρωση των εντύπων 2 με τις συγκαταθέσεις των γονέων από την σχολική μονάδα  το Κέντρο Υγείας Πατησίων θα επικοινωνήσει με τους ενδιαφερόμενους γονείς για τον προγραμματισμό των ραντεβού.