Εγγραφές για το νέο σχολικό έτος

Σύμφωνα με εγκύκλιο που εκδόθηκε σήμερα από το υπουργείο Παιδείας από τη φετινή σχολική χρονιά αλλάζει η ημερομηνία των εγγραφών στα νηπιαγωγεία και στα δημοτικά σχολεία. Θα γίνονται πλέον από 2 έως 19 Μαΐου.

untitled

Για την εγγραφή νηπίων απαιτούνται:

1. Αίτηση εγγραφής από το γονέα (δίνεται και συμπληρώνεται στο σχολείο )
  2. Πιστοποιητικό γέννησης Δήμου, (αυτεπάγγελτη αναζήτηση από το σχολείο)
  3. Ατομικό δελτίο υγείας νηπίου (δίνεται από το σχολείο, συμπληρώνεται από τον παιδίατρο/άλλους ιατρούς και επιστρέφεται στο αρχείο του σχολείου, μπορείτε να το τυπώσετε πατώντας εδώ)
  4. Επίδειξη του βιβλιαρίου υγείας ή άλλου έγκυρου εγγράφου, όπου αποδεικνύεται ότι έχουν γίνει όλα τα προβλεπόμενα εμβόλια.
  5. Λογαριασμός ΔΕΗ, ΕΥΔΑΠ ή άλλο έγγραφο στο όνομα ενός γονέα, όπου φαίνεται ο μόνιμος τόπος διαμονής του νηπίου. Τα όρια του κάθε σχολείου μπορείτε να τα δείτε πατώντας εδώ.
  6. Υπεύθυνη δήλωση για την ασφαλή προσέλευση και αποχώρηση των νηπίων ( περιλαμβάνεται στην αίτηση εγγραφής ).