ΗΡΘΕ ΤΟ ΚΑΛΟΚΑΙΡΙ!

Υποδεχόμαστε  το καλοκαίρι  με θεατρικό παιχνίδι , ασκήσεις ισορροπίας ,παιχνίδια παραλίας και δραματοποίηση καλοκαιρινής ιστορίας φρούτων και λαχανικών.

ΚΑΛΟ ΚΑΛΟΚΑΙΡΙ ΣΕ ΟΛΟΥΣ!ΘΕΑΤΡΙΚΟ ΠΑΙΧΝΙΔΙ 1 ΘΕΑΤΡΙΚΟ ΠΑΙΧΝΙΔΙ 4 1

ΗΡΘΑΝ ΟΙ ΑΠΟΚΡΙΕΣ!

ΑΠΟΚΡΙΕΣ 2ΑΠΟΚΡΙΕΣ1

Γιορτάζοντας τις Απόκριες , ήρθαμε στο Νηπιαγωγείο ντυμένοι  μασκαράδες! Χορέψαμε , διασκεδάσαμε , και βγήκαμε στην αυλή ,  να τυλίξουμε και να ξετυλίξουμε το γαϊτανάκι μας  , με τη συνοδεία παραδοσιακών τραγουδιών!

ΕΚΠΑΙΔΕΥΤΙΚΗ ΕΠΙΣΚΕΨΗ ΣΤΟ ΑΣΤΕΡΟΣΚΟΠΕΙΟ

Την Τετάρτη 6/2/24  , το Νηπιαγωγείο  μας , πραγματοποίησε εκπαιδευτική επίσκεψη στο Αστεροσκοπείο, που βρίσκεται στη Γιάννουλη Λάρισας. Τα νήπια παρακολούθησαν βίντεο  με το πλανητικό σύστημα . Ο υπεύθυνος του Αστεροσκοπείου , τους μίλησε για τους πλανήτες , τα αστέρια και τον ήλιο.  Όλα τα νήπια είδαν τον ήλιο μέσα από το τηλεσκόπιο. 20240306 095009 20240306 105222 20240306 095030

Κατόπιν   ,     επισκεφτήκαμε  το πάρκο του Αγίου Αντωνίου , όπου φάγαμε και παίξαμε στον πανέμορφο κήπο του.

ΕΠΙΜΟΡΦΩΤΙΚΗ ΣΥΝΑΝΤΗΣΗ ΓΟΝΕΩΝ

IMG 0b2f1383fa438ad01548e8589f6a47aa V

Την Πέμπτη  22/02/2024, πραγματοποιήθηκε στο Νηπιαγωγείο μας ,  επιμορφωτική συνάντηση γονέων με θέμα  τις σχέσεις γονέων-παιδιών:σταθερότητα και όρια .Εισηγήτρια ήταν η ψυχολόγος Μ.Sc. κα.Παίλα Ανθή. Aκολούθησε συζήτηση και ανταλλαγή απόψεων .Ευχαριστούμε την ψυχολόγο ,την Συντονίστρια Ε.Ε κα. Άρτεμις Παπαδημητρίου και τους γονείς για την ενδιαφέρουσα επιμορφωτική συνάντηση.

ΚΟΠΗ ΒΑΣΙΛΟΠΙΤΑΣ ΣΤΟ ΝΗΠΙΑΓΩΓΕΙΟ ΜΑΣ

Μέσα σε κλίμα χαράς και αισιοδοξίας για τη  νέα χρονιά ,πραγματοποιήσαμε την κοπή της βασιλόπιτας του Νηπιαγωγείου μας, που ήταν προσφορά του Συλλόγου Γονέων και Κηδεμόνων.

Στο τυχερό νήπιο δόθηκε δώρο, το βιβλίο της Γιολάντας Τσορώνη -Γεωργιάδη , με τίτλο <<Η παρέα στο νησί>>,προσφορά        κι  αυτό του Συλλόγου Γονέων και Κηδεμόνων του Νηπιαγωγείου μας.

ΚΑΛΗ ΚΑΙ ΔΗΜΙΟΥΡΓΙΚΗ  ΝΕΑ  ΧΡΟΝΙΑ!ΚΟΠΗ ΠΙΤΑΣ

ΠΑΡΑΚΟΛΟΥΘΗΣΗ ΠΑΡΑΣΤΑΣΗΣ

ΚΟΥΚΛΟΘΕΑΤΡΟ

Μια εβδομάδα πριν τις γιορτές , το 4ο και το 47ο Νηπ/γείο , επισκέφτηκαν τον κουκλοθίασο Τιριτόμπα και παρακολούθησαν το παραδοσιακό παραμύθι << Η Κάλω , η Μπάμπω και  οι  Καλικάτζαροι>>. Η παράσταση είχε αναφορές σε χριστουγεννιάτικα έθιμα από  όλο  τον κόσμο και  ενθουσίασε τα παιδιά.

ΕΠΙΣΚΕΨΗ ΔΙΑΤΡΟΦΟΛΟΓΟΥ ΣΤΟ ΝΗΠΙΑΓΩΓΕΙΟ ΜΑΣ

ΕΠΙΣΚΕΨΗ ΔΙΑΙΤΟΛΟΓΟΥ

Στα πλαίσια των Εργαστηρίων Δεξιοτήτων  και του θεματικού κύκλου ΕΥ ΖΗΝ ,  με τίτλο :<< Ένα μήλο την ημέρα τον γιατρό τον κάνει πέρα>>,επισκέφτηκε το νηπιαγωγείο μας η διατροφολόγος  κυρία Θεοδοσία Κολαξή. Τα νήπια διατύπωσαν τις ερωτήσεις τους και πήραν χρήσιμες πληροφορίες για τη σημασία της υγιεινής διατροφής .

ΑΓΙΑΣΜΟΣ

ΑΓΑΠΗΤΟΙ ΓΟΝΕΙΣ  , ΣΑΣ ΕΝΗΜΕΡΩΝΟΥΜΕ ΟΤΙ Ο ΑΓΙΑΣΜΟΣ ΓΙΑ ΤΗ ΝΕΑ ΣΧΟΛΙΚΗ ΧΡΟΝΙΑ ΘΑ ΠΡΑΓΜΑΤΟΠΟΙΗΘΕΙ ΤΗ ΔΕΥΤΕΡΑ 18-9-2023 ΣΤΟΝ ΑΥΛΕΙΟ ΧΩΡΟ ΤΟΥ ΣΧΟΛΕΙΟΥ ΣΤΙΣ 9:45 Π.Μ.https://blogs.sch.gr/47niplarislar/files/2023/09/agiasmos-sxoleia-1-300×169-2.jpg