Αυτή η Δευτέρα ήταν ξεχωριστή και διαφορετική για τους μαθητές του 45ου δημοτικού σχολείου Ηρακλείου.

Και αυτό γιατί τους περίμενε μια πολύ ωραία έκπληξη που είχε άρωμα Χριστουγέννων.

Τα βλέμματα άστραψαν και ένα πλατύ χαμόγελο ζωγραφίστηκε στα πρόσωπα μαθητών και εκπαιδευτικών καθώς φθάνοντας στο σχολείο τους αντίκριζαν ένα πολύ όμορφο θέαμα άκρως Χριστουγεννιάτικο.

Ο νεοσύστατος αλλά ιδιαίτερα δραστήριος Σύλλογος Γονέων και Κηδεμόνων  θέλησε μάλιστα να στείλει και  ένα οικολογικό μήνυμα  στα παιδιά αφού στόλισε τον χώρο με υλικά που βρίσκονται σε αχρηστία , πετυχαίνοντας ένα εντυπωσιακό  αποτέλεσμα .

Ο Σύλλογος, ζητώντας και τη  συμβολή του Δήμου,  ετοιμάζει μία σειρά από δράσεις που θα κάνουν πιο χρηστική και ασφαλής την  αυλή του Σχολείου στην καθημερινότητα των παιδιών…